CIA plánovala cílené atentáty na lídry Al-Kajdy, tvrdí deník

  11:01aktualizováno  11:01
Součástí protiteroristického programu CIA, který vláda bývalého amerického prezidenta Bushe údajně osm let tajila před Kongresem, bylo dopadení a zabití členů Al-Kajdy. Napsal to list The Wall Street Journal s odvoláním na bývalé i současné zpravodajské důstojníky. Plán podle nich v roce 2001 schválil přímo George Bush, ale aktivity se nikdy pořádně nerozběhly.

Bývalý americký prezident George Bush | foto: Profimedia.cz

Program údajně vznikl v napjaté atmosféře po teroristických útocích z 11. září 2001. Deník The Wall Street Journal od svých zdrojů zjistil, že součástí bylo i zmíněné dopadení či zabití teroristů z Al-Kajdy. Co dalšího ale plán obsahoval, se pořád neví.

Nový šéf CIA Leon Panetta, jehož do čela agentury jmenoval Bushův nástupce Barack Obama, každopádně program letos v červnu zastavil. A následujícího dne o něm na uzavřeném jednání řekl členům kongresových výborů pro tajné služby. Právě tímto kanálem se poté informace dostaly ven.

Šéf CIA Leon Panetta

Šéf CIA Leon Panetta

Deník The New York Times o víkendu s odvoláním na další tajné zdroje napsal, že tajit existenci programu před Kongresem nařídil přímo Bushův viceprezident Dick Cheney. - čtěte Cheney prý nařídil CIA, aby před Kongresem tajila protiteroristický program

Když Panetta program po osmi "tajných" letech rušil, v CIA s tím prý nikdo neměl problém, neboť zpravodajská služba plány v podstatě nikdy neuvedla v život.

Vydala na ně nějaké peníze - údajně ne moc. Podle republikána Petera Hoekstry ze sněmovního výboru pro tajné služby to byla částka "bližší jednomu milionu než padesáti milionům". Dost možná začal i nějaký výcvik. Ale konkrétní podoby prý program nikdy nenabyl.

Jako Izraelci po hrách v Mnichově

The Wall Street Journal ale přišel s dalším zjištěním: CIA prý po 11. září zvažovala podniknout cílené atentáty na lídry Al-Kajdy. Podobné těm, které zorganizovali Izraelci po masakru na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972, kde palestinská skupina Černé září zabila jedenáct jejich sportovců.

"Bylo to jako z filmů," řekl deníku jeden z bývalých zaměstnanců CIA. "Bylo to jako: zabijte je všechny." Cílené atentáty přitom zakazuje zákon přijatý už v 70. letech za vlády prezidenta Forda, připomněl The Wall Street Journal.

George Bush ani Dick Cheney prý takové operace nepodporovali, řekl deníku anonymní zdroj. Asi po šesti měsících pak celá iniciativa zašla na úbytě.

Jedna bitva dlouhé války

Kauza tajného protiteroristického programu CIA má pochopitelně mnohem širší kontext. Je součástí dlouhodobého soupeření mezi výkonnou a zákonodárnou částí moci o to, jak dohlížet na činnost tajných služeb. Řečeno nejjednodušeji: co všechno by měl Kongres o aktivitách špionů vědět.

V posledních letech se v rámci této debaty mluvilo třeba o tajných věznicích či přeletech nad Evropou. Teď jsou ve středu zájmu hlavně kruté výslechové metody používané agenty CIA na základně Guantánamo.

Novou "bitvu" ve válce o dohled nad špiony odstartovala v květnu šéfka Demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová. Obvinila agenty, že ji neinformovali o používání takzvaného waterboardingu, mučicí metody, při níž má vyslýchaný pocit, že se topí. CIA toto nařčení odmítla.

Kongresmani už delší dobu volají po novém zákoně, který by uložil tajným službám povinnost informovat Kongres ve větší míře, než je tomu nyní. Bushova administrativa se k tomu neměla a Obamova je na tom stejně, připomněl The Wall Street Journal.

Pokud jde o případ tajného protiteroristického programu, demokraté ze Sněmovny reprezentantů požadují jeho vyšetření. Ministr spravedlnosti Eric Holder zase zvažuje kriminální vyšetřování metod, které za vlády George Bushe používali agenti při výsleších.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Trumpovi roste osudový soupeř. Biden ho poráží zatím ve všech anketách

Někdejší americký viceprezident Joe Biden ve Filadelfii na shromáždění před...

Někdejší americký viceprezident Joe Biden v sobotu ve Filadelfii na shromáždění před několika tisíci lidmi vyzval k...

Al-Džazíra líčila Arabům holocaust. Židé ho zneužili a nafoukli, tvrdila

Kancelář stanice al-Džazíra v Jeruzalémě (13. června 2017)

Katarská zpravodajská televize Al-Džazíra čelí skandálu poté, co vydala dvě videa o holocaustu. Zatímco anglická verze...

Indián lovil mimo sezónu, dostal trest. Zastal se ho Nejvyšší soud USA

Ilustrační snímek

Clayvin Herrera v roce 2014 zveřejnil na internetu fotky z honu, kterého se zúčastnil na jihu Montany, a během nějž...

Najdete na iDNES.cz