Chorvatsko chce zavřít hranice se Srbskem, může povolat i armádu

  14:56aktualizováno  23:41
Chorvatsko zakázalo kvůli vlně přistěhovalců veškerou dopravu na silnicích k hraničním přechodům se Srbskem, uvedla podle Reuters místní policie. Prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová také vyzvala vojáky, aby se připravili na možné nasazení u hranic se Srbskem. Policie už nápor tisíců migrantů sama nezvládá.

Od středy, kdy se proud uprchlíků stočil k Chorvatsku, jich do země přišlo přes jedenáct tisíc. Úřady očekávají, že v příštích dvou týdnech by do země mohlo dorazit až 20 tisíc běženců.

Prezidentka Kitarovićová kvůli množství proudících lidí vyzvala ke zvýšení připravenosti armády k ochraně hranic. Migranty se v pohraničí snaží usměrňovat pořádková policie.

Ostojič uvedl, že uprchlíci už by v Chorvatsku neměli hledat ochranu, protože země nemá kapacity, aby je přijala. „Chorvatsko už více lidí nemůže přijmout,“ řekl Ostojič odpoledne reportérům agentury Reuters v městečku Tovarnik u srbských hranic.

Fotogalerie

Strážcům zákona se odpoledne podařilo zastavit skupiny lidí, kteří odmítli čekat v Tovarniku a vydali se do západní Evropy pěšky podél kolejí. V podvečerních hodinách však tisíce migrantů policistům utekly. „Chtějí nás odvézt do táborů, ale tam nechceme,“ řekl jeden z běženců agentuře Reuters.

Migranti se přes Chorvatsko snaží dostat poté, co Maďarsko uzavřelo hranice se Srbskem a přerušilo tak obvyklou cestu běženců přes Balkán do Německa. Chorvatské hraniční přechody jsou sice otevřené, migranti je však obvykle obcházejí přes okolní pole. (více o náporu migrantů čtěte zde).

Chorvatsko-srbské pohraničí ve čtvrtek zachvátil chaos. Úřady s tak velkým náporem běženců nepočítaly, nebyl pro ně připravený dostatek autobusů a vlaků. Migranti v Tovarniku neměli dostatek jídla a vody.

Policie obklíčila hotel v Záhřebu, migranti volají po svobodě

Přímo v Záhřebu pořádková policie obklíčila jeden z hotelů, kde jsou migranti ubytovaní. Podle britské televize Sky News se shromáždili na balkónech, vyhazovali na ulici toaletní papír a skandovali: „Svobodu, svobodu!“

Chorvatský kabinet před časem oznámil, že jsou v jeho zemi už připravené koridory pro uprchlíky. „Mysleli jsme tím koridory z Tovarniku do Záhřebu,“ upřesnil však ve čtvrtek ministr Ostojič s tím, že migranti rozhodně nemohou čekat hladkou cestu na hranice se Slovinskem, za kterými by se mohli rozprchnout po schengenském prostoru.

Uprchlická krize

Úřady se podle chorvatského ministerstva vnitra postarají o běžence, kteří v zemi požádají o azyl. Dočasné ubytování pak najdou v některém z uprchlických zařízení kolem Záhřebu. S těmi, kteří v Chorvatsku nemíní zůstat a požádat o mezinárodní ochranu, bude policie zacházet jako s nelegálními migranty.

Evropští lídři budou jednat ve středu

Stálý předseda Evropské rady Donald Tusk ve čtvrtek na Twitteru oznámil, že na příští středu svolává summit nejvyšších představitelů členských zemí Evropské unie.

Po mimořádném zasedání politických špiček volala podle ČTK například německá kancléřka Angela Merkelová nebo slovenský premiér Robert Fico. Tusk zároveň uvedl, že na přelomu týdne navštíví uprchlické tábory v Egyptě a Jordánsku. Evropské lídry pak na summitu seznámí s aktuální situací ohledně běženců.

Evropský parlament mezitím velkou většinou hlasů podpořil návrh Evropské komise na přerozdělení 120 tisíc žadatelů o azyl z Řecka, Itálie a Maďarska. O zřízení nouzového mechanismu by měli v úterý hlasovat ministři vnitra členských zemí. Česko a další země východní Evropy jsou proti povinným kvótám. Země by podle nich měly migranty přijímat dobrovolně (více zde).

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Vandalové zneuctili stovku hrobů ve Francii, pomalovali je svastikami

Vandalové poškodili hrobky na židovském hřbitově ve východní Francii. Odpoledne...

Neznámý pachatel v noci zneuctil bezmála stovku hrobů na židovském hřbitově ve městě Quatzenheim, ležícím nedaleko...

V Chorvatsku našli v mrazáku mrtvolu dívky, pohřešovali ji osmnáct let

Ilustrační snímek

Scéna jako z hororu v těchto dnech poutá pozornost chorvatské veřejnosti a médií. V rodinném domě na severu země našli...

Kosovo se sice odtrhlo, ale Srbsko za něj bude ještě 22 let platit dluhy

Prezident Miloš Zeman přijal 10. prosince 2018 v Lánech srbskou předsedkyni...

I přesto, že Kosovo už před více než deseti lety vyhlásilo samostatnost, Srbsko za něj i nadále splácí dluhy. Stále ho...

Najdete na iDNES.cz