Ženy oplakávají smrt blízkých na palubě kyperského letadla - Ženy oplakávají smrt blízkých na palubě kyperského letadla. (15. srpna 2005) | foto: Reuters

Češi na palubě nebyli, většina obětí jsou Kypřané

  • 86
V kyperském letadle, které se v neděli zřítilo u Atén, nebyli žádní Češi. Na palubě zemřeli 104 Kypřané, dvanáct Řeků, čtyři Arméni a německý pilot. Další cizinci na palubě nebyli, potvrdila kyperská vláda. Záchranáři našli většinu těl. Kanceláře Helios Airways prohledala policie.

Kromě Kypřanů a Řeků byla na palubě letounu ještě čtyřčlenná arménská rodina. Jeden z pilotů byl Němec. Vyplývá to z oficiálního seznamu cestujících, který kyperským úřadům poskytla letecká společnost Helios Airways.

České úřady však soudí, že českou oběť stále nelze definitivně vyloučit. "Až dosud zveřejněná jména a bydliště napovídají skutečnosti, že mezi oběťmi žádný Čech nebyl. Stoprocentně to ale stále nemáme," sdělil Richard Krpač z tiskového odboru českého ministerstva zahraničí. Praha podle něj urgovala vydání úplného seznamu.

Údaje o počtu dětí se liší
Stále se liší údaje o počtu dětí na palubě. Společnost Helios Airways, které postižený boeing patřil, původně uvedla, že v letadle cestovalo 48 kyperských dětí, které mířily na prázdniny do Česka. Kyperský ministr dopravy Haris Thrassou však tuto informaci popřel.

"Letadlem cestovalo asi patnáct nebo dvacet dětí a mladých do dvaceti let," řekl ministr agentuře Reuters. Dodal, že všichni nezletilí letěli se svými rodinami.

"Mezi oběťmi je asi jednadvacet dětí ve věku od čtyř let," poznamenal rovněž představitel řeckého ministerstva zdravotnictví.

Řecké úřady oznámily, že se už podařilo najít ostatky 119 ze 115 cestujících a šesti členů posádky. Ohledání těl obětí potvrdilo, že většina z nich před zřícením letadla umrzla. Stroj pak letěl více než dvě hodiny, aniž by ho někdo řídil. - více zde

Příčina neštěstí je stále neznámá. Mluvčí řecké vlády však již prohlásil, že rozhodně nešlo o atentát, ale spíše o technickou závadu. Obě černé skříňky - záznamníky letu - jsou podle šéfa řecké vyšetřující komise Akrivose Tsolakise ve velmi špatném stavu a prozkoumají je experti ve Francii.

Společnost létá i po nehodě
Kyperské ministerstvo dopravy uvedlo, že letecká společnost Helios Airways zastavila v reakci na neštěstí provoz všech svých letadel. Pro nejbližší lety si pronajali jiná letadla. "Rozhodli se tak pod tlakem veřejnosti," řekl mluvčí ministerstva.

Zástupce společnosti to okamžitě popřel. "Naše lety nebyly zastaveny. Naše letadla létají jako obvykle do všech destinací," řekl podle agentury Reuters.

Společnost musela dopoledne zrušit nejméně dva plánované lety z Larnaky, protože posádky odmítly po dosud neobjasněné tragédii nastoupit do stroje.

Linka mezi Larnakou a Prahou však funguje bez problémů. "O ničem nevíme. Ve 12:45 přistálo na Ruzyni letadlo Helios Airways z Larnaky a ve 13:55 odlétlo nazpátek," řekla iDNES dispečerka letiště Praha-Ruzyně.

Aerolinky prohledávají vyšetřovatelé
Kyperská policie večer prohledala kanceláře letecké společnosti, uvedla agentura Reuters s odvoláním na mluvčího vlády v Nikósii. Informace potvrdil i generální prokurátor Petros Clerides. "Příkaz k prohlídce se začal provádět," řekl.

Jak uvedla řecká televize MEGA, chtějí úřady zajistit, že neuniknou žádné informace o stavu údržby strojů této společnosti.

Helios Airways vznikly v roce 1999 a jsou největší soukromou kyperskou leteckou společností. Zaměřují se na turistické lety do Řecka, Irska, Bulharska, Polska, Česka, Francie a Británie. Letecký park tvoří americké Boeingy 737.

Kyperský Boeing 737 letěl v neděli z Larnaky do Prahy s mezipřistáním v řecké metropoli. Severně od Atén se zřítil. Nikdo ze 121 lidí na palubě nepřežil. - více zde

Cestující nezemřeli bolestivou smrtí

Smrt lidí v Boeingu 737 způsobil pravděpodobně pokles tlaku a nedostatek kyslíku. "V těchto případech lidé záhy upadnou do bezvědomí a dál už o ničem neví," řekl Miloš Sázel z Ústavu leteckého zdravotnictví.

Podle něj nejde o bolestivou smrt. Následkem nedostatku kyslíku mozek postupně omezuje svou činnost a zhruba po dvou minutách člověk upadne do bezvědomí. Tělo sice ve výšce kolem deseti kilometrů, kde se teplota pohybuje kolem minus 50 stupňů, postupně promrzá, ale umírající o tom už neví.

Samotný mráz by při dostatku kyslíku mohl způsobit smrt až po několika desítkách minut, upozornil Sázel. Reakce lidí se mohou individuálně lišit. Moderní letadla by si ale měla s podobnou nehodou poradit.

Sázel potvrdil slova dalších odborníků na letectví, že okolnosti havárie jsou velmi neobvyklé. "Obvykle si stačí nasadit kyslíkovou masku a počkat pět minut, než letadlo klesne do nižší výšky, kde se dá normálně dýchat," uvedl Sázel. (Zdroj: ČTK)


,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video