Syrští rebelové pózují v ulicích Homsu. (28. února 2012)

Syrští rebelové pózují v ulicích Homsu. (28. února 2012) | foto: AP

Červený půlměsíc vjel do čtvrti, kterou syrská armáda „čistila“ od rebelů

  • 140
Syrskému Červenému půlměsíci se po několika dnech čekání podařilo dostat do boji zdevastované homské čtvrti Bábá Amr. Většina obyvatel z ní odešla, popsali pracovníci organizace. Syrská exilová opozice mezitím prohlásila, že roční nepokoje v zemi stály život už 8 500 lidí.

Bábá Amr byl centrem nejkrvavějších bojů v Sýrii několik týdnů. Čtvrť odbojného Homsu, který byl baštou povstalců proti prezidentu Bašáru Asadovi, zažila nejtěžší období v posledních týdnech. Armáda proti rebelům v Bábá Amr zahájila tvrdou ofenzivu a minulý čtvrtek je vyhnala.

Organizace Human Rights Watch odhaduje, že při téměř měsíčních bojích tam přišlo o život na 700 lidí a několik tisíc utrpělo zranění. Bábá Amr je také místo, kde před časem při bombardování zemřela americká reportérka Marie Colvinová a francouzský fotograf Remi Ochlik (více o zabitých novinářích čtěte zde).

Syrští lékaři

Organizace Člověk v tísni letos udělila cenu Homo Homini síti syrských lékařů, kteří si říkají Doctors Coordinate of Damascus. V úterý si ji převzal během slavnostního zahájení festivalu Jeden svět koordinátor lékařů. Ti pomáhají civilistům raněným během represí režimu v podstatě potají. Život lidí je v tamních nemocnicích totiž dle organizace ohrožen. Svědci popisují, že nemocnice pročesávají bezpečnostní složky a někdy pacienty odpojí třeba od dýchacích přístrojů, aby je odvlekli do vězení. "Lékaři z Damašku" raněné ošetřují i operují ve skrytu, třeba ve sklepích. Sami často přichází o život.

Zdroj: Člověk v tísni

Když v pátek přijely k čtvrti vozy humanitárních pracovníků, armáda je odmítla vpustit. Svědkové hlásili, že tam milice vraždí. V úterý tam prý  bylo ubodáno sedm lidí, mezi nimi desetiletý chlapec. Ozývaly se hlasy aktivistů, že do čtvrti není přístup proto, aby vojáci měli čas zahladit stopy po masakru. Úřady tvrdily, že tam hrozí nebezpečí v podobě nevybuchlého vojenského arzenálu.

Většina obyvatel zničenou čtvrť opustila, řekl agentuře AP mluvčí Mezinárodního výboru Červeného kříže Hicham Hassan poté, co humanitární pracovníci obhlédli situaci ve zdevastované čtvrti. Bylo to vůbec poprvé od minulého týdne, kdy situaci v Bábá Amr popsal někdo zvenčí. Dle agentury Reuters se obyvatelé čtvrti rozutekli do dalších částí Homsu nebo okolí.

"Syrský Červený půlměsíc zůstal v Bábá Amr asi 45 minut. Zjistil, že většina obyvatel z Bábá Amru utekla do oblastí, které už navštívil Mezinárodní výbor Červeného kříže a syrský Červený půlměsíc minulý týden," dodal Hassan.

Když po pěti dnech čekání konečně humanitární pracovníci do Bábá Amr vjeli, byla s nimi i ředitelka humanitárních operací OSN Valerie Amosová. Jejím cílem je přimět obě strany konfliktu, aby umožnily práci humanitárním pracovníkům, kteří chtějí evakuovat zraněné a dovézt lidem základní potřeby. Syrský ministr zahraničí Valíd Mualim po jednání s ní řekl, že Damašek chce s humanitární misí OSN spolupracovat.

Televize BBC uvedla, že šéfka humanitárních operací OSN strávila v Bábá Amr asi hodinu a snažila se zjistit humanitární potřeby místních lidí. Pak odjela do další homské části. 

Povstalci: mrtvých je už 8 tisíc, armáda se přesunuje na sever

Exilová opozice v nové bilanci ročních nepokojů mezitím uvedla, že si povstání vyžádalo život 6 195 civilistů a 2 263 vojáků, policistů nebo dezertérů. Armáda podle ní začala přesunovat tanky a vojáky na sever, do provincie Idlib. Zamířilo tam přes 40 tanků a víc než 130 aut s vojáky. Opozice se domnívá, že armáda se chce po Homsu zaměřit na další centra odboje.

Bezletová zóna

Velitel amerických jednotek na Blízkém východě James Mattis v reakci na názor některých amerických republikánů podpořit syrskou opozici vojensky řekl, že takovou pomoc komplikují ruské zbrojní dodávky Sýrii. Syrská armáda má díky nim k dispozici moderní protiletadlovou obranu, takže by bylo obtížné udržet bezletovou zónu nad Sýrií.

Zdroj: ČTK

Vyzvala odpůrce režimu z Damašku, Hamá a Halabu, aby se pokusili situaci Idlibu ulehčit. V provolání také vyzývá svět a Ligu arabských států, aby zabránily opakování masakrů, jež zažil Bábá Amr.

V sídle OSN v úterý jednali zástupci pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Maroka o americkém návrhu nové rezoluce o Sýrii. Rusko a Čína dvě předchozí rezoluce vetovaly a nepřestávají být proti zahraniční intervenci.

Nový návrh rezoluce žádá otevření humanitárních cest a odsuzuje systematické porušování lidských práv a základních svobod. Rusko rezoluci podpoří jenom v případě, že bude vyvážená a bude tlačit nejenom na Damašek, ale i na opozici.

V Sýrii jedná bývalý čínský velvyslanec v Damašku Li Chua-sin. Hodlá vládu přimět k příměří a k jednání s opozicí. Čínský ministr obchodu Čchen Te-ming oznámil, že Peking stáhl z bezpečnostních důvodů ze Sýrie čínské zaměstnance. "Zůstalo tam jen asi 100 lidí, kteří zabezpečují projekty a majetek. Projekty obnovíme, jakmile se situace v Sýrii stabilizuje," řekl.

Podobně se Čína zachovala také v době bojů v Libyi. V Sýrii loni pracovalo na 5 tisíc Číňanů; když v březnu vypukly protesty, začali postupně odjíždět. V listopadu jich tam bylo už jen 700.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video