Ve vodním díle se totiž kvůli silným přívalovým dešťům a bouřím objevila dvacetimetrová trhlina. Armáda na místo vyslala vojáky. Úřady zároveň varovaly, že voda stoupla na nebezpečnou úroveň v 16 vodních nádržích v regionu.
Úřady ve městě Čeng-čou mezitím uzavřely zaplavený systém metra, poznamenala agentura AFP s tím, že na sociálních sítích se objevila neověřená videa, na nichž jsou vidět pasažéři podzemní dráhy stojící na sedačkách v částečně zatopeném voze. Některým voda vystoupila až k krku. Na jiných záběrech státní televize je pak podle ní vidět voda valící se prázdným nástupištěm metra.
Deště také po celém městě způsobily výpadky proudu. Jedna z nemocnic, kde je téměř 10 000 pacientů, se ocitla úplně bez elektřiny a na sociálních sítích se objevily fotografie zcela zaplaveného přízemí. Elektřina vypadla také na jednotkách intenzivní péče, informovala na sociální síti weibo jedna z příbuzných pacientů. Zdravotníci podle ní manuálně pumpují vzduch do plic lidem závislým na ventilátorech.
Státní tisk později výpadek v nemocnici potvrdil s tím, že 600 kriticky nemocných pacientů muselo být převezeno. Do dnešního rána byla obnovena dodávka elektřiny na jednotkách intenzivní péče.
Povodně podle BBC News zasáhly více než desítku měst v regionu a úřady kvůli počasí vydaly v provincii Che-nan, kde žije na 94 milionů obyvatel, nejvyšší stupeň varování.
Klimatolog varuje: Stoupne hladina oceánů a smrtící horko způsobí migraci |
Zrušeny jsou rovněž stovky leteckých spojení. Na 10 tisíc lidí úřady evakuovaly do provizorních přístřešků. Úřady vyslaly více než 6000 hasičů a 2000 příslušníků policie a armády pátrat po obětech a pomáhat se záchrannými operacemi v postižené oblasti.
Podle místní meteorologické služby nyní spadlo v regionu nejvíce srážek od chvíle, co instituce začala před šedesáti lety s jejich měřením. Za tři dny napršelo ve městě Čeng-čou množství srážek srovnatelné s ročním průměrem, podotkla AFP.
V létě jsou v některých částech Číny povodně běžné. Nedávné rekordní deště ale poplašily vědce i oficiální činitele, kteří se ptají, zda je země dostatečně připravená na extrémnější a nepředvídatelnější počasí.
Podle zprávy, kterou minulý týden zveřejnila ekologická organizace Greenpeace, hrozí velkým metropolitním oblastem kolem Pekingu, Šanghaje a Kuang-čou/Šen-čenu vysoké riziko extrémních veder a dešťových srážek.