Zrušte blokádu, vyzvala EU kapitánka Racketeová z lodě s migranty

  22:55aktualizováno  22:55
Německá kapitánka humanitární lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová ve čtvrtek po výpovědi u italského soudu vyzvala Evropskou unii, aby předešla blokádám humanitárních lodí s migranty. Racketeová je v Itálii vyšetřována kvůli porušení zákazu vplout do italských vod a podezření z napomáhání ilegální migraci.

„Jsem opravdu ráda, že jsem mohla detailně vylíčit záchrannou akci, kterou jsme provedli 12. června,“ řekla dnes Racketeová před soudní budovou po své zhruba čtyřhodinové výpovědi. Humanitární loď zachránila padesátku migrantů v červnu u libyjského pobřeží. Provozovatel plavidla, německá nezisková organizace Sea-Watch, tvrdí, že libyjská pobřežní hlídka by nestihla k potápějícímu se člunu včas doplout.

Fotogalerie

Jedenatřicetiletou kapitánku zadržela italská policie 29. června poté, co navzdory italskému zákazu vplula s lodí Sea-Watch 3 do italských teritoriálních vod se 40 africkými běženci na palubě. Racketeová byla pak držena v Itálii v domácím vězení, než soud 2. července opatření zrušil.

Advokát Alessandro Gamberini ve čtvrtek novinářům řekl, že Racketeová může kdykoli odcestovat do Německa. Na otázku, zda tam odjede, odpověděla kapitánka kladně, neupřesnila ale, kdy tak učiní. Podle německého portálu TAG24 se nedá čekat rychlé rozhodnutí italské justice, zda kapitánku obviní, či nikoli. Už dříve státní zastupitelství podle TAG24 dalo najevo, že se k tomu nechystá dříve, než „po létě“.

„Upřímně doufám, že Evropská komise - teď když byl zvolen nový (Evropský) parlament - se bude ze všech sil snažit, aby se taková situace neopakovala, a že všechny evropské země budou v budoucnu spolupracovat ohledně přijímání lidí, které zachrání civilní lodě,“ řekla ve čtvrtek také Racketeová.

Země EU řeší problém s migrací z Afriky a Blízkého východu neúspěšně už několik let. Masový příliv migrantů přes Řecko v roce 2015 unii pomohla zastavit dohoda s Tureckem, poté se ale hlavní branou migrantů do Evropy přes Středozemní moře stala Itálie. Tento příliv zastavila přísná migrační politika nové italské vlády a zejména radikální postupy ministra vnitra Mattea Salviniho. Nyní se ale zdvihá migrační vlna z Afriky do Španělska.

Postup německé kapitánky, která nedbala hrozby trestu vězení a vysoké pokuty a vplula do italských vod, následovalo tento měsíc několik dalších lodí nevládních organizací.

Stejně jako Itálie uzavírá své přístavy lodím nevládních organizací s migranty i Malta. Tyto země, které leží z evropských zemí nejblíže libyjským břehům, odkud vyplouvá velká část migrantů do Evropy, se uzavíráním přístavů snaží donutit EU k systémovému řešení migrace.

Ve čtvrtek jednali ministři vnitra EU na neformální schůzce v Helsinkách, kde se jim opět nepodařilo dosáhnout dohody o společném evropském mechanismu řešení migrace.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Opustila mříže až týden po pádu zdi. NDR trestala útěk do posledního dechu

Ilustrační snímek

I když už se v roce 1989 východoněmecký režim otřásal v základech, neváhal i po pádu berlínské zdi ještě držet lidi ve...

VIDEO: Čínská antikampaň. Protesty proti Hongkongu v New Yorku a v Paříži

V Hongkongu protestují statisíce lidí proti vládě. (21. července 2019)

Číňané v Paříži a New Yorku protestovali za jednu Čínu a konec protestů v Hongkongu. Ty patří k nejpalčivějším...

Ztraceni v jeskyni. Záchranáři v Tatrách pátrají po ztracených speleolozích

Záchrana seleologa

Desítky záchranářů pátrají po dvou speleolozích, kteří v sobotu uvázli ve Velké sněžné jeskyni, nejdelší a nejhlubší v...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz