Bush vzdal hold obětem, Berlín demonstroval

  • 4
Od konce druhé světové války uběhlo v neděli přesně šedesát let a svět si to nezapomněl připomenout. Oslavy tohoto výročí se konaly v Německu, na Slovensku, v Belgii, Rusku nebo Francii. Americké oběti války uctil v Nizozemsku prezident George Bush.

ČTĚTE TAKÉ: Česko oslavilo výročí konce války

Akce pořádané u příležitosti konce války měly v Evropě většinou podobu vzpomínkových akcí, pouličních slavností či setkáních s válečnými veterány.

Dramatické byly oslavy v Německu. V centru města se k demonstraci sešly tři tisíce neonacistů. Proti nim se shromáždilo asi šest tisíc antifašistů, kteří jim chtějí zabránit v pochodu. Akce, kterou kontroluje policie, se zatím obešla bez násilí.

Oficiální oslavy vyvrcholily v Berlíně zasedáním obou komor parlamentu, při němž prezident Horst Köhler v projevu slíbil, že Německo nezapomene na nacistickou diktaturu a utrpení, které jejím prostřednictvím způsobilo světu.

Na Slovensku se kromě 60. výročí konce druhé světové války slaví také Den vítězství nad fašismem. Slovenský prezident Ivan Gašparovič uctil památku bojovníků proti fašismu na Slavíně v Bratislavě.

V projevu na místě, kde je pohřbeno skoro 7000 vojáků Rudé armády, vyzval k ostražitosti, aby se již nikdy podobné události jako druhá světová válka neopakovaly.

Bush vzdal hold vojákům v Nizozemsku
V Rusku odstartoval oslavy výročí konce války moskevský summit Společenství nezávislých států. V pondělí, kdy slavnosti vyvrcholí, do země zavítá i americký prezident George Bush.

Také on vzdal poctu památce vojákům za boj proti nacistickému Německu. Na vojenském hřbitově v nizozemském Margratenu se poklonil památce amerických vojáků, kteří za války padli v Evropě.

Vůbec poprvé také veřejně přiznal, že za rozdělení Evropy po druhé světové válce nesou část odpovědnosti také USA.

Britové vzdali hold hrdinům druhé světové války dvěma dny leteckých přehlídek v Duxfordu nedaleko Cambridge. Během války zde byla důležitá letecká základna, kde mimo jiné vznikla první československá letecká peruť v Británii.

Věnce kladl Chirac i belgický král
Belgický král Albert II. se u hrobu Neznámého vojáka v Bruselu poklonil památce obětí 2. světové války a vyznamenal několik válečných veteránů. Na slavnostní obřad navázala velká veřejná debata v budově Senátu, na kterou byli pozváni pamětníci a mladí lidé.

Francouzský prezident Jacques Chirac také položil věnec k hrobu Neznámého vojáka pod Vítězným obloukem v Paříži. Pozdravil se s válečnými veterány a předal vyznamenání některým bývalým vězňům nacistických koncentračních táborů.

V bývalém koncentračním táboře Mauthausen v Rakousku se už v sobotu večer rozhořelo sto tisíc svíček jako připomínka obětí a osvobození přeživších na sklonku druhé světové války. Vzpomínkové akce se zúčastnil rakouský prezident Heinz Fischer a španělský premiér José Luis Zapatero.

Americký prezident Georg Bush se v nizozemském Margratenu zdraví s válečným veteránem při pietním aktu za padlé americké vojáky v druhé světové válce. (8. května 2005)

Americký prezident Georg Bush se v nizozemském Margratenu zúčastnil pietní akce za zemřelé americké vojáky ve druhé světové válce. (8. května 2005)

Francouzský prezident Jacques Chirac hovoří s Philippem de Gaullem, synem bývalého francouzského prezidenta Charlese de Gaulla, při oslavách 60. výročí konce druhé světové války 8. května v Paříži. (8. května 2005)

Německý kancléř Gerhard Schröder a prezident Horst Köhler při pietním aktu v Berlíně při příležitosti 60. výročí konce druhé světové války. (8. května 2005)

Čestná jednotka při pietním aktu na bratislavském Slavíně, kde nejvyšší slovenští představitelé uctili památku bojovníků proti fašismu. (8. května)

Slovenský prezident Ivan Gašparovič při pietním aktu na bratislavském Slavíně, kde spolu s dalsčími nejvyšší slovenskými představiteli uctil památku bojovníků proti fašismu. (8. května 2005)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video