Bush - Gore: diskuse bez překvapení

Ráznou, ale obsahově nepříliš překvapivou televizní debatu vedli v úterý prezidenští kandidáti, texaský guvernér George Bush za republikány a viceprezident Albert Gore za demokraty. Jde o první ze tří televizních debat, které jsou pro oba životně důležité, protože rozhodnou, na čí stranu se přikloní veřejnost, která nyní dělí přízeň mezi oba rovným dílem. Prezidentské volby se budou konat 7. listopadu.

Gore kandidující za demokraty přešel do útoku hned na začátku debaty a řečnicky dokonalým vystupováním zatlačil Bushe na čas do defenzívy, ale nedokázal ho tam udržet po celou hodinu a půl. Gore se naopak se musel bránit, když se diskuse stočila na ozbrojené sily a na energetickou politiku.

Nejzajímavějším faktem na diskusi bylo podle pozorovatelů, že guvernér Bush považovaný za slabšího debatéra dokázal čelit zkušenému a sečtělému Gorovi, který hned u prvních dvou témat - daňových škrtů a zdravotní péče - přešel do útoku s pomocí čísel a propočtů.

Bush: Jde o hru s falšenými čísly
Bush odrazil jeho argumentaci jako hru s "falešnými čísly". "To je muž, který si hraje s velkými čísly. Mluví o obrovských sumách. Začínám si myslet, že kromě internetu vynalezl i kalkulačku ..." prohlásil Bush v narážce na nešťastný Gorův výrok o autorství internetu, který padl před rokem.

Bush zaútočil na protivníka během debaty ještě několikrát, když Gora označil za "nedůvěryhodnou osobnost". Gore mu připomněl, že by se měli držet faktů a osobní útoky vynechat.

Velmi živě Bush argumentoval, když se debata stočila na stav ozbrojených sil. Podle něho je demokraté nechali upadnout, Gore uvedl, že jsou nejsilnější na světě a hodlá do nich investovat v budoucnu dvakrát více než Bush. Oba se shodli na jejich rozvážném nasazování v zahraničí, a to jen tam, kde jsou ohroženy americké zájmy čí spojenci.

V závěrečném slovu Bush vyjmenoval přednosti svého programu a zdůraznil republikánskou zásadu co nejmenší vlády a co největšího přesunu pravomocí a rozhodování na místní úroveň. Gore se zapřísahal, že jeho cílem je, aby se na nynější prosperitě podíleli rovnoměrněji všichni Američané, především chudší a střední vrstvy. Vybídl také nepřímo Američany, aby ho nespojovali ve všem s nynější administrativou, ale brali ho především jako Alberta Gora.

Gore byl často netrpělivý
Gore při diskusi projevoval často netrpělivost, skákal do řeči nebo si několikrát významně hlasitě povzdychl do mikrofonu, když Bush argumentoval. Bush byl klidný, držel na uzdě mimiku, jen párkrát se významně pousmál. Na moderátorovi se nedomáhal slova tak vehementně jako Gore. Jeho odpovědi působily kratším dojmem, ale v několika případech se rozhovořil. Vyhýbal se pokud možno statistickým údajům a snažil se argumentovat spíše celkovou "filozofií" svého předvolebního programu.

Průzkum: Gore byl trochu lepší
Demokratický kandidát na úřad prezidenta Albert Gore si podle průzkumů veřejného mínění uskutečněných ihned po televizní debatě vedl o něco lépe než jeho soupeř, texaský guvernér George Bush.

Anketa televizní společnosti CNN a Gallupova ústavu ukázala, že Gore získal přízeň 48 procent a Bush 41 procent dotázaných osob. Televizní stanice ABC zjistila, že Gora považuje za vítěze 42 procent lidí, Bushe 39 procent a třináct procent se domnívá, že diskusní duel před kamerami skončila nerozhodně.

Výsledky rychlých sondáží podle pozorovatelů naznačují, že veřejnost přijala Gorovu argumentaci založenou na statistikách a číslech a méně ocenila Bushovo všeobecné vysvětlování.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video