Bojovník Syrské osvobozenecké armády s bezzákluzovým dělem v Homsu (13. srpna

Bojovník Syrské osvobozenecké armády s bezzákluzovým dělem v Homsu (13. srpna 2012) | foto: AP

Buď nám dáte zbraně vy, nebo al-Káida, hrozí syrští povstalci Západu

  • 236
Zoufalí syrští povstalci z Aleppa varují Západ, že pokud jim nepošle zbraně k boji proti jednotkám prezidenta Bašára Asada, požádají o pomoc teroristickou síť al-Káida. Do země zmítané občanskou válkou už nyní proudí zástupy islamistických bojovníků z arabského světa.

"Nechceme tady al-Káidu, ale pokud nám nikdo nepomůže, uzavřeme s ní spojenectví," prohlásil podle agentury AFP abú Amar, velitel skupiny povstalců v centru Aleppa. Město na severu Sýrie je dějištěm téměř měsíc trvajících těžkých bojů a Západ se s Ruskem a Čínou stále nedokáže dohodnout na společném postupu.

Konec mise OSN

Rada bezpečnosti OSN se rozhodla ukončit pozorovatelskou misi OSN v Sýrii sužované krvavými střety mezi silami věrnými režimu prezidenta Bašára Asada a povstalci. S odvoláním na francouzské diplomatické zdroje o tom informovala agentura AFP. Dosavadní mandát mise končí 19. srpna. Stálí členové RB OSN (Rusko, Čína, USA, Francie a Británie) se v pátek setkají s klíčovými hráči z blízkovýchodního regionu, aby jednali o situaci v Sýrii, napsala zase agentura Reuters s odvoláním na ruského velvyslance. Ten poznamenal, že lituje, že pozorovatelská mise skončí.

Podle Amara jsou islamisté schopní si z Aleppa udělat základnu do tří měsíců a ihned po příchodu se pustit do vymývání mozků tamějších obyvatel. Opozice mezinárodní společenství neustále vyzývá, aby zabránilo Asadovi v dalším potlačování revolučního hnutí.

Zástupci opozice volají po vzniku takzvané bezletové zóny a dodávkách zbraní povstaleckými silám. Jednotky povstalců jsou složeny převážně z armádních dezertérů, jsou špatně vybavené a jsou nuceny vzdorovat převaze palebné síly armády.

Příliv islámských interbrigadistů

"Má chemické zbraně, které může použít. Má tanky, letadla, minomety, rakety, zatímco my nemáme nic," řekl o armádě abú Amar. "Jsme opravdu nespokojení. Syrský lid stále má v oblibě evropské země, ale pokud by tento trend pokračoval, bude je nenávidět," dodal povstalecký velitel.

Čím déle bude podle odborníků konflikt trvat, tím je pravděpodobnější, že se bude i radikalizovat. V posledních měsících se množí zprávy o příchodu islámských radikálů přes Turecko. Podle AFP jich řada dorazila například z Alžírska, Francie, Švédska nebo Čečenska.

Syrští povstalci a experti tvrdí, že al-Káida v oblasti ještě nepředstavuje organizovanou sílu. Rebelové však občas použijí její taktiky jako v případě květnového sebevražedného pumového útoku v Damašku, který připravil o život 55 lidí.

Spojené státy oficiálně odmítly dodávat zbraně rebelům právě z obavy, že se dostanou do rukou al-Káidy. Její šéf Ajmán Zavahrí v únoru otevřeně podpořil syrské povstání, ale povstalci jeho vystoupení označili za "vměšování" do syrských záležitostí.

"Porazíme Asada, porazíme i al-Káidu"

Další zběh z Asadova kruhu

Tábor věrný syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi opustil synovec viceprezidenta Farúka Šará. První zprávy hovořily dokonce o tom, že zběhl sám viceprezident, což se ale nakonec nepotvrdilo. Synovec viceprezidenta v prohlášení poskytnutém al-Arabíja vyzval armádu, aby se přidala k revoluci. Ze Sýrii už před zhruba deseti dny uprchl i s rodinou premiér Rijád Hidžáb. Oznámil tehdy, že se připojil k protirežimní opozici, a odsoudil vyvražďování syrského národa.

Asad od počátku nepokojů v březnu 2011 tvrdí, že bojuje proti mezinárodnímu spiknutí a vzpouře "ozbrojených teroristických skupin". Syrská opozice trvá na tom, že požaduje svobodu a demokracii, zatímco skupiny jako al-Káida usilují o založení islámského státu.

Ani rebelové však nejsou v této otázce jednotní. Zdá se, že někteří z nich jsou kvůli porážce Asada připraveni ke spojenectví s nejradikálnějšími skupinami. "Hlavním cílem je zastavit krveprolití v Aleppu. Pokud nám nepomůžou ani Západ, ani Arabové, požádáme al-Káidu, aby krveprolití zastavila," řekl aktivista Bará Halabí. Podle něj ale takovýto typ aliance může být jen prozatímní.

"Nakonec to bude na obyvatelích Aleppa, aby rozhodli o své budoucnosti. A lid, který povstal a bojoval proti diktátorovi, jako je Bašár Asad, by pak také mohl bojovat proti al-Káidě," dodal Halabí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video