Britská pobřežní stráž zadržela rekordní počet migrantů, kteří do země míří...

Britská pobřežní stráž zadržela rekordní počet migrantů, kteří do země míří přes Lamanšský průliv. (6. září 2021) | foto: Profimedia.cz

Británie chce posílat čluny s migranty zpět přes La Manche, tlačí na Francii

  • 55
Britská ministryně vnitra Priti Patelová vyzvala k přepsání námořního práva, aby pobřežní stráž mohla v Lamanšském průplavu vrátit zpět čluny s migranty. Francie se proti změně postavila. Do Británie míří nejvyšší počty migrantů za poslední dobu, Londýn proto vyvíjí tlak na Paříž, aby lépe bránila pašeráckým lodím proplout přes La Manche.

Britská pobřežní stráž podle současných pravidel musí doprovázet zachycené čluny s migranty až k britskému pobřeží. Francouzské lodě naopak tak musí učinit jen v případě, že člun požádá o záchranu.

Patelová chce docílit změny námořního zákona, aby Britové mohli čluny v Lamanšském průlivu rovnou zadržet a vrátit do francouzských teritoriálních vod. Francouze pak upozorní o přítomnosti plavidla, které potřebuje zachránit.

Operační detaily zatím nejsou známy, zdroje z vlády ale uvádí, že nová taktika bude fungovat jen v „omezeném“ právním rámci. Kapitáni britských lodí, kteří se ji rozhodnou použít, budou muset splnit několik podmínek. Člunu s běženci nesmí hrozit nebezpečí potopení se, nesmí být přeplněn a musí být schopen se vrátit na francouzské pobřeží.

Krok klade právní odpovědnost za čluny s migranty na Francii, jež se už vůči němu vymezila. Podle francouzského ministra vnitra Géralda Darmanina opatření bude mít „negativní dopad na naši kooperaci“. 

Patelová se s Darmainem setkala, aby probrala vysoké počty migrantů, kteří připlouvají přes Lamanšský průliv. Tento týden na britském pobřeží zakotvilo 1500 migrantů. 

Spojené království se v červenci domluvilo s Francií, že ji zaplatí 54 milionů liber (1,5 miliardy Kč), aby mohla zdvojnásobit pobřežní stráž a lépe se jí dařilo v zabraňování migrantům překročit kanál La Manche. Britská ministryně vnitra tehdy dohodu obhajovala i přes kritiku některých britských poslanců, že přísun peněz Francouzům pro to, „aby dělali to, co dělají špatně, nevyřeší problém.“

Proč riskovat utonutí v moři? Migranti do Británie volí pohodlnější letadlo

Patelová podle listu podle listu Times sdělila britským poslancům, že pokud Francie do konce měsíce selže v zastavení tří ze čtyř pokusů migrantů překročit Lamanšský průliv, Británie stáhne plánované příspěvky. 

„Zatím jsme jim nedali ani penny. Francie se bude muset vzpamatovat, pokud bude chtít vidět peníze. Je to platba za výsledky, ale my jsme zatím žádné neviděli. Peníze jsou podmíněné,“ cituje ji list.

Podle stanice Sky News svědci popsali, že příslušníci britské pobřežní stráže měli v pondělí s proudem migrantů, kteří využili pěkného počasí, plné ruce práce. Byl to první příchod utečenců po více než dvou týdnech, kdy povětrnostní podmínky činily plavbu příliš nebezpečnou.

Situace v Lamanšském průlivu je roky stejná. Británie žádá Francii, aby odřízla migrantům cestu do země:

12. srpna 2020

Nové taktiky pašeráků

„Toto je neakceptovatelný nárůst nebezpečných plaveb řídí zločinecké gangy, jimž jde o vzedmutí vlny ilegální imigrace napříč Evropou,“ komentoval situaci policejní velitel pověřený spoluprací s Francií v oblasti Lamanšského průlivu Dan O’Mahoney. „Doposud jsme 300 lidí zadrželi, 65 odsoudili a zabránili více než 10 tisícům dalším pokusům migrantů překročit Kanál“.

Patelová je pod tlakem britských poslanců, z nichž někteří vyzývají k vyhlášení nouzového stavu, aby britská pobřežní stráž mohla vracet čluny zpátky. „Tohle je neslýchané. Lidé, kteří jsou ve Francii v dokonalém bezpečí, se den po dni nestydatě vkrádají do Británie,“ napsala na Twitter konzervativní poslankyně Natalie Elphickeová. Dodala, že Francouzi pouští přes Kanál migranty s „radostným Bon Voyage“.

Podle Damiena rekordní čísla lze přisoudit novým taktikám pašeráků, kteří posílají falešné lodě, aby zmátli pobřežní stráž a s těmi opravdovými zatím tiše proklouzli. „Skutečnost je taková, že musíme monitorovat 300 až 400 kilometrů pobřeží každý den. Kvůli délce pobřeží je nemožné mít policisty na každých 100 metrech,“ podotýká poslanec za Calais Pierre-Henri Dumont.

Přes La Manche se plaví rekordní počty migrantů. Británie je chce odříznout

Damien trvá na tom, že Francii se daří zastavit 57 procent migrantů směřujících do Spojeného království. Britové by ale rádi, aby jejich zámořští kolegové zabránili 75 procentům pokusů. 

Britské ministerstvo vnitra neskrývalo frustraci z neochoty Francouzů používat v noci ke kontrole migrantů drony. Francie argumentovala bezpečnostními obavami, v noci jsou přitom pašeráci nejaktivnější. Použití dronů též komplikují francouzské zákony o soukromí.

14. května 2021


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video