Britská křesla v Bruselu si rozdělí členové EU, mandát europoslanců zanikne

  0:01aktualizováno  0:01
Pokud Velká Británie přistoupí k brexitu, nastane v Evropském parlamentu několik změn. Britští poslanci ho opustí a zatímco matadoři jako europoslanec Nigel Farage dostanou odstupné, nováčci budou mít smůlu. Po odchodu Britů také v parlamentu ubude křesel a členské státy si rozdělí 27 z nich. Způsob už je ovšem na nich.

Jedna z hlavních tváří brexitu, europoslanec Nigel Farage (12. 4. 2019) | foto: AP

V otázce brexitu není stále nic definitivní. Nicméně vzhledem k tomu, že britská premiérka Theresa Mayová dostala na středečním summitu flexibilní odklad odchodu z Evropské unie s deadlinem 31. října, se její země téměř jistě zúčastní květnových voleb do Evropského parlamentu (EP). 

„Nejdůležitější ze závěrů summitu je bod tři, který říká, že Velká Británie musí uskutečnit evropské volby, nebo ratifikovat dohodu. Pokud by k tomu nedošlo, nastane 1. června divoký brexit, což si ale nikdo z nás nepřeje,“ uvedl po summitu český premiér Andrej Babiš.

Brexit se odkládá do 31. října. Británie ale může z EU odejít i dřív

Na první variantu už se ostatně připravila jedna z hlavních tváří tábora lobbujícího za vystoupení Spojeného království z Unie. Známý europoslanec Nigel Farage v pátek zahájil předvolební kampaň své nové Strany pro brexit.

Bývalý lídr protiunijní Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) při tom prohlásil, že starobylé politické strany v zemi „musí pocítit hněv příznivců brexitu“. Farage věří, že jeho nová strana může eurovolby v Británii vyhrát. 

Oficiální stránky své strany si však hned nezaregistroval, čehož okamžitě využili vtipálci a voliče vyzývají, aby Farage zastavili:

12.dubna 2019 v 08:07, příspěvek archivován: 12.dubna 2019 v 16:28

Big day ahead for @Nigel_Farage and his new Brexit Party as he launches his European election campaign. Shame he forgot to register the website. https://t.co/cP6UlkdOMe

Členové UKIPu už Farageovu partaj nicméně označili za automobil, který ho má jen dovézt opět do Evropského parlamentu, kde staronový europoslanec stejně nevydrží déle než pár měsíců. Tedy v případě, že se brexit opravdu podaří uskutečnit.

Ve chvíli, kdy Britové definitivně opustí Evropskou unii, totiž svá místa v EP vyklidí i britští europoslanci. A to bez ohledu na okolnost, která zatím není jasná - podobu brexitu. Jak při spořádaném odchodu, tak při tom divokém se Britové se svými funkcemi rozloučí. 

„Poslanci Evropského parlamentu z Velké Británie budou voleni na stejné období jako poslanci ze všech ostatních členských zemí, tedy na pět let. Jejich mandát nicméně zanikne vstupem smlouvy o vystoupení z EU v platnost, popřípadě datem vystoupení z EU bez smlouvy,“ vysvětluje pro iDNES.cz tisková atašé Evropského parlamentu Iva Laňová.

Nehrozí tak podle ní situace, že by Britové ovlivňovali dění v Unii i v době, kdy už z ní jejich domovina dávno odešla. Po volbách se však budou podílet třeba na nové podobě Evropské komise. Farage, který je europoslancem už dvacet let, se také na rozdíl od nově zvolených zástupců Velké Británie do Londýna vrátí se štědrým odstupným. 

Fotogalerie

Na to má nárok každý poslanec, který v Evropském parlamentu strávil alespoň rok. „Tento nárok odpovídá jednomu měsíčnímu platu za každý rok výkonu mandátu. Maximální doba trvání tohoto příspěvku je čtyřiadvacet měsíců a minimální odchodné je šest měsíců,“ pokračuje Laňová.

Upozorňuje přitom, že kromě europoslanců, kteří v EP odsloužili méně než rok, na odškodné nemají nárok ani ti, kteří mezitím získali mandát v jiném parlamentu nebo dostali nějakou veřejnou funkci.

V současnosti v Evropském parlamentu sedí 750 poslanců a předseda Antonio Tajani a Britové v něm mají 72 zástupců. Poté, co se s EU rozloučí, nastane přerozdělování jejich křesel, ale ne všech. Evropská rada totiž na konci loňského června oznámila, že se pobrexitový parlament zmenší. Celkem si tak ostatní členské země poměrně rozdělí 27 mandátů.

Mayová zase zklamala, říkali si lídři při odjezdu z Bruselu

Nejvíce jich získá Francie a Španělsko, oběma zemím přibude pět křesel. Po třech pak dostanou Italové a Nizozemci, dvě křesla dostane Irsko. A o jednoho europoslance více budou mít v budoucnu Dánové, Finové, Estonci, Švédové, Chorvaté, Slováci, Rakušané, Poláci a Rumuni.

Podle jakého klíče své nové vyslance v EU vyberou, už je podle Laňové na jednotlivých členských zemích. „Stejně jako organizace voleb do EP podléhá národním volebním pravidlům, i o způsobu doplnění dodatečných křesel budou rozhodovat národní volební pravidla dané země,“ podotýká. 

Politiky zmíněných států tak v případě brexitu čeká debata, zda vyhlásí doplňovací volby nebo třeba vyberou kandidáta, který v květnových eurovolbách skončil „pod čarou“.

„Primárně se domnívám, že se členské země rozhodnou, že jejich případné křeslo vznikne už teď v květnu. Vlády se budou snažit minimalizovat náklady a vyhlášení doplňovacích voleb by bylo velmi nepopulární rozhodnutí,“ míní expertka na evropskou integraci a historička Běla Plechanovová z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd UK. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Milion lidí chce vtrhnout do nevadské vojenské Oblasti 51, za mimozemšťany

Oblast 51, USA: Tato vojenská základna v Nevadské poušti je přísně chráněna...

Pokud půjde všechno podle plánu, více než jeden milion lidí vnikne v polovině září do přísně střeženého vojenského...

Bulharsko napadli hackeři. Z databází ukradli finanční data milionů lidí

Nezvyklá reklama na Cyberpunk 2077

Bulharsko čelí dosud asi největšímu úniku citlivých dat ve své historii. Neznámí hackeři ukradli ze systému bulharské...

Neznámý vandal v Písku sloupal mačetou tři stromy z kůry

Takhle vandal řádil. Poničené stromy už odbor životního prostředí ošetřil. Teď...

V Písku se v posledních dnech odehrálo hned několik případů, kdy vandalové poničili městskou zeleň. Při dvou posledních...

Najdete na iDNES.cz