Britský premiér Boris Johnson před hlasováním o předčasných volbách. (9. září...

Britský premiér Boris Johnson před hlasováním o předčasných volbách. (9. září 2019) | foto: Parliament TV

Johnson opět neuspěl. Dolní sněmovna zamítla návrh na předčasné volby

  • 418
Bouřlivý vývoj na britské politické scéně pokračoval i v poslední den aktuální schůze parlamentu, po kterém zákonodárci přerušili svou práci. Britská vláda utrpěla další hlasovací porážku a zároveň vstoupil v platnost zákon namířený proti jejímu plánu vyvést zemi 31. října z Evropské unie s brexitovou dohodou, či bez ní.

Poslanci Dolní komory britského parlamentu opět odmítli návrh premiéra Borise Johnsona na uspořádání předčasných voleb. Pro vypsání voleb potřeboval předseda vlády souhlas dvou třetin poslanců, tedy nejméně 434. Návrh jich ale podpořilo jen 293, uvedla agentura Reuters.

Britský premiér v reakci na hlasování slíbil zajistit rozvodovou dohodu s EU na summitu, který se koná 17. října.

„Půjdu na tento rozhodující summit 17. října a bez ohledu na to, kolik způsobů tento parlament vymýšlí, aby mi svázal ruce, budu se snažit dosáhnout dohody, která bude v národním zájmu. Tato vláda už brexit dále nezpozdí,“ prohlásil Johnson.

Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn zdůraznil, že jeho strana touží po předčasných volbách, nehodlá ale riskovat, že by se konaly za cenu „katastrofálního“ brexitu bez dohody.

Hlasováním o předčasných volbách skončila aktuální parlamentní schůze. Za běžné situace je přerušení práce zákonodárců rutinní součástí britského politického systému. 

Johnson omezí možnost parlamentu zasahovat do brexitu

Pobouření ovšem vyvolalo načasování tohoto kroku: do brexitu zbývá 51 dní. Neobvyklá je rovněž délka přestávky, v minulosti trvala nanejvýš 20 dní. Podle kritiků vlády chce nucené pauzy Johnson využít, aby omezil možnost parlamentu zasahovat do brexitu.

Proti vynucené pauze na závěr schůze protestovala řada poslanců. V rukou měli transparenty s nápisem „umlčeni“ a křičeli „hanba“. Když se předseda dolní komory John Bercow pokusil vyvést poslance v procesí ze sněmovny na znamení ukončení zasedání, několik zákonodárců mu na okamžik zablokovalo cestu.

Bercow v pondělí oznámil, že se nejpozději k 31. říjnu vzdá poslaneckého mandátu. Sám proti ukončení aktuálního zasedání parlamentu protestoval. „Není to typické, není to standardní... Je to akt exekutivního nařízení,“ řekl.

Poslanci chtějí citlivé dokumenty

Váznoucí vyjednávání mezi Londýnem a Bruselem bylo jedním z důvodů, proč britský parlament minulý týden přijal návrh zákona o případném dalším odkladu brexitu. 

O ten bude muset Británie žádat, pokud po 19. říjnu stále nebudou ratifikovány podmínky odchodu z EU, nebo když britský parlament nedá souhlas k odchodu bez dohody. Zákon v pondělí potvrdila královna Alžběta II, čímž opatření dovršilo cestu legislativním procesem a vstoupilo v platnost.

Premiéra Johnsona čeká kvůli brexitu zřejmě soudní bitva, riskuje i vězení

Dolní komora parlamentu pak vládě připravila další nepříjemnost, když poměrem hlasů 311 ku 302 schválila usnesení požadující zveřejnění řady citlivých dokumentů. Jednak chtějí poslanci vidět veškeré aktuální vládní plány týkající se scénáře brexitu bez dohody, a dále korespondenci mezi vládními poradci týkající se rozhodnutí přerušit na několik týdnů zasedání parlamentu.

Před začátkem včerejší schůze rezignoval předseda sněmovny John Bercow:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video