Video, které Němci zveřejnili na Facebooku, se setkalo s ohromnou odezvou Brazilců. Zatímco někteří prohlašují, že nacistický vůdce Adolf Hitler zastával levicovou ideologii, jiný se pokusili o popření holokaustu. Příspěvek na stránkách ambasády zhlédlo téměř 800 000 lidí a další stovky jej doplnily komentářem.
Německé velvyslanectví ve videu vyzdvihuje, že „Němci se neskrývají před svou minulostí“ a jsou „od útlého věku vedeni k tomu, aby přijali nacistickou historii své země“.
Brazilce nejvíce pobouřilo prohlášení, že nacisté patřili ke krajní pravici. Podle nich totiž její název, Národně socialistická německá dělnická strana (NSDAP), naopak dokazuje, že její stoupenci byli zastánci levice. Mezi diskutujícími se objevilo také několik popíračů holokaustu, kteří masové vyvražďování Židů označili za „holofraud“ (absolutní podvod) a vysloužili si reakci německé ambasády.
„Holokaust je historický fakt, o kterém existují důkazy a svědectví na mnoha místech Evropy,” odpovědělo velvyslanectví na jeden z komentářů.
Os alemães não escondem o seu passado. Saiba como se ensina história na Alemanha:#história #alemanha #museus #deutschland #passado #futuro pic.twitter.com/VuTWj1VA3A
— AlemanhanoBrasil (@Alemanha_BR) 5. září 2018
Národní socialismus není socialismus, tvrdí vědec
Podle vědce Kaie Michaela Kenkela, který vyučuje na Katolické univerzitě v Rio de Janeiru, je národní socialismus v Brazílii v posledních letech stále častěji označován za levicové hnutí, a to především představiteli pravicových stran.
Brazílie je ve varu. Na další hlavu státu padá stín podezření z korupce |
Podle Kenkela panuje v Brazílii zažitá představa, že národní socialismus patří k levici, protože obsahuje slovo „socialismus”. Kenkel v rozhovoru se stanicí Deutsche Welle řekl, že spojovat nacisty a socialisty je podobné jako tvrdit, že Německá demokratická republika či Korejská lidově demokratická republika byly doopravdy demokratickými státy.
Konflikt se rozhořel v horečnatém ovzduší před blížící se prezidentskou volbou, jejíž první kolo odstartuje 7. října. Celou kampaň doprovází výrazné zklamání voličů, které zapříčinilo šíření falešných zpráv, extrémní politická rétorika či pokus o atentát na pravicového kandidáta Jaira Bolsonara.
Právě Bolsonara přitom kritici často označují za nacistu kvůli jeho krajně pravicovým a nacionalistickým výrokům. Jeho největším rivalem v bitvě o prezidentské křeslo je Fernando Haddad, který je nástupcem bývalého levicového prezidenta Luize Inacia da Silvy nebo exprezidentky Dilmy Rousseffové, kterou policie vyšetřuje kvůli korupci.
Brazílie má za sebou dlouhou historii německé imigrace, která sahá až do 19. století. Po druhé světové válce uprchlo do jižní Brazílie a dalších jihoamerických zemí mnoho nacistů, včetně osvětimského lékaře Josefa Mengeleho.