ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: http://economicsandpeace.org/

Česko je desátou nejbezpečnější zemí, před Švýcarskem i Austrálií

  • 699
Česko nadále patří k nejmírumilovnějším zemím světa, ačkoli si proti loňsku mírně pohoršilo. Zaujímá desáté místo ze 163 hodnocených zemí, zatímco loni bylo sedmé. Nejbezpečnější zemí světa zůstává Island, na opačném konci žebříčku Sýrii vystřídal Afghánistán.

Podle tiskové zprávy britského Institutu pro hospodářství a mír (IEP) je na světě v průměru bezpečněji. Světový mírový index (GPI) se mírně zlepšil poprvé po pěti letech, když 86 hodnocených zemí dosáhlo lepšího výsledku, zatímco 76 se jich zhoršilo. Vedle Islandu zaujímají nejvyšší příčky Nový Zéland, Rakousko, Portugalsko a Dánsko. Jen o málo lepší situace než v Afghánistánu a Sýrii je v Jižním Súdánu, Jemenu a Iráku.

Nejmírumilovnější oblastí zůstává Evropa, která si tuto pozici udržuje od začátku vydávání indexu v roce 2008. Většina evropských zemí s výjimkou některých balkánských států, šedesáté Francie a stopadesáté Ukrajiny se vešla do prvních 40 pozic žebříčku.

g

Od loňska se v Evropě situace zlepšila stejně jako ve třech dalších z celkových devíti regionů, na něž IEP dělí svět pro účely GPI - na Blízkém východě a v severní Africe, v asijsko-pacifické oblasti a v Rusku a západní Asii. Posledně jmenovaná oblast dosáhla vůbec největšího zlepšení, ačkoli samotné Rusko zaujímá až 154. příčku a o jedno místo si pohoršilo.

USA v druhé polovině žebříčku

Pokles zaznamenala mírumilovnost i ve Spojených státech, které si z loňské 124. pozice pohoršily o čtyři místa. Mezi nimi a Kanadou je jeden z největších rozdílů v rámci sousedních zemí: Kanada je stejně jako v minulých letech šestá.

Česko si z 21. pozice v roce 2008 v minulých letech pravidelně polepšovalo až na šestou příčku v roce 2017. Letos se jeho pozice mírně zhoršila.

Přestaňte se mračit, Česko opět stoupá v žebříčku nejšťastnějších zemí

Index míru je výsledkem hodnocení ve 23 kategoriích, jako jsou například míra kriminality, snadnost přístupu ke zbraním, velikost armády a její výzbroj, příspěvky na mírové mise OSN, vztahy se sousedními zeměmi, mírumilovnost demonstrací, míra nátlaku politického systému na občany či účast na zahraničních konfliktech.

Česko vyšlo velmi dobře například v míře násilných zločinů, vztahů se sousedními zeměmi či nátlaku politiků na obyvatele. K mírumilovnosti země přispívá rovněž relativní obtížnost dostupnosti zbraní, míra jejich dovozu či malý dopad terorismu. Českou pozici naopak zhoršuje poměrně vysoká míra zapojení do zahraničních konfliktů, poměr počtu vězňů na obyvatele či hodnocení bezpečnostních složek a policie.

g
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video