Bezdrátové klávesnice na plné využití teprve čekají

- Kdo si zvykl na uspořádání svého stolu a nepřekáží mu nějaký ten kousek kabelu navíc, tomu jistě postačí běžný typ klávesnice. Na druhou stranu větší svobodu pohybu a možnost pracovat s počítačem až do vzdálenosti pěti metrů nabízí takzvaná bezdrátová klávesnice. Tu zatím sice ocení spíše majitelé větších monitorů nebo milovníci her, kteří si propojují počítač s televizí, ale v budoucnosti budou bezdrátové klávesnice vítaným pomocníkem při pohodlném ovládání domácí elektroniky.

Infračervené klávesnice

- fungují na principu podobném dálkovému ovládání televize

- jsou citlivější na přímou viditelnost klávesnice - senzor

- jsou levnější než rádiové

- neškodí zdraví

- může je "poplést" současné používání dálkového ovládání

Rádiové klávesnice

- fungují na principu podobném bezdrátovému telefonu

- mohou fungovat i "skrz překážky", nejsou tak citlivé na uspořádání prostoru

- jsou nákladnější než infračervené

- dosud nejsou oficiálně homologovány Radiokomunikacemi, schvalování by však mělo probhnout co nejdříve

- mohly by rušit některé reprosystémy, televize - i když to není obvyklé

Zájem o bezdrátové ovladače, myši i klávesnice stále roste uživatelé totiž požadují pro práci nejen výkonný počítač, ale i pohodlí. Bezdrátovou klávesnici využijí také lidé, kteří mají problémy s páteří a často musí měnit polohu, výhodná je i pro prezentace, kdy dovoluje volný pohyb přednášejícího po místnosti. Nicméně největší přínos bezdrátových klávesnic lze očekávat s rozšířením interaktivních televizí či inteligentních spotřebičů v domácnostech - pro jejich ovládání jsou mnohem lepší volbou než klávesnice "drátové". Bezdrátová klávesnice funguje jako vysílač, a tak se její uživatel musí připravit na výdaje za baterie, kterými ji "krmí". Například typ Chicony W ireless potřebuje čtyři kvalitní malé tužkové baterie na zhruba 800 hodin práce. "Bezdrátové klávesnice jsou vyráběny ve dvou funkčních principech," uvádí Alena Liberská, prodejce výpočetní techniky. "Levnější typy - jako je Chicony Wireless - jsou infračervené, dražší modely od Logitechu používají rádiový přenos."

Infračervenou může zlobit dálkové ovládání
Infračervené klávesnice, které lze pořídit v cenách tisíc až šestnáct set korun, fungují podobně jako dálkové ovladače k televizi nebo hi-fi věži. Klávesnice obsahuje vysílací infračervený prvek, do počítače je třeba zasunout přijímací senzor, který se umístí na dobře viditelném místě. Jejich výhodou oproti rádiovým typům je nižší cena, na druhou stranu však mezi klávesnicí a senzorem musí být přímá viditelnost. Senzory jsou širokopásmové a potíže většinou nenastávají, jen v případě zastínění paprsků - například procházející osobou. Levnější typy klávesnicových senzorů mohou být navíc »popleteny«, pokud uživatel používá s klávesnicí zároveň i dálkové ovládání.

Pro koho se hodí jednotlivé typy klávesnic

- Levné membránové typy - pro nenáročné uživatele, děti, pro lidi, kteří hrají hodně hry a klávesnice často ničí.

- Multimediální klávesnice - pro uživatele, kteří si při práci rádi přehrávají hudební CD a ocení komfort za vyšší cenu.

- Klávesnice s klávesami pro spouštění internetových aplikací - pro uživatele internetu, kteří ocení komfort za vyšší cenu.
- Programovatelné klávesnice - pro programátory či hráče her, kteří ocení možnost zakódovat si často používané příkazy na stisk klávesy.
- Bezdrátové klávesnice - pro uživatele, kteří se při práci pohybují po místnosti, mění často polohu, používají je při prezentacích; pro hráče, kteří využívají pro hraní televizi.

Rádiový přenos je praktičtější
Klávesnice, které pro přenos dat k počítači využívají rádiové signály, jsou dražší - jejich cena se pohybuje kolem šestnácti set korun, ale může překročit i dva tisíce. Zato nevyžadují, aby mezi vysílačem a přijímačem byla přímá viditelnost. "Průkopníkem digitální rádiové technologie je v oblasti klávesnic firma Logitech," uvádí Alena Liberská. "Jejich klávesnice jsou sice dražší, ale zájem o ně stále roste. Problém je s českým layoutem (s rozložením českých znaků na klávesnici), Logitech se orientuje hlavně na západní trhy a východní Evropa je trochu popelkou, ale jednání o české verzi vypadají slibně." Zajímavou možností je používání bezdrátových klávesnic a myší firmy Logitech na jediný senzor. Nabízena je například myš Cordless Mouse Man, jejíž cena dosahuje dvou tisíc korun. "Tyhle myši jsou drahé a většina uživatelů si je podle katalogu nekoupí. Jsou ale velmi kvalitní a řada návštěvníků, kteří přišli na Invex a vzali je do ruky, už se jich nechtěla vzdát - mají 'sametový povrch' a jsou příjemné," usmívá se Alena Liberská. "Kvalitní výrobky mají navíc delší záruční dobu - třeba Mouse Man má pětiletou. Lidé si to neuvědomují, ale výrobek s vyšší životností může být nakonec lacinější, než když každého půl roku musíte kupovat nový levný." "Pokud jde o spolehlivost," krčí rameny servisní technik Petr Novotný, "moc vám toho neřeknu. Prodává se to půl roku a ještě jsme neměli ani jednu reklamaci. Rádiové klávesnice fungují dobře a nekolidují ani s televizí, ani s rádiem."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video