Běloruská policie použila vodní děla k rozehnání demonstrantů, kteří v hlavním...

Běloruská policie použila vodní děla k rozehnání demonstrantů, kteří v hlavním městě protestovali proti středeční neohlášené inauguraci Alexandra Lukašenka běloruským prezidentem po zpochybňovaném vítězství v srpnových volbách. (23. září 2020) | foto: Reuters

Nikdy nebudeš náš prezident. Bělorusové protestovali proti Lukašenkovi

  • 112
Běloruská policie použila vodní děla k rozehnání demonstrantů, kteří v hlavním městě protestovali proti středeční neohlášené inauguraci Alexandra Lukašenka běloruským prezidentem po zpochybňovaném vítězství v srpnových volbách. Demonstranti drželi plakáty s hesly „Nastal čas vypadnout“ či „Nikdy pro nás nebudeš prezidentem“.

Ruská agentura Interfax odhadla počet demonstrantů v Minsku na 1 500 až 2 tisíce, nezávislý web Onliner.by na několik tisíc. „Naši reportéři se stali svědky několika brutálních zatčení,“ napsal server. Podle zpravodaje agentury AFP protestovalo až 5000 lidí, z nichž desítky těžkooděnci zadrželi a nejméně dva lidi zranili svými obušky.

Policisté k rozehnání demonstrantů použili vodní děla, přičemž demonstranty polévali vodou smíšenou s barvou, aby je následně mohli rozpoznat a zadržet. „Všechny okolní ulice byly uzavřeny. Začala tvrdá zatýkání,“ napsala agentura TASS. Místy se podle ní policistům podařilo část demonstrantů obklíčit a „pak je začali bít“. Demonstranti odpovídali voláním „Hanba!“ 

Na nečekanou inauguraci zareagovali lidé spontánními protesty i v Mogilevu, Bobrujsku, Lidě a dalších městech.

„Když máš 80 procent, proč se tolik bojíš?“, „Nikdy pro nás nebudeš prezidentem“, „Nastal čas vypadnout!“ a „Odejdi!“ stálo na plakátech demonstrantů před minským nákupním centrem Gallery, kam dorazily policejní mikrobusy a vozy na přepravu vězňů.

Policie zde použila slzný plyn, když se demonstranti pokoušeli osvobodit jednu zadrženou dívku. Podle nevládní organizace Vjasna bylo i u prezidentského paláce zadrženo několik demonstrantů s transparenty „Král je nahý“ a „Vítězství bude patřit lidu“. Vjasna se zatím dopočítala 33 zadržených.

V Minsku se na náměstí Nezávislosti, obklopeném kordony těžkooděnců, objevili Lukašenkovi stoupenci se státními vlajkami.

Výzva k občanské neposlušnosti

Podle nezávislého zpravodajského serveru Tut.by nebyla veřejnost o inauguraci předem informována. Server Belorusskij partizan přirovnal „tajnou inauguraci“ ke svatbě Adolfa Hitlera s Evou Braunovou při dobytí Berlína sovětskou armádou. 

Bělorusové odhalili slabinu policistů. Snaží se je zbavovat masek

Čelný Lukašenkův odpůrce Pavel Latuška vyzval k občanské neposlušnosti. Lukašenkova soupeřka v prezidentských volbách Svjatlana Cichanouská, která podle úřadů dostala deset procent hlasů, se v litevském exilu označila za „jediného zvoleného vůdce běloruského lidu“.

Na opozičním portále Nexta Life se objevila výzva uspořádat již ve středu vpodvečer protesty, aby Bělorusko „ukázalo konec legitimity krysího krále“.

Evropské státy stojí za Bělorusy

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert potvrdil, že Německo Lukašenka bez ohledu na středeční obřad v Minsku hlavou běloruského státu neuznává. Litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius inauguraci označil za frašku. „Zfalšované volby. Zfalšovaná inaugurace,“ napsal na twitteru.

Podobně se vyjádřil i český ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Volby v Bělorusku neproběhly svobodně a férově. Proto nejsou jejich výsledky legitimní, proto není legitimní ani dnešní inaugurace,“ napsal na twitteru.

„Prezident vybraný v nedemokratických volbách nemůže být považovaný za legitimního držitele moci, bez ohledu na to, zda přísahu složil tajně či oficiálně,“ napsalo ministerstvo zahraničí sousedního Polska. Podle šéfa lotyšské diplomacie nečekaná inaugurace jen prohloubí běloruskou krizi.

Kreml se zdržel komentáře. Mluvčí Dmitrij Peskov podle agentury AP uvedl, že nehodlá komentovat „naprosto svrchované, interní rozhodnutí běloruského vedení“.

Masové protesty v Bělorusku propukly hned po prezidentských volbách z 9. srpna, jejichž vítězem úřady pošesté vyhlásily Lukašenka, tentokráte s 80 procenty hlasů. Opozice volby považuje za zfalšované a Lukašenkovo zvolení neuznává ani Evropská unie. Demonstranti požadují odchod Lukašenka, který zemi vládne už 26 let, a nové volby.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video