Španělský policista brání barcelonskou burzu (29. března 2012)

Španělský policista brání barcelonskou burzu (29. března 2012) | foto: AP

Španělsko ochromila generální stávka, ulice bouřily proti reformám

  • 60
Španělsko ochromila generální stávka. Potyčky mezi policií a stávkujícími si vyžádaly deset zraněných, strážci pořádku zatkli asi 60 protestujících. Večer zasahovala policie v Barceloně obušky a gumovými projektily. Španělé se bouří proti reformám a škrtům nové pravicové vlády.

Stávkující hlídky s rudými prapory a protivládními hesly zablokovaly brzy ráno vstup do podniků, bank, skladů a hlavních stanic městské hromadné dopravy v Madridu i v dalších městech v zemi.

Spojení s Prahou

Akce prý letecké spojení s Českou republikou nenarušila. "Vše létá, jak má," informovala mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí. Rušení letů se podle ní vyhnulo jak pravidelným spojům na linkách do Madridu a Barcelony, tak i polskému charterovému dopravci Enter Air, jehož letoun ve čtvrtek odlétal v 09:12 z Prahy do Malagy.

Zastavily se výrobní linky v závodech automobilek Renault, SEAT, Volkswagen a Ford, podle odborářů nefungovaly ani přístavy, nefáralo se v dolech. Viditelné bylo zastavení práce ve veřejné dopravě a v letectví. Národní letecký dopravce Iberia zrušil 65 procent letů.

V Madridu demonstranti objížděli město na kolech a záměrně brzdili dopravu. Na náměstí Plaza de Cibeles se lidé odpoledne sešli v pyžamech a s polštáři v rukou. "Ať každý vidí, že se dneska nedělá," řekl novinářům jeden z demonstrantů.

V Barceloně v podvečer protestní akce vyústila v násilnosti, do nichž se podle policie zapojily skupiny cizinců, kteří se stávkou neměli nic společného. Výtržníci podpalovali odpadkové koše v ulicích, útočili na policejní vozidla. Podle záběru katalánské televize policisté napadli útočníky obušky a zahájili i střelbu gumovými projektily. Sedmnáct lidí policie zatkla.

V důsledku násilností bylo poškozeno několik obchodů, na ulicích leželo sklo z rozbitých výloh. "Zapalovali všechno, co jim přišlo pod ruku," řekl o útočnících mluvčí barcelonské policie.

Vláda: Reformy se nezastaví

"Stávka skončila jednoznačným úspěchem," řekl šéf Všeobecného zaměstnaneckého svazu (UGT) Cándido Méndez, který účast odborářů odhadl na 77 procent. Pokud vláda nebude k požadavkům odborů přihlížet, poškodí prý 1. května španělskou ekonomiku ještě masivnějším protestem.

Vláda ale dopad stávky označila za méně dramatický. "Na cestě reforem žádné zastávky nebudou," vzkázala stávkujícím ministryně práce Fátima Báňezová.

Odborářům se nelíbí především plánované změny na trhu práce, který se potýká s rekordní nezaměstnaností kolem 23 procent.  Vláda minulý měsíc schválila uvolnění podmínek, za nichž mohou zaměstnavatelé propouštět pracovníky, a také výrazné snížení odstupného. Reforma prošla začátkem března v parlamentu a vláda nyní chystá další úsporné kroky.

Byla to už šestá generální stávka v zemi od roku 1977, kdy zde byla po pádu diktatury obnovena v plné míře odborová činnost. Předchozí celonárodní protest se konal v září 2010 proti reformním snahám tehdejší levicové vlády. Tu nedávno nahradil kabinet v čele s konzervativním premiérem Marianem Rajoyem, který slíbil Bruselu snížit zadluženost a státní deficit Španělska.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video