Rakouský kancléř Sebastian Kurz nazval poskytnutí 30 tisíc dávek Česku ukázkou solidarity poté, co podle něj Evropská unie selhala při snaze napravit nerovnosti v distribuci očkovacích látek mezi státy.
Odpoledne podobný krok učinilo podle Babiše Slovinsko, které bude s Prahou sdílet 10 tisíc dávek.
Portugalské předsednictví ve čtvrtek večer informovalo, že 19 členských zemí obdrží poměrnou část z 6,6 milionu vakcín. Jde o země, které se části svých dávek solidárně vzdaly ve prospěch Bulharska, Chorvatska, Estonska, Lotyšska a Slovenska, které měly vakcín velký nedostatek.
Tato pětice kromě poměrné části z deseti milionů vakcín obdrží jako výraz solidarity i poměrnou část z 2 854 654 dávek. Rakousko, Česko a Slovinsko, které portugalský „plán solidarity“ odmítly, obdrží poměrnou část z deseti milionů vakcín. V českém případě jde o 239 000 dávek.
Portugalské předsednictví EU původně navrhlo, aby tři miliony byly rezervovány pro šestici nejpotřebnějších zemí, konkrétně šlo o Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Lotyšsko, Slovensko a Česko. Zbývajících sedm milionů dávek mělo být jako obvykle rozděleno podle počtu obyvatel mezi všech 27 členů EU. To se však nelíbilo Praze, Vídni a Lublani.
Rakousko a Slovinsko díky tomu, že se k návrhu Portugalska odmítly připojit, získaly trochu vakcín navíc, naopak Česká republika z „balíku solidarity“ mohla získat asi 140 000 dávek očkovací látky.
O nás bez nás, zuří Babiš kvůli vakcínám. Premiéra kritizuje opozice i ČSSD |
To, že se k němu odmítla připojit, vedlo k čisté ztrátě 70 000 dávek, komentoval výsledek bruselský web Politico s odvoláním na diplomaty. Toto by se podle serveru mohlo pro českého premiéra Babiše stát strašákem před podzimními parlamentními volbami.
Proč se Praha odmítla k návrhu Portugalců připojit, není jasné, píše Politico. Zřejmě mylně počítala s tím, že vyjde taktika kancléře Sebastiana Kurze, který neustále tvrdí, že vakcíny jsou v unii rozdělovány nespravedlivě a chtěl jich původně získat více, než Rakousku příslušelo na základě počtu obyvatel.
Nesolidární distribuce je trest pro Kurze, tvrdí Babiš
Babiš uvedl, že s návrhem rozdělení Česká republika nesouhlasí. „Nesouhlasí ani Rakousko a Slovinsko. Nerozumím, jak portugalské předsednictví mohlo prohlásit kompromis, o kterém měl být konsensus všech států, za schválený, když nebyl dosažen,“ dodal.
Řešení je špatné a nevyvážené, uvedl. „Solidarita se projevuje jen v deklaracích pro média. Při jednání za zavřenými dveřmi žádná neexistuje,“ doplnil premiér.
Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka chtěl premiér vyjednávat sám. „Strategii s nikým nekonzultoval, výsledky nám neoznámil. Takže teď musí také sám převzít zodpovědnost a omluvit se těm, kdo budou na vakcíny čekat zase o něco déle,“ napsal Petříček na Twitteru.
Vláda objednala o pětinu dávek vakcín méně, než na co mělo Česko nárok |
Za hlavní problém český premiér považuje, že systém kompenzuje jen státy, které si objednaly málo vakcíny Pfizeru. „Není to solidární a vybalancované,“ podotkl. Česko má jedny z nejhorších statistik nakažených a mrtvých, ale je jedním ze států s nejméně dodanými dávkami, konstatoval Babiš. „Jsme na 65 procentech průměru,“ uvedl.
Portugalské řešení podle něj vzniklo pod silným vlivem velkých států a s porušením všech procedur. Mezi státy EU tak podle Babiše převládla touha potrestat Kurze za to, že se ozval. „Převládla nad skutečnou solidaritou a snahou řešit problém koronaviru společně,“ uvedl.
Politico s odvoláním na diplomaty uvádí, že Kurz je nyní pro většinu členských zemí „persona non grata“. Jeden vysoce postavený diplomat uvedl, že Kurzův vliv a důvěryhodnost byly „vážně poškozeny“ už minulou epizodou, kdy rakouský vůdce na videosummitu Evropské rady žádal o pomoc potřebným zemím, ale poté se odmítl připojit k poskytování takové pomoci, když statistiky Komise ukázaly, že samotné Rakousko nebylo ani zdaleka mezi nejhoršími.
Kompromis při rozdělování vakcín v EU? Česko, Rakousko a Slovinsko řekly ne |
Volá po evropské solidaritě, ale sám k ní odmítá přispět, píše Politico. Přitom skutečnost, že při předchozích objednávkách vakcín Rakousko neprojevilo zájem o celý svůj stanovený příděl, je jeho vina.
„Babiš trvá na tom, že není tradiční politik,“ řekl jiný nejmenovaný diplomat o českém premiérovi.
„Ale těžko říct, co to znamená při vyjednávání a co se v Praze tak pokazilo,“ dodal. Jeden český diplomat tvrdí, že je mylné se domnívat, že Praha stála slepě při Kurzovi a ztrátu vakcín pro Česko se snaží vyložit jako zisk pro nějakou zemi, která je potřebnější. „Vyzýváme k solidaritě, ale všem se jí nedostalo. Nakonec ty dávky, které si nevezmeme, mohou skončit u někoho, kdo je potřebuje ještě více,“ snažil se vysvětlit.
Unijní země v prvním čtvrtletí dostaly přes 90 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, což je zvláště kvůli výpadkům od firmy AstraZeneca výrazně méně, než čekaly. Společně nakoupené očkovací látky si mezi sebe rozdělují podle počtu obyvatel. Když ale některé země neprojeví zájem o celý svůj příděl, mohou si jej koupit jiné státy, čímž vzniká nepoměr, který kritizuje Rakousko nebo Česká republika.
Evropská komise navrhla covidové pasy. Umožní volné cestování, řekla Leyenová:
17. března 2021 |