Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Na Blízký východ přišlo nové arabské jaro, je otřesem promarněných nadějí

  14:38
Převážně mladí lidé ve značných počtech opět demonstrují napříč Blízkým východem a severní Afrikou. Protesty v Alžírsku, Egyptě, Iráku a Libanonu připomínají události tzv. arabského jara. Podle některých komentátorů se proto dá hovořit o Arabském jaru 2.0.

V Alžírsku a Libanonu se už díky protestům podařilo docílit odvolání některých hlavních politických představitelů. V dubnu alžírský prezident Abdal Azíz Buteflika, který svou funkci zastával už 20 let, odstoupil z prezidentského úřadu. Libanonský premiér Saad Harírí na konci října rezignoval, prezident Michel Aún jej požádal, aby ještě zůstal v úřadu, než bude sestaven nový kabinet.

Rezignace hlavních politických představitelů země však protesty neumlčely. V Alžírsku se tento měsíc sešly na náměstí hlavního města Alžíru tisícovky demonstrantů, kteří požadovali „novou revoluci“ a kritizovali připravované prezidentské volby z nedostatku transparentnosti.

Ačkoliv premiér Harírí rezignoval, protesty v Libanonu stále pokračují. Demonstranti požadují rezignaci celého politického vedení země, včetně prezidenta Aúna.

„Harírí nebyl v žádném případě nejhorší z nich,“ sdělil stanici Al-Džazíra 21letý Mohammad, který je bez práce. „Sundali jsme vládu, ale jsou tam stále ti zkorumpovaní, kteří sedí na vrcholu pyramidy“.

Protesty se konají i v Iráku a Egyptě. Místní vlády neváhají vůči demonstrantům postupovat velmi tvrdě a sahat i k násilí. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí nechal uvěznit více než 3 000 lidí, mimo jiné i některé turisty, kteří na sociálních sítích kritizovali vládu s tím, že šíří „falešné zprávy“. Mezi některými zadrženými jsou i čelní představitelé protestů „arabského jara“ z roku 2011.

V Iráku protesty zahrnují násilnosti na obou stranách. Podle agentury AFP při demonstracích, které začaly v říjnu, přišlo o život na 270 lidí.

KOMENTÁŘ: Opožděná arabská revoluce

Protesty začaly i v doposud poměrně klidném Jordánsku. Jsou organizovány především odbory, které požadují lepší platy pro rozmanité sektory jordánské společnosti.

Země má poměrně dobře vzdělanou populaci, ale zároveň jeden z nejvyšších podílů nezaměstnaných mladých lidí (40 procent). „Studoval jsem, mám titul, ale když vidím (nabídku) pracovních pozic, myslím si, že nejsou (pro mě) vhodné. Raději počkám na něco, co (pro mě) vhodné je,“ sdělil listu The Guardian 24letý technik Muhammad, který příležitostně pracuje jako řidič pro firmy provozující spolujízdu.

Důvody protestů

Nespokojenost s ekonomickou situací v zemi je společným prvkem všech vln protestů, které v regionu probíhají. Blízký východ a Severní Afrika mají jednu z nejvyšších nezaměstnaností na světě. Zvláště se to týká mladých lidí, kteří tvoří stále výraznější část populace.

Podle odhadů 60 procent populace regionu tvoří mladí lidé pod 30 let. Více než 30 procent těchto mladých lidí nemá práci.

Kromě vysoké nezaměstnanosti obyvatele regionu trápí i rozsáhlá, vše prostupující korupce, poukazuje stanice BBC. Např. Irák je považován za jednu z nejzkorumpovanějších zemí na světě. 

Bývalý šéf Al-Džazíry: arabské jaro potřebuje něco jako Marshallův plán

Ačkoliv egyptská ekonomika se rozvíjí, běžní Egypťané mají pocit, že plody hospodářského vzestupu si užívá jen malá skupina vyvolených a oni samotní se musí spíše vyrovnat se zvyšujícími životními náklady a vládními škrty.

The Guardian poukazuje, že autoritářské blízkovýchodní státy nejsou schopné podpořit soukromé podnikání a nezasahovat do něj. Výsledkem je, že v blízkovýchodních zemích nelze dělat kariéru v podstatě jinde než ve veřejném sektoru, kde se ale rozmáhá protekce.

Mezi mladými, vzdělanými lidmi tak roste znechucení a zklamání. Vědí, že mají schopnosti, ale že jim je to v podstatě k ničemu, pokud nemají ty správné známé na správných místech.

Mnozí obyvatelé blízkovýchodních zemí a severní Afriky mizivou životní perspektivu plánuje řešit odchodem ze země. Podle nedávného průzkumu agentury Arab Barometr plánuje emigraci pětina obyvatel regionu, ve věkovém rozmezí 18 až 29 let je to dokonce v průměru 52 procent. Nejčastěji chtějí do Evropy.

Arabské jaro 2.0.

V roce 2010 začaly rozsáhlé protesty v Tunisku, které o rok později vyústily v rezignaci autoritářského prezidenta Zína Abidína bin Alího. Tuniský příklad inspiroval i další země na celém Blízkém východě.

Tunisko může být jediným úspěchem arabského jara. Přesto láká islamisty

Vlna protestů se brzy přejmenovala na „arabskou zimu“. Jen Tunisko podle odborníků dokázalo využít protestní energie, aby se stala svobodnější a stabilnější zemí. V ostatních případech nastoupil na místo starého autoritářského režimu nový (Egypt) nebo došlo k dlouhotrvající občanské válce (Sýrie, Libye).

Podle think-tanku Carnegie Endowment for International Peace „arabské jaro“ skončilo v roce 2013 ze dvou příčin. Zaprvé, vlády arabských států byly schopné uplatit či zastrašit své občany, aby už dále neprotestovali. Zadruhé, samotná arabská veřejnost se bála toho, že pokud budou protesty pokračovat, povedou k chaosu a nestabilitě, kterou prožívala Sýrie, Libye či Jemen.

Řada strukturálních problémů regionu, které se „arabské jaro“ pokoušelo adresovat, však zůstala nevyřešena. Podle některých lze současnou vlnu protestů považovat za ještě silnější pokračování.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Izrael zavřel hraniční přechod do Pásma Gazy. Humanitární pomoc tam končí

5. května 2024  14:36,  aktualizováno  22:29

Izraelská armáda v neděli oznámila, že po ostřelování uzavírá hraniční přechod Kerem Šalom, určený...

Příměří v nedohlednu. Jednání Izraele s Hamásem v Káhiře ztroskotala

5. května 2024  18:31,  aktualizováno  22:26

V Káhiře v neděli skončila jednání o příměří mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a Izraelem,...

Poslance SPD jsem zbil já, přiznal se 17letý mladík. Došlo k dalšímu ničení

5. května 2024  11:22,  aktualizováno  20:49

Drážďany v sobotu zaznamenaly další předvolební útok. Tentokrát šlo o stánek protiimigrační...

Strach z migrace i rebelie proti levici. Mladí Němci se přiklánějí k AfD

5. května 2024  20:15

Čekali byste, že mladí Němci volí hlavně Zelené nebo jiné levicové strany? Omyl Roste podíl těch,...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....