Fitness aplikace jako zbraň nepřítele? Vojáci sdílí pohyb po základnách

  • 17
Mobilní aplikace pro zaznamenávání pohybové aktivity může prozradit citlivé informace o vojenských základnách po celém světě. Aplikace totiž používají i vojáci, kteří neopatrně nakládají s daty o poloze svých mobilních zařízení. Veřejně dostupná data mohou podle expertů ohrozit bezpečnost základen.

Příkladem mohou být data z oblíbené aplikace Strava, přes kterou mohou lidé mapovat své pohybové aktivity včetně běhu či jízdy na kole. Vývojáři aplikace loni v listopadu zveřejnili celosvětovou mapu, která ukazuje záznam aktivit všech uživatelů (na kompletní mapu se můžete podívat zde).

Ne všem uživatelům se však doporučuje, aby sdíleli údaje o své poloze. Patří k nim i vojáci v aktivní službě, kteří by měli podle expertů v nastavení aplikace zadat, že nechtějí svá osobní data zveřejnit. Mnoho mužů ve zbrani však na varování nedbá. Výsledná mapa aplikace je proto tak detailní, že z ní lze vyčíst i data o vojenských základnách, píše server The Verge.

27.ledna 2018 v 19:24, příspěvek archivován: 29.ledna 2018 v 10:18

Strava released their global heatmap. 13 trillion GPS points from their users (turning off data sharing is an option). https://t.co/hA6jcxfBQI … It looks very pretty, but not amazing for Op-Sec. US Bases are clearly identifiable and mappable https://t.co/rBgGnOzasq

Jako první si toho všiml bezpečnostní expert Nathan Ruser. Na Twitteru napsal, že mapa je opravu nádherná na pohled, zároveň však může nadělat spoustu problémů při zajišťování bezpečnosti základen. „Pokud vojáci používají aplikaci stejným způsobem jako civilisté, může to být extrémně nebezpečné,“ myslí si Ruser.

Cesta poutníků i Burning Man

Server The Guardian uvádí, že v zemích jako Afghánistán, Sýrie či Džibutsko tuto aplikaci používají téměř výhradně vojáci zahraniční ozbrojených sil. Na mapě aplikace Strava jsou tak jasně viditelné jednotlivé základny. Příkladem může být předsunutá operační základna v afghánské provincii Hilmand. Po přiblížení lze vidět její obrysy i nejčastější trasy pohybu vojáků. Z veřejně dostupných satelitních snímků ji přitom v takovém detailu nespatříme.

Předsunutá operační základna v provincii Hilmand v Afghánistánu

Paradoxní je, že například americká armáda svého času zaznamenávání pohybových aktivit u svých vojáků podporovala. V roce 2013 dokonce ministerstvo obrany rozdalo vojákům 2500 náramků Fitbit, který je schopen monitorovat pohyb. Pentagon si sliboval, že touto cestou vylepší fyzičku příslušníků ozbrojených sil, mezi nimiž se nebezpečně začala šířit obezita.

Vývojáři aplikace Strava zveřejnili mapu pohybu uživatelů poprvé v roce 2015. Loni vydali aktualizovanou a mnohem detailnější verzi. „Tato verze mapy obsahuje šestkrát více dat – celkem asi miliardu aktivit od uživatelů aplikace Strava, které jsme nasbírali jen během září 2017,“ uvedli její autoři v tiskové zprávě.

Soubor dat je tak detailní, že lze na mapě zaznamenat například cestu poutníků v rámci Svatojakubské cesty, která vede ke hrobu svatého Jakuba Staršího v katedrále v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii. V odlehlých končinách Nevadské pouště lze najít také velký obrazec, který zde utvořili uživatelé při návštěvě festivalu Burning Man.

Dějiště festivalu Burning Man v Nevadské poušti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video