Sexuální zneužívání u anglikánů. Obvinění přibylo za dva roky o polovinu

  12:50aktualizováno  12:50
Počet obvinění a obav spojených s různým zneužíváním v anglikánské církvi vzrostl mezi lety 2015 a 2017 téměř o polovinu. Vyplývá to z nových statistik, které ve středu zveřejnila samotná církev. Ta čelí ve Velké Británii kritice v souvislosti se zatajováním prohřešků duchovních. Podle kritiků záleží církvi víc na vlastní pověsti než na životě obětí.

Arcibiskup z Canterbury Justin Welby ukazuje dětem novou vzdělávací aplikaci. Welby prosazuje, aby byli všichni sexuální násilníci z řad anglikánské církve tvrdě potrestáni. (10. dubna 2019) | foto: Profimedia.cz

Počty nahlášených incidentů souvisejících se zneužíváním dětí a dospělých vzrostly v roce 2017 na 3 287. Dva roky předtím to bylo 2 195 případů. Nejnovější data se týkají nejen nových incidentů, ale také těch starších, které se však oběti rozhodly nahlásit až po delší době. Třetinu z nich musela poté církev podle svých slov nahlásit státním orgánům.

Fotogalerie

Anglikánská církev zveřejnila novou statistiku minulý týden. Za týden ji čeká další slyšení před nezávislou komisí, která řeší sexuálním zneužívání dětí. 

Minulý měsíc se anglikánská církev ocitla pod palbou kritiky, protože nadřadila svou pověst nad potřeby obětí zneužití, a to ve zprávě zabývající se pochybeními bývalého biskupa Petera Balla.

Ball skončil ve vězení v roce 2015, a to více než dvacet let poté, co proti němu vznesly obvinění první oběti. Ball sice musel v roce 1993 rezignovat na funkci biskupa, ale nadále pokračoval v práci pro církev, která skandál ututlala. Nadále se s ním proto setkávala řada prominentních osobností, včetně členů britské královské rodiny. 

„Církve, soukromé školy a sportovní kluby opakovaně prokázaly, že se více zajímají o to, aby se nepoškodila jejich reputace, než o dobré životní podmínky obětí zneužívání,“ uvedl Phil Johnson ze skupiny Macsas, která sdružuje přeživší sexuálního zneužívání ze strany křesťanských duchovních.

Podle listu The Guardian z nejnovějších dat vyplývá, že dvanáct procent obvinění souvisí přímo s duchovními. Ostatní byla vznesena proti kastelánům, dobrovolníkům, členům kongregace nebo jiným církevním zaměstnancům.

29.dubna 2019 v 19:44, příspěvek archivován: 21.června 2019 v 16:59

VIDEO: Some survivors of past child sexual abuse say the Church of England should have acted sooner. Full investigation tonight ? 8.30pm https://t.co/vCMxl4iPwy

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Some survivors of past child sexual abuse say the Church of England should have acted sooner. Full investigation tonight ⏰ 8.30pm https://t.co/vCMxl4iPwy

Církev poukazuje na to, že v roce 2017 bylo v souvislosti se zneužíváním nahlášeno „jen“ 300 duchovních, v aktivní službě jich přitom působí více než 20 000. Církev a státní orgány vedly vyšetřující procedury v 72 případech.

Nezáleží na osobních pocitech. Platí, jaké pohlaví máte, myslí si církev

Největší část oznámených případů se týkala sexuálního zneužívání, oběti si stěžovaly také na fyzickou, emocionální nebo finanční újmu nebo vyjadřovaly obavy, že se něco takového děje jejich blízkým. Během uvedených tří let zaznamenala anglikánská církev největší nárůst obav a obvinění ze strany dospělých.

Podle anglikánské církve růst nahlášených obvinění a obav „reflektuje rostoucí profesionalitu uvnitř diecézí nebo lepší pracovní vztahy se státními orgány. Církev se podle svých slov snaží také lépe chápat důležitost řízení rizik.

Arcibiskup z Canterbury Justin Welby nicméně minulý rok nezávislým vyšetřovatelům řekl, že se za církev stydí a řada lidí by měla skončit ve vězení.

V roce 2017 také přiznal, že církev pomáhala zamést pod koberec dlouhodobé sexuální zneužívání chlapců a mladých mužů právě ze strany Petera Balla.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Praskla jí céva v mozku. Pětiletou dívku v kómatu britští lékaři odepsali

Královská nemocnice v Londýně

Dítěti praskla céva v mozku. Upadlo do kómatu. Podle britských lékařů není u pětileté dívky již šance, že by se ji...

Kimův vyjednávač žije. Jihokorejci zprávy o jeho popravě vyvrátili

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Severokorejský vyjednávač v jaderných rozhovorech se Spojenými státy Kim Hjok-čchol, kterého nechal podle květnových...

Demokraté dávají Trumpovi na frak, porazili by ho Biden, Sanders i Warrenová

Někdejší americký viceprezident Joe Biden ve Filadelfii na shromáždění před...

Nový průzkum veřejného mínění naznačuje, že v amerických prezidentských volbách v roce 2020 by demokratičtí kandidáti...

Najdete na iDNES.cz