Počty nahlášených incidentů souvisejících se zneužíváním dětí a dospělých vzrostly v roce 2017 na 3 287. Dva roky předtím to bylo 2 195 případů. Nejnovější data se týkají nejen nových incidentů, ale také těch starších, které se však oběti rozhodly nahlásit až po delší době. Třetinu z nich musela poté církev podle svých slov nahlásit státním orgánům.
Anglikánská církev zveřejnila novou statistiku minulý týden. Za týden ji čeká další slyšení před nezávislou komisí, která řeší sexuálním zneužívání dětí.
Minulý měsíc se anglikánská církev ocitla pod palbou kritiky, protože nadřadila svou pověst nad potřeby obětí zneužití, a to ve zprávě zabývající se pochybeními bývalého biskupa Petera Balla.
Ball skončil ve vězení v roce 2015, a to více než dvacet let poté, co proti němu vznesly obvinění první oběti. Ball sice musel v roce 1993 rezignovat na funkci biskupa, ale nadále pokračoval v práci pro církev, která skandál ututlala. Nadále se s ním proto setkávala řada prominentních osobností, včetně členů britské královské rodiny.
„Církve, soukromé školy a sportovní kluby opakovaně prokázaly, že se více zajímají o to, aby se nepoškodila jejich reputace, než o dobré životní podmínky obětí zneužívání,“ uvedl Phil Johnson ze skupiny Macsas, která sdružuje přeživší sexuálního zneužívání ze strany křesťanských duchovních.
Podle listu The Guardian z nejnovějších dat vyplývá, že dvanáct procent obvinění souvisí přímo s duchovními. Ostatní byla vznesena proti kastelánům, dobrovolníkům, členům kongregace nebo jiným církevním zaměstnancům.
Církev poukazuje na to, že v roce 2017 bylo v souvislosti se zneužíváním nahlášeno „jen“ 300 duchovních, v aktivní službě jich přitom působí více než 20 000. Církev a státní orgány vedly vyšetřující procedury v 72 případech.
Nezáleží na osobních pocitech. Platí, jaké pohlaví máte, myslí si církev |
Největší část oznámených případů se týkala sexuálního zneužívání, oběti si stěžovaly také na fyzickou, emocionální nebo finanční újmu nebo vyjadřovaly obavy, že se něco takového děje jejich blízkým. Během uvedených tří let zaznamenala anglikánská církev největší nárůst obav a obvinění ze strany dospělých.
Podle anglikánské církve růst nahlášených obvinění a obav „reflektuje rostoucí profesionalitu uvnitř diecézí nebo lepší pracovní vztahy se státními orgány. Církev se podle svých slov snaží také lépe chápat důležitost řízení rizik.
Arcibiskup z Canterbury Justin Welby nicméně minulý rok nezávislým vyšetřovatelům řekl, že se za církev stydí a řada lidí by měla skončit ve vězení.
V roce 2017 také přiznal, že církev pomáhala zamést pod koberec dlouhodobé sexuální zneužívání chlapců a mladých mužů právě ze strany Petera Balla.