V americkém státě Montana v noci srazilo auto muže. Už ležícího ho následně nabral další vůz. Muž střety s vozy nepřežil. Tato smutná událost by bohužel nebyla úplně neobvyklá. Zajímavost případu dodává fakt, že zabitý muž byl podle silniční policie oděn do speciálního vojenského maskovacího obleku, který je u nás nazýván hejkal.
BigfootDůkazy o existenci bigfoota, tedy amerického "yettiho" čas od času zahýbou představivostí Američanů. Asi nejznámější je videozáznam ze severní Kalifornie z roku 1967. Takzvaný Patterson-Gimlin film ukazuje údajného bigfoota, jak si pomalu kráčí lesem. Kritici postavu na videu označují za člověka v gorilím převleku, což ale nebylo nikdy spolehlivě dokázáno, hlavně pro příliš věrohodný pohyb postavy. Podívat se můžete třeba zde. ![]() |
Jak během vyšetřování vyplynulo, čtyřiačtyřicetiletý muž se vydal na hlavní silnici poblíž města Kallispell v převleku, aby na překvapené řidiče působil dojmem bigfoota, jak píše web britského deníku The Telegraph.
Toto tajemné stvoření amerického Severozápadu odjakživa jitří představivost původních i nynějších obyvatel. Podle jedněch se jedná o nepopsaného lidoopa, chybějící článek vývoje člověka a podle druhých pouze o výplod fantazie a věčné téma vtipálků s kamerou.
Zřejmě nebyl vidět...
Právě do druhé skupiny patřil muž, který v převleku hejkala pobíhal po montanské silnici. Doufal, že některý z řidičů v něm uvidí bigfoota a on pak druhý den najde na internetu další neuvěřitelné svědectví.
"Zřejmě nebyl příliš vidět," komentoval smrtelnou nehodu jeden ze členů silniční patroly Jim Schneider. "To prostě nepochopíte. Nikdy jsem nic takového nezažil," řekl dále. Jak Schneider doplnil, je možné, že v šíleném nápadu mohl hrát roli alkohol.
Hejkal je chundelatý oblek, který má plně zakrýt celou postavu vojáka a umožnit mu lépe splynout s okolím, nejlépe s lesem. Existuje i zimní bílá verze na sníh.
Smrt amerického vtipálka se jistě zařadí mezi letošní kandidáty populární Darwinovy ceny, jak ironicky poznamenává web britského The Times.

Legenda o bigfootovi žije v americkém Severozápadě a Britské Kolumbii v Kanadě.
Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.