Nevinný strávil polovinu života za mřížemi, od státu dostal 75 dolarů

  19:06aktualizováno  19:06
Jednatřicet let za mřížemi si odseděl za zločin, který nespáchal, Lawrence McKinney z amerického státu Tennessee. Od státu za to požaduje odškodné ve výši jeden milion dolarů. Podle CNN však zatím dostal pouhých 75 dolarů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Příběh začal v říjnu roku 1977, kdy v Memphisu dva útočníci napadli a znásilnili ženu. Oběť při výslechu za jednoho z násilníků označila svého tehdy dvaadvacetiletého souseda Lawrence McKinneyho. O rok později byl za vloupání a znásilnění odsouzen ke 115 letům za mřížemi.

V roce 2009 byl díky testům DNA propuštěn na svobodu a místní vězeňská správa mu dala do začátku 75 dolarů. „Jelikož jsem neměl ani průkaz totožnosti, trvalo celé tři měsíce, než jsem ty peníze dostal,“ řekl CNN propuštěný muž.

Nyní je McKinneymu 61 let a požaduje, aby ho guvernér státu Tennessee Bill Haslam formálně očistil. Bez toho totiž nemůže vznést nárok na odškodné za léta neprávem strávená za mřížemi. Příslušná komise tento krok ale guvernérovi nedoporučila.

„Přezkoumali jsme veškeré relevantní informace týkající se trestné činnosti, usvědčení a následného odvolání, jakož i veškeré informace poskytnuté navrhovatelem,“ řekla mluvčí komise pro předčasné propuštění Melissa McDonaldová. „Po zvážení všech důkazů nenašla komise jasný a přesvědčivý doklad neviny a odmítla tak žadateli v této věci vyhovět,“ dodala.

Nedusím se hořkostí, chci jen spravedlnost

Podle jednoho z McKinneových právníků Jacka Loweryho je toto rozhodnutí směšné a případem by se měl zabývat pouze guvernér osobně. „Komise není dostatečně kvalifikovaná k vynášení takovýchto rozhodnutí. Mnoho z jejich členů se v zákonech vůbec neorientuje,“ řekl na obhajobu svého klienta Lowery.

Rozhodnutí mohlo ovlivnit také to, že se McKinney po 28 let ve výkonu trestu přiznal ke vloupání, za které byl odsouzen. McKinney tvrdí, že mu právníci v té době poradili, že pokud chce zvýšit své šance na brzké propuštění, měl by se k nějakému z činů, za které byl odsouzen, přiznat.

McKinney podle svých zastánců od svého propuštění tvrdě pracoval a snažil se dát si život do pořádku. Pravidelně chodí do kostela a v roce 2010 se oženil s ženou, se kterou si dopisoval při pobytu ve věznici.

„Přestože jsem byl více než polovinu života uvězněn za zločin, který jsem nespáchal, nedusím se hořkostí ani vztekem. Našel jsem Boha a vzal jsem si dobrou ženu. Jediné, co chci je, aby se mnou bylo jednáno spravedlivě. Jsem nevinný,“ dodává McKinney.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Blesky zabily v Tatrách pět lidí, na Slovensku jednoho Čecha

Polští záchranáři převážejí zraněného po zásahu blesku v Tatrách. (22.08.2019)

Nejméně pět lidí zemřelo ve čtvrtek po rozsáhlé bouřkové vlně a sérii blesků v Tatrách v Polsku a na Slovensku. Čtyři...

Tři sestry zabily otce v obraně. Celé roky je týral a sexuálně zneužíval

Dvě ze sester Chačaturjanových obviněné z vraždy despotického otce (26. 6. 2019)

Mučil je, sexuálně zneužíval a psychicky týral řadu let. Pak si tři mladé sestry řekly, že toho bylo dost. Protože...

KOMENTÁŘ: Arktida hoří. Změna přístupu k ochraně přírodních zdrojů je nutná

Sibiřská tajga hoří na ploše tří milionů hektarů. (30. července 2019)

Od začátku letošního července jsou média plná informací o požárech, pustošících velké oblasti severského lesa – od...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz