Židovská osada Maaleh Adumim nedaleko Jeruzaléma (7. září 2009)

Židovská osada Maaleh Adumim nedaleko Jeruzaléma (7. září 2009) | foto: AP

Airbnb odchází ze židovských osad. Izrael vyhrožuje, Palestinci slaví

  • 303
Společnost Airbnb ze své ubytovací nabídky stáhla adresy v židovských osadách na Západním břehu Jordánu. Zatímco Palestinci oslavují a k podobnému kroku vyzývají i další firmy nabízející ubytování turistům, izraelští politici slibují odvetu a dotčené osadníky pobídli, aby na Airbnb podali žalobu.

„Dospěli jsme k závěru, že bychom měli stáhnout nabídku v izraelských osadách na okupovaném Západním břehu, které jsou jádrem sporu mezi Izraelci a Palestinci,“ píše se v prohlášení Airbnb, podle kterého se opatření týká dvou set nabídek. Ty by měly zmizet za několik dní, zatím jsou však na stránkách firmy stále dostupné, třeba byt v osadě Giv’on ha-Chadaša.

Firma dále uvádí, že se nepokládá za experta v otázce „regionálních historických konfliktů“. „Coby globální skupina operující ve 191 zemích a regionech a ve více než 81 tisících měst si musíme uvědomit dopad svých aktivit a jednat zodpovědně,“ míní společnost.

Dodává, že chápe případné rozhořčené ohlasy svých zákazníků a „oceňuje jejich perspektivu“. „Je to kontroverzní téma. (...) Airbnb má pro tyto pohledy hluboký respekt.“

Více než zákazníky však rozhodnutí pobouřilo představitele Izraele. Šéf turistické agentury v seskupení několika osad Guš Ecion Moše Bruce řekl, že jde o bojkot podnikání a cestovního ruchu v Izraeli. Guš Ecion podle něj bude nadále usilovat o návštěvy turistů z celého světa.

Organizace Yesha Council, která židovské osadníky zastupuje, pak Airbnb osočila, že se z ní stala politická síla. „Buď je rozhodnutí výsledkem antisemitismu, nebo kapitulace vůči terorismu, nebo obojího,“ cituje organizaci agentura AFP.

Podle starosty osady Efrat Oded Revivi je to nespravedlnost vůči osadníkům, která mír mezi Židy a Palestinci jen oddálí.

Ministr cestovního ruchu Jariv Levin pak Airbnb vyzval, aby své „hanebné, nešťastné a diskriminační“ rozhodnutí odvolala. A nejen to. „Začali jsme připravovat okamžitá opatření, abychom omezili aktivity Airbnb v Izraeli,“ uvedl ministr a dodal ještě jedno protiopatření. Svatá země podle něj nyní rozjede program na podporu krátkodobých pronájmů domů v židovských osadách.

K jeho slovům se přidal ministr vnitřní bezpečnosti Gilad Erdan, podle nějž by dotčení hostitelé z osad měli „zvážit žalobu na Airbnb“ a izraelský parlament pak zákon, který bude bojkot Izraele penalizovat. Další politici poukázali na to, že Airbnb zaujímá politický názor v případě Izraele, ale nikoli například v případě Krymu, Západní Sahary, Tibetu nebo turecké části Kypru. 

„Ubytování se snídaní v ukradené zemi“

Naopak palestinští představitelé oslavují. Jeden z nich, diplomat Saeb Erakat, stažení firmy z osad považuje za „pozitivní úvodní krok“. „Je zásadní, aby Airbnb následovala pozici mezinárodního práva, a sice, že Izrael je okupující mocnost a izraelské osady na Západním břehu Jordánu včetně okupovaného východního Jeruzaléma jsou nelegální a představují válečný zločin,“ podotkl.

Rada pro lidská práva při OSN by podle něj také měla zveřejnit seznam společností, které „profitují z izraelské koloniální okupace“. Palestinci firmě podle AFP už před dvěma lety pohrozili právními kroky, protože uváděla, že se ubytování nachází v Izraeli namísto palestinského Západního břehu.

Ředitel lidskoprávní organizace Human Rights Watch pro Izrael a palestinská území Omar Shakir pak rozhodnutí Airbnb označil za „vítaný krok“.„Společnosti jako Booking by ho měly následovat,“ napsal na Twitteru v příspěvku, který uvedl slovy „ubytování se snídaní v ukradené zemi“. 

Osad na Západním břehu se nikdy nevzdáme, řekl Netanjahu. Palestinci zuří

Právě židovské osady na území budoucího palestinského státu totiž mezinárodní společenství považuje za nelegální a jejich budování je jednou z hlavních překážek v soužití obou národů. 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však kritiku odmítá a loni v srpnu prohlásil, že se Izrael osad nikdy nevzdá. Žije v nich kolem půl milionu Izraelců, dalších dvě stě tisíc pak podle agentury AFP bydlí ve východním Jeruzalémě. Tam se ostatně soustředí většina nabídek ubytování na Airbnb z této oblasti. List The Times of Israel uvádí, že zatím není jasné, zda budou i nadále na výběr.

Izrael se snaží bránit ekonomickému, kulturnímu a akademickému bojkotu, k němuž vyzývá hnutí známé pod zkratkou BDS (Boycott, Divestment and Sanctions). To už zatlačilo třeba na firmy SodaStream, Veolia nebo Orange. 

Přijal také zákon, který umožňuje zabránit cizincům vyzývajícím k bojkotu ve vstupu na své území, což se nedávno vymstilo americké studentce, která ještě v USA podporovala BDS, pak se však rozhodla studovat v izraelské Haifě. Na letišti ji zadržela policie a zákazala jí vstup do země. Nakonec jí to podle serveru Ynetnews povolil až soud.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video