Graz: nové kulturní město Evropy

Praha se v roce 2000, kdy jí byl udělen čestný titul Kulturní hlavní město Evropy, navenek příliš nezměnila. Letošní držitel tohoto titulu - rakouské město Graz (česky Štýrský Hradec) - oproti ní prožívá fascinující přeměnu svého vnějšího obrazu i života obyvatel.

Návštěvníci z doby před pěti lety by dnes město nepoznali. Už při vjezdu automobilem je podél autostrád vítají ze sloupů ve větru máchající paže. Nádražní hala je zase vyzdobena moderními barevnými abstraktními obrazci, které změnily obvyklou ponurost těchto prostor v příjemnou, veselou atmosféru.

Ve více než čtvrtmilionovém městě vyrostla řada nových, architektonicky zajímavých staveb. Je to zejména ještě ne zcela dokončená futuristicky laděná koncertní síň tvarem připomínající vzducholoď od amerických architektů Petera Cooka a Colina Forniera. Dílo je už dnes grazskou chloubou, i když bude mít jistě i své konzervativní odpůrce. Podobné to bude asi i s "plovoucím" amfiteátrem uprostřed místní řeky Mury, jejž vytvořil Newyorčan italského původu Vito Acconci. Je určen pro koncertní, filmové a taneční představení a pojme 250 diváků. Stavba ze skla a oceli připomíná v půli rozseknutou skořápku vajíčka.

Vedle symbolu města, velkých věžních hodin na Zámeckém vrchu nad náměstím, vyrostl třídimenzionální "stín" věžové budovy z tmavého hliníku. Vedle vysokého mariánského sloupu na jiném náměstí byla postavena štíhlá konstrukce s výtahem pro šest osob. Mohou vyjet do výše hlavy světice a pohlédnout na město "jejíma očima". V Grazu také vyrostl jakýsi nový znak města: kovová konstrukce rytíře se svítícím mečem.

Je toho ještě mnoho, co v letošním evropském kulturním hlavním městě téměř přes noc postavili: Dětské muzeum, Dům literatury, Centrum popové kultury a další a další. Jeden z nejzajímavějších objektů má název Woment, což je zkratka ze dvou anglických slov Women a Movement - ženy a pohyb. Sdružuje osm ženských organizací, které chtějí upozornit na bohatou historii hnutí ve městě. Vnějším vyjádřením jejich činnosti je otevření Restaurantu a la Katharina Prato, pojmenovaného po autorce legendární kuchařské knihy z roku 1858. V restauraci se vyvařuje pouze podle receptů z téhle bestsellerové kuchařky.

Štýrskému Hradci se kdysi říkalo pro jeho nacistickou minulost Stadt der Volkserhebung - město lidového pozdvižení. I když v něm žijí jistě i dnes obyvatelé dvojího politického zaměření, nacionální konzervativci a progresivní liberálové, rekrutuje se první skupina hlavně ze starších občanů, kterých ubývá. Ti druzí se vrhli střemhlav do oslav udělení hrdého titulu jejich městu.

Francouz Laurent Fachard při této příležitosti ponořil Graz do světelné clony zelené a modré barvy a nad městem se na zahájení rozzářil japonský ohňostroj, největší v historii města. Následovat budou nyní po celý rok hudební, divadelní a výstavní události včetně světových premiér. Na jedné z prvních výstav M_ARS - umění a válka se prezentuje Jiří David souborem Bez soucitu.