Sobota 16. ledna 2021, svátek má Ctirad
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. ledna 2021 Ctirad

Ženy dobývají NATO. Řídí politiku, bojují, létají ve stíhačkách

  11:11
Létají v bojových letounech, plaví se na válečných lodích, řídí každodenní chod Aliance i samotných armád. Podílejí se na nejvyšší úrovni na těch nejzásadnějších rozhodnutích klíčových pro bezpečnost. Ženy v civilu i v uniformách dobývají NATO.

Ženy slouží ve vojenských misích NATO v Kosovu i Afghánistánu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Nikdo na mě nikdy nebral zvláštní ohledy," popsala kdysi Helen Hillard, pilotka nadzvukového letounu Tornado britského Královského letectva, jak se dostala k prestižní práci. Tehdy se zrovna vrátila z několikátého cvičného letu nad Českem. S dalšími piloty se tady připravovala na misi v Afghánistánu. To už ale předtím měla na kontě 1 500 letových hodin a jednu bojovou zkušenost z Iráku.

NATO se už od roku 2002 snaží o rovnováhu mezi pohlavími především ve svých civilních a velitelských strukturách. Například v mezinárodním sekretariátu Aliance pracuje zhruba 1 200 lidí, z toho 36,8 procenta tvoří ženy. Ve vrcholovém managementu NATO je zastoupení žen přes 17 procent. V mezinárodním vojenském štábu pak představují ženy 43,7 procenta zaměstnanců.

ženy v NATO

Carme Chacón, španělská ministryně obranyNa nejvyšší úrovni spolurozhoduje v NATO aktuálně hned 13 žen. Předsedkyně vlád: Jadranka Kosor (Chorvatsko), Angela Merkel (Německo), Jóhanna Sigurdardóttir (Island), Iveta Radičová (Slovensko). Diplomacii svých zemí řídí Hillary Clinton (USA) a Lene Espersen (Dánsko). Ministryněmi obrany jsou Gitte Lillelund Bech (Dánsko), Rasa Juknevičiene (Litva), Grete Feremo (Norsko), Ljubica Jelušič (Slovinsko) a Carme Chacón Piqueras (Španělsko). Stále delegace svých zemí při Alianci pak vedou velvyslankyně Pascale Andréani (Francie) a Mariot Leslie (Velká Británie).

Stále častěji se ženy objevují i na místech, kde by to v minulosti nebylo možné. "Ženy slouží v centrále v Kábulu, mnoha provinčních rekonstrukčních týmech a americká námořní pěchota začlenila ženy do bojových jednotek i v některých z nejproblematičtějších afghánských provinciích a to s velmi pozitivními výsledky," konstatoval generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Mírové jednotky v KFOR v Kosovu.V nejvyšších patrech Aliance spolurozhoduje o nejdůležitějších politických a bezpečnostních otázkách světa hned 13 žen - 4 premiérky, 2 šéfky diplomacie, 5 ministryní obrany a 2 stálé velvyslankyně. V "dámském klubu" měla před časem zastoupení i Česká republika, to když ministerstvo obrany vedla Vlasta Parkanová.

Když před časem Aliance začala pracovat na své nové strategické koncepci pro další roky, tedy naprosto klíčovém a dříve přísně tajném materiálu, do čela dvanáctičlenné "rady moudrých" jmenovala bývalou americkou šéfku diplomacie Madeleine Albrightovou.

Ve stíhačce i v ponorce

Politika rovnosti pohlaví se kromě mezinárodního aparátu pomalu prosazuje i na národní úrovni v jednotlivých členských státech. Zřejmě nejdále jsou v tom ohledu severské státy jako Dánsko a Norsko.

Norové jako jedni z mála umožňují ženám sloužit ve všech sférách vojenské služby, včetně skutečně bojových jednotek. Norsko usiluje to, aby podíl žen v armádě vzrostl celkově až na 25 procent. V uniformované části armády je to nyní 8,5 procenta a v civilní 31 procent.

Čeští vojáci v zahraničních misíchMalou revoluci před časem způsobilo rozhodnutí, že v americkém námořnictvu mohou ženy sloužit i v dříve ryze mužském prostředí - v ponorkách. Námořnictvo sice začalo brát ženy do služby už před patnácti lety, mohly však pracovat pouze na pevnině nebo na běžných plavidlech.

Americká armáda obecně patří mezi ty, kde je podíl žen ve službě relativně vysoký - zhruba 15 procent. Pro armádu tam pracuje 210 tisíc žen z celkového počtu 1,4 milionu lidí. Procentuálně stejně je na tom Kanada, 14 procent pak má například francouzská a 11 procent španělská armáda.

česká plukovnice

Hodnostně nejvýše postavenou ženou v české armádě je plukovnice Lenka Šmerdová, která řídí Odbor doplňování vojenského personálu na Ředitelství personální podpory. V armádě je pak řada žen, které dosáhly hodnosti podplukovníka, majora a kapitána.

Česká armáda je na tom v počtu žen ve službě vzhledem k dalším spojencům velmi dobře. Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška pracovalo v lednu ve službách armády 7 tisíc žen z celkového počtu 32 tisíc uniformovaných i civilních zaměstnanců. To představuje podíl 21,7 procenta.

České ženy ve zbrani

Ve služebním poměru "vojákyně z povolání" je podle údajů ministerstva
3 099 žen, tedy 13,4 procenta vojáků. Ještě v roce 1997 byl podíl žen v armádě necelých 7 procent. Od té doby rok od roku roste.

"Podíl žen vojákyň na celkovém počtu profesionálů potvrzuje skutečnost, že AČR je ženám dlouhodobě otevřená," uvedl Pejšek s tím, že i v české armádě mohou ženy sloužit i u čistě bojových jednotek. Jedinou podmínkou je ale splnění všech požadovaných předpokladů a požadavků pro danou specializaci.

Cvičení Flying RhinoV současnosti české ženy nejčastěji slouží v administrativních a logistických funkcích, jako zdravotnice, lékařky, spojařky, psovodky nebo řidičky. Mezi vojákyněmi jsou ale také pilotka vrtulníku a pilotka proudového letounu.

To sousední Polsko má v tomto ohledu problémy a velení se zoufale snaží počet žen ve službě rozšířit. Ve více než stotisícové polské armádě totiž slouží jen tisícovka žen a to je daleko za evropským průměrem.

"Ženy už zaujímají velmi odpovědné pozice v armádě a perfektně plní své povinnosti. Jsem přesvědčená, že podobně jako máme ženy pilotky, brzy budou ženy také řídit tanky. Potřebujeme jen, aby nám mužští velitelé věřili," postěžovala si polským médiím majorka Aleksandra Michalik.

Autoři: natoaktual.cz,
  • Nejčtenější

Bylo toho dost, řekli Klaus i Landa. Lidé bouřili bez roušek a rozestupů

Na Staroměstském náměstí v Praze se sešli demonstranti na akci pořádané iniciativou Chcípl PES. Demonstrace za svobodu...

Zemřela bývalá televizní moderátorka Eva Jurinová, hlas z metra na trase B

Zemřela bývalá moderátorka Eva Jurinová, kterou lidé znali z Československé televize i z Novy. Její hlas poslouchají po...

Zneužili mého jména k úplnému nesmyslu. Chirurg Pirk se obrátil na policii

Kardiochirurg Jan Pirk se obrátil na policii kvůli zneužití svého jména. Podal trestní oznámení na web...

Nový PES může ve 4. stupni otevřít obchody, hotely či sport testovaným

V nové podobě tabulky opatření PES by nemusel být nutný nouzový stav pro dva nejméně rizikové stupně a vláda by tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Brusel neobjednal víc vakcíny kvůli Východoevropanům a Francii, píší Němci

V Německu probíhá živá diskuze, proč Brusel neobjednal víc vakcín od německé společnosti BioNTech. Některá německá...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

O armádní výprodej je velký zájem. Pandemie ho ale odsunula na neurčito

Podzimní výprodej nepotřebného armádního majetku v podobě starých nákladních i osobních automobilů, motorek,...

Vrácení 10 miliard armádě chce vláda řešit příště nebo přespříště

Přesunem 10 miliard korun z rozpočtové rezervy zpět do rozpočtu ministerstva obrany se bude vláda zabývat na nejbližším...

Brigáda rychlého nasazení dostala nové pandury pro velitele a spojaře

Armádní 4. brigáda rychlého nasazení převzala poslední kusy z dvacítky nově objednaných obrněnců Pandur. Jde o...

Nákup vrtulníků má prověřit Evropská komise. Vše je v pořádku, tvrdí obrana

Evropská komise se má zabývat nákupem dvanácti amerických vrtulníků pro českou armádu. Ministerstvo obrany dokončuje...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...

Zemřel zpěvák a kytarista David Stypka. Bylo mu 41 let

Ve věku 41 let zemřel zpěvák a kytarista David Stypka, který dlouhodobě bojoval s rakovinou slinivky. V roce 2017...