Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Ruské dezinformace zaplavují Česko a zamlžují pravdu, tvrdí analytička

Lubomír Světnička
, natoaktual.cz
  20:23
Proruské dezinformace cíleně zaplavují Evropu včetně Česka dezinformacemi. Mají demoralizovat společnost, obrátit veřejné mínění proti západním institucím a narušit jednotu. V rozhovoru pro iDNES.cz to říká analytička Ivana Smoleňová z Pražského institutu bezpečnostních studií, která sleduje ruskou propagandu v Česku.

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

V nedávno vydané studii zkoumala proruskou dezinformační kampaň v Česku a na Slovensku. Podle Smoleňové se na ní podílí celá řada proruských webových stránek, neformálních skupin a komunit na sociálních sítích, několik tištěných periodik, rozhlas i nevládní organizace. 

„Jejich prokremelská sdělení zesiluje rozsáhlá aktivita na sociálních sítích a organizace veřejných shromáždění. Ruská propagandistická síť je sofistikovaná, využívající k šíření svých zpráv úředníky, novináře, komentátory a internetové ‚troly‘,“ shrnuje ve své studii Smoleňová.

Společné znaky nových proruských médií

  • silně proti Ukrajině, USA a Západu obecně
  • silné využívání konspiračních teorií, kombinace fakt a polopravd
  • negativní podtón, obvykle líčí morální, ekonomickou, politickou a sociální degradaci a předvídají ponurou budoucnost, včetně kolapsu nebo střetu civilizací
  • emocionálně zabarvený jazyk
  • napojení a odkazování na různé známé osobnosti, které mají kampani dodat důvěryhodnost a publicitu
  • většina vznikla v roce 2014 v souvislosti s ruskou anexí Krymu a konfliktem na Ukrajině
  • původ, organizační struktura a financování je neznámé
  • osočení z neobjektivity nebo netransparentnosti ostře odsoudí jako pokus o potlačení alternativního názoru

Zdroj: PSSI

Co je cílem této dezinformační kampaně, jejíž výraznější nástup je datován zhruba do loňského roku?
Myslím, že cílů je víc. U nás je to v první řadě snaha o demoralizování společnosti, obrátit veřejné mínění proti západním institucím, proti USA a NATO a narušení jednoty v rámci EU. Je to v podstatě modifikace strategie “rozděluj a panuj”. Také se snaží vykreslovat politiky a mainstreamová média jako zkorumpované a pracující v zájmu korporací, a tím podkopat jejich důvěryhodnost a autoritu. Z takovéto situace potom Rusko vychází jako zachránce a morální hodnota, někdo, kdo přinese do chaosu pořádek.

Zdá se, že ruská propaganda má úspěch, když u části populace takové informace minimálně vzbudí zvědavost či zasejí alespoň malou jiskřičku pochybností.
Určitě, už jen samotné zpochybnění nějaké skutečnosti plní svůj účel. V angličtině v této souvislosti existuje termín “war of narratives” (souboj příběhů). Příkladem je například velké množství teorií a konspiračních příběhů okolo havárie letadla MH17, které bylo v červnu minulého roku sestřelené na východě Ukrajiny. Možná vysvětlení havárie tehdy zahrnovala teorie o tom, že letadlo sestřelila ukrajinská armáda, Američané ve snaze sestřelit Putinovo osobní letadlo, že letadlo bylo plné mrtvol už předtím, než vzlétlo, anebo že sestřelení naplánovala farmaceutická společnost ve snaze zabránit vědcům na palubě ve vynalezení léku proti AIDS (více o konspiračních teoriích k letu MH17 čtěte zde).

Zmatený příjemce takových informací se po informačním přesycení dostává do pasivní role, ve které už nevěří nikomu a ničemu. Cílem není přesvědčit o tom, že Rusko má pravdu, ale že pravda neexistuje, anebo se ve velkém množství teorií a paralelních pravd ztratí a není podstatná. Vyvracením klamných informací jen vytváříme další možné scénáře, čím přiléváme olej do ohně. Je mnohem méně finančně a časově náročně nějakou dezinformaci vypustit do veřejného prostoru, než ji potom vyvrátit.

KOMENTÁŘ: Rusko vydává bílé za černé, propagandou chce zahltit Západ

Jsou známi lidé, které za těmito aktivitami stojí?
Na některých stránkách jsou texty anonymní, na některých podepsané, někde je to kombinace obou. V dnešní době si však může kdokoliv založit webovou stránku (anebo stačí blog anebo profil na sociálních sítích), začít psát o věcech, které lidi zajímají, získat dostatek čtenářů a nazvat se alternativní médium. Když se přednedávnem časopis Respekt snažil dopátrat, kdo stojí za serverem Aeronet, tak na jejich adrese v Nizozemsku nikoho nenašel.

Některá jména autorů se však vyskytují častěji. Například Radka Zemanová-Kopecká, jedna ze zakladatelek proruského think tanku Institut slovanských strategických studií, který minulý rok organizoval seminář v parlamentě pod záštitou ruského velvyslance Kiseleva. Její články se vyskytují nejen na vícerých českých proruských stránkách a v komentářích pod články, ale i na ruských serverech v ruštině. Potom jsou známa jména, která stojí za tištěnými médii, například časopisy Vědomí nebo Zem a Vek.

Vybrala jste si pro srovnání tři „nezávislá“ média a jeden oficiální, státem podporovaný ruský server. Jen u nás jich jsou ale desítky.
Ano, je jich mnoho. Ty tři nezávislé jsem si vybrala, protože jsou jedny z nejznámějších s poměrně velkým dosahem. Časopis Zem a Vek je od svého založení v roce 2013 velmi aktivní, organizuje veřejné debaty, v současnosti vychází v nákladu okolo 20-30 tisíc výtisků měsíčně a podle vlastních vyjádření mají víc než 7 000 předplatitelů. Stránka spravující časopis Vědomí, AC24, má například na Facebooku víc než 67 tisíc sledovatelů, to není málo.

Na začátku jsem vycházela ze seznamu Juraje Smatany, který v únoru označil 42 webových stránek šířící ruskou propagandu. Ten seznam se od té doby postupně rozšiřuje a objevují se nové servery. Stačí sledovat jednotlivé menší kampaně, například nedávná o sexuální výchově v Norsku, a objevíte nové a nové stránky.

Lze vysvětlit, proč se velmi často na těchto stránkách objevují různé konspirační teorie?
To je otázka asi spíš pro psychology. Existuje teorie, že lidé, co se cítí sociálně bezmocní, jsou více náchylní věřit konspiračním teoriím. Okolo třetiny Američanů si stále myslí, že teroristické útoky z 11. září má na svědomí Bushova administrativa. V Evropě se toto číslo též pohybuje mezi 10-20 procenty populace.

A to se netýká pouze některých věkových a sociálních skupin. Na veřejné diskusi silně konspiračního Zem a Vek v Žilině mě nejvíc překvapilo složení publika. Čekala jsem, že převážná většina budou sociálně slabší skupiny, nezaměstnaní, důchodci a tak podobně. Jistě, také tam byli, ale sedělo tam mnoho dobře oblečených lidí ve středním věku, kteří nevypadali, že by jim něco chybělo. Ta přednáška měla tři hodny a nikdo z nich se po celé trvání nezvedl a neodešel.

Jak takové kampani čelit? Existuje vůbec účinný způsob, aniž by šlo o tvrdé zásahy jako například blokování přístupu na takovéto servery?
Podle mě by zákaz ani nebyl dobrý nápad. Máme svobodu slova a myslím, že bychom se neměli snižovat na úroveň autoritativních režimů. Lepší PR zbraň byste takovým mediím ani nemohli dát, už teď si mnoho z nich stěžuje, že jejich alternativní názor je utlačovaný do pozadí a že jim „zlá mainstreamová média“ nepřejí a tak podobně.

Mnohem efektivnější by byla snaha zvyšovat kritické myšlení a mediální gramotnost lidí, a tím se snažit zabránit automatickému přebírání názorů z proruských zdrojů. Existuje americký výzkum ze 70. let, který potvrdil, že lidé, kterým je propaganda a její nástroje vysvětlena, mají menší tendenci takovéto manipulaci podlehnout. V tomto směru se Slovensko i Česká republika pomalu vydávají správným směrem, organizují se debaty, píší se články a publikace.

Taktéž je třeba se zamyslet nad tím, jak se takové informace lidem podávají. Pokud si zapnete Russia Today anebo jakýkoliv jiný ruský kanál, tak 80 procent obsahu je zábava a do toho jsou šikovně zasazené zprávy a propaganda z Kremlu. Netvrdím, že bychom měli kopírovat RT, to ne, ale pokud chceme lidem něco vysvětlit, tak by to mělo mít formu, které rozumějí a která je zaujme.

Také neprospívá, že slovo propaganda je v poslední době tak frekventovaně používané. Všude je propaganda, USA mají svou, Ukrajina ji používá, politici jsou jí ovládaní, nedávno jsem zahlédla v médiích termín protiimigrační propaganda. To znova nahrává Rusku - vždyť to dělají všichni, tak na tom vlastně není nic zlého. Ne, existují rozdíly mezi politickým marketingem, lobbingem, legitimní snahou informovat veřejnost a tím, o co se snaží Kreml. To by se též mělo veřejnosti vysvětlit.

Vstoupit do diskuse (3844 příspěvků)

Nejčtenější

Soud zveřejnil Epsteinova slova zapsaná do bloku krátce před sebevraždou

Americký finančník a sexuální delikvent Jeffrey Epstein

Federální soudce ve středu zveřejnil dokument považovaný za poznámku, kterou Jeffrey Epstein napsal před svou sebevraždou v roce 2019. Někdejší finančník a odsouzený sexuální delikvent v ní uvádí, že...

Oblečená pro nástupnictví. Dcera Kim Čong-una vysílá vzkaz jako módní ikona

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se svou dcerou se účastní přehlídky v...

Kim Ču-e, dcera severokorejského lídra Kim Čong-una, nosí často stejné oblečení jako její otec. Její módní vkus zřejmě diktuje režim, aby ji připravil na roli nástupkyně. Její oděvy jsou zpravidla...

OBRAZEM: Za půl roku otevíráme. Takhle to dnes vypadá v nové brněnské aréně

Budovaná Arena Brno v areálu brněnského výstaviště zachycená na snímku z 6....

Zvenku už se nová brněnská aréna pro 13 tisíc diváků rýsuje prakticky do své finální podoby, ostatně její dokončení se neúnavným tempem blíží. Redakce iDNES.cz nyní exkluzivně nahlédla i dovnitř, jak...

Pentagon zveřejnil další dosud utajovaná videa a fotky UFO i z nejnovější doby

Pentagon zveřejnil fotografii toho, co nazval nevyřešenou zprávou o...

Pentagon v pátek začal zveřejňovat další dosud utajované soubory týkající se neidentifikovaných létajících objektů (UFO) a vzdušných jevů (UAP). Jedná tak na příkaz prezidenta Donalda Trumpa.

Summit není cvičení lampasáků, řekl Macinka. Je to prezident! reagoval Vondra

Ministr zahraničí a šéf Motoristů Petr Macinka. Europoslanec Alexandr Vondra.

Ministr zahraničí a šéf Motoristů Petr Macinka v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS k odmítané cestě prezidenta Petra Pavla na summit NATO v Ankaře pronesl, že nejde o pomstu. „To není...

Ruští roboti se stávají čím dál víc součástí války. Kyjev je už zařazuje do statistik

Premium
Robotická válka už začala. Automatický systém protivzdušné obrany pro...

Ukrajina začala uvádět robotické systémy mezi ruskými ztrátami. Ukazuje to na jejich zvýšené použití. Podobně jako Ukrajinci je Rusové využívají pro evakuační a logistické účely. Jsou produktem...

10. května 2026

Idylka v Osvětimi. Nafotil rozjívené esesáky, jeho album ukázalo banalitu zla

Nacističtí důstojníci SS a pracovnice spojovací služby pózují na dřevěném mostě...

Na první pohled obyčejná momentka z výletu přátel, ve skutečnosti svědectví z nitra Osvětimi. Album esesáka Karla Höckera ukazuje bezstarostné chvíle těch, kteří se podíleli na masovém vraždění, a...

10. května 2026

Miliony na dopravu šly do slepých ulic či na vjezdy. Stát platil obcím nesmysly

Premium
Rekonstrukce? Takto opravily z dotace Ostřešany svou obecní silnici. Štěrk...

Stát miliardami z rozpočtu podporoval naprosto bizarní a zbytečné projekty. Například v Opatovicích nad Labem dostali dotaci 1,7 milionu korun kvůli údajně malé šířce silnice, u které zdůrazňovali...

10. května 2026

Kdo je Nurlan Smagulov. Nejnovější kazachstánský miliardář začínal jako prodejce aut

Tvář kazachstánského města Almaty se mění takřka každým dnem. (2. července 2018)

Nurlan Smagulov je nejnovější přírůstek v miliardářském žebříčku Bloomberg Billionaires Index. Jeden z nejvlivnějších mužů Kazachstánu se na transformaci někdejší sovětské svazové republiky svezl...

10. května 2026

Orbánovy trafiky. Magyar slibuje demontáž systému, úklid však bude stát mnoho sil

Premium
Péter Magyar, vůdce maďarské opoziční strany Tisza, mává v Budapešti státní...

Nový maďarský premiér Péter Magyar přebírá zemi s příslibem zásadní proměny státu. Po letech vlády Viktora Orbána chce rozplést síť politických privilegií, podezřelých privatizací a veřejných...

10. května 2026

Válka na Ukrajině se chýlí ke konci, řekl Putin. Chce, aby za Evropu mluvil Schröder

Ruský vládce Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu řekl, že se konflikt na Ukrajině chýlí ke konci. Na otázku novinářů, zda je ochoten vést rozhovory s evropskými zeměmi, uvedl, že preferovanou postavou je pro...

9. května 2026  21:02,  aktualizováno  22:56

Skotský premiér vyzval k nezávislosti země před příštími britskými volbami

Skotský premiér a lídr SNP John Swinney (30. března 2025)

Skotský premiér John Swinney vyzval k nezávislosti Skotska před parlamentními volbami v Británii, které proběhnou v roce 2029. Varoval, že pokud se tak nestane, bude Británii, a tím pádem Skotsku,...

9. května 2026  21:30

Přátelství navzdory nové železné oponě. Fico potkal Putina, na přehlídce nebyl

Slovenský premiér Robert Fico se v Moskvě setkal s ruským prezidentem...

Slovenský premiér Robert Fico se v sobotu v Moskvě sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Do ruského hlavního města přijel na oslavy spojené s 81. výročím vítězství Sovětského svazu nad...

9. května 2026  11:27,  aktualizováno  20:18

Hitlerova Praha. Jak nacisté plánovali proměnit českou metropoli na malý Berlín

Premium
Plánovaná budova Opery na náměstí Republiky

Petřín bez rozhledny, radnice ve stylu německé gotiky, široké třídy, monumentální pomníky a bytové komplexy, kde by žili jen rasově způsobilí lidé. Ale také dálniční okruh, spolehlivý S-Bahn nebo...

9. května 2026

Ukrajinský voják omylem prchl k nepříteli. Trikem přežil, vrátil se s ruským zajatcem

První den základního vojenského výcviku pro rekruty z 118. mechanizované...

Ukrajinský voják Vadym Letunov, přezdívaný jako „Cartman“, prchal před ruskými bombami, které zničily úkryt jeho jednotky a zabily či zranily ostatní členy. Náhle v lese rozpoznal cizí skrýš, jejíž...

9. května 2026  19:35

„Zakázali nám přátele, vlastní názor i sex.“ Pár utekl od Svědků Jehovových

Život pod absolutním dohledem, přísné zákazy a prakticky žádná možnost svobodné...

Život pod absolutním dohledem, přísné zákazy a prakticky žádná možnost svobodné volby. Přesně to prý zažila sedmatřicetiletá Karen a stejně starý Andrew z Conyers v Georgii v USA uvnitř komunity...

9. května 2026  19:04

Na spolupráci s Magyarem se těším, pomůže obnovit V4, doufá Babiš

Premiér Andrej Babiš přichází na schůzi vlády, která projedná mimo jiné návrh...

Premiér Andrej Babiš (ANO) se těší na spolupráci s nově zvoleným předsedou maďarské vlády Péterem Magyarem a ke zvolení mu pogratuloval. Domnívá se, že nastal správný čas obnovit seskupení...

9. května 2026  18:53
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.