Američané poprvé nasadí do cvičení nad Českem bezpilotní Reaper

  16:23aktualizováno  16:23
Na vrtulníkové základně u Náměště nad Oslavou odstartovalo mezinárodní cvičení Ample Strike. Má především prověřit předsunuté letecké návodčí, kteří navádějí letouny na cíle ke zničení. Američané do cvičení kromě strategického bombardéru B-52 Stratofortress poprvé nasadí také bezpilotní stroj MQ-9 Reaper.

MQ-9 Reaper je vybaven vnějšími závěsy i vnitřní pumovnicí. | foto: archiv autora

„Poslední informace je, že se bezpilotní MQ-9 do cvičení zapojí. Bude startovat z Polska,“ uvedl mluvčí cvičení Petr Vajčner.

Americké stroje Reaper, nasazené v konfliktech v Afghánistánu nebo Iráku, jsou v typické bojové konfiguraci vyzbrojeny čtyřmi střelami vzduch–země a dvěma laserem naváděnými pumami. Ve vzduchu jsou schopné vytrvat s výzbrojí 14 hodin, jako průzkumný dron pak dvojnásobnou dobu.

Fotogalerie

Ample Strike patří tradičně mezi největší vojenská cvičení na českém území. Zaměřuje se na výcvik předsunutých leteckých návodčích, kteří v operacích navádějí letouny na cíle ke zničení.

V misích fungují pro piloty bojových letounů, vrtulníků i dělostřelce jako oči. Rozhodují a zodpovídají za to, že letecká munice dopadne přesně na zaměřený cíl.

Letos se do cvičení, které potrvá až do 20. září, zapojí na 750 vojáků z toho 250 ze zahraničí. Ze Slovenska, Polska, Maďarska, Německa, Británie a z USA. Hlavní část cvičení začne 3. září.

Do cvičných operací zasáhne 25 letounů a vrtulníků. Česká armáda nasadí dva nadzvukové stroje Gripen, čtyři bitevníky L-159 ALCA a dva bojové vrtulníky Mi-24/35. Američané kromě bezpilotního stroje znovu vysílají strategický bombardér B-52 Stratofortress a také létající tanker KC-135 pro doplňování paliva za letu. Další letouny mají přiletět z Německa a ze Slovenska.

Kromě náměšťské základny budou vojáci využívat 

MQ-9 Reaper

Bezpipolotní stroj vyrábí americký General Atomics. Poprvé vzlétl v roce 2001, ve službě amerického letectva je od roku 2007. Stroje používají take tajné služby včetně CIA nebo pohraniční stráž a také NASA. Ve výzbroji mají stroje také Francie, Británie, Itálie, Nizozemsko a Španělsko.

 • Posádka: 0, na dálku ovládají 2 osoby
 • Délka: 11 m
 • Rozpětí: 20,1 m
 • Výška: 3,8 m
 • Hmotnost: 2,2 t
 • Max. vzletová hmotnost: 4,7 t
 • Pohon: 1× turbovrtulový motor
 • Max.rychlost: 482 km/h
 • Cest.rychlost: 310 km/h
 • Dolet: 1 852 km
 • Dostup: 15,2 km
 • Operační výška: 7,5 km
 • Výdrž: 30/14 hodin (s plnou výzbrojí)
 • Výzbroj: střely vzduch-země AGM-114 Hellfire, pumy GBU-12 Paveway II nebo GBU-38 (JDAM)

Zdroj: General Atomics

vojenský výcvikový prostor Boletice a také 21. základnu taktického letectva Čáslav, 25. protiletadlový raketový pluk Strakonice, 26. pluk velení, řízení a průzkumu Stará Boleslav a Správu letiště Pardubice.

Oči pilotů na zemi

Ve spojeneckých armádách NATO mají předsunutí letečtí návodčí dlouholetou tradici, v Armádě České republiky jsou však poměrně novou odborností. Nepočetná jednotka a prakticky „profese“ vznikla v české armádě relativně teprve nedávno, v roce 2001. Od té doby se stala díky bohatým bojovým zkušenostem a získanému renomé pro armádu malým zlatým pokladem se schopností špičkové úrovně, již oceňují i spojenci.

Návodčích jsou v malých armádách, jakou je i ta česká, jen desítky, tedy často méně než příslušníků speciálních jednotek.

Jejich odbornost patří v armádě k nejrizikovějším a kvůli tomu, jejich bezpečnosti i budoucím misím velení jejich identitu i počet úzkostlivě tají. V současných asymetrických konfliktech, jako je v Afghánistánu, jsou návodčí přímo v boji v sestavě pozemní jednotky nebo v takzvané zajišťovací skupině na předsunutém stanovišti.

Pro případ tradičního konvenčního válečného konfliktu jsou však systematicky cvičení i k práci na území nepřítele. Musejí umět třeba v civilu proniknout na nepřátelské území, orientovat se v neznámé zemi i splynout s místními lidmi, najít cíl a zaměřit jej.

Bojové zkušenosti čeští návodčí sbírali především v Afghánistánu, kde „působili“ na faktické cíle. Naváděli na cíle americké letouny F-15, F-18, legendární bitevníky A-10 Thunderbolt nebo bezpilotní letouny Predator se střelami naváděnými laserem.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Kdo by nechtěl být Wintersem ze 101. výsadkové, říká stavitel nové jednotky

Čeští vojáci během cvičení hrotových sil NATO Nobel Jump na západě Polska

Armáda po letech škrtů staví novou jednotku. Má být údernou pěstí. Právě v těchto dnech končí další výběr k výsadkovému...

Čeští piloti s gripeny převzali od Britů ochranu nebe nad Pobaltím

Češti letci převzali ochranu Pobaltí. Letoun Gripen českých Vzdušných sil na...

Čeští letci v pondělí na estonské základně Ämari převzali od Britů ochranu vzdušného prostoru Pobaltí. Nebe nad Litvou,...

Češi s gripeny odletěli do Estonska. Budou chránit nebe nad Pobaltím

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

Čeští letci s pěticí letounů JAS-39 Gripen odletěli do Pobaltí. Po čtyři měsíce budou z estonské základny Ämari v rámci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz