Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Po radioaktivním zdroji pátraly vrtulník, robot i dron, ale jen cvičně

  17:15
Muselo by jít o velmi krizovou situaci, aby specialisté do pátrání po zdroji radioaktivního záření na území Česka nasadili všechny nejmodernější prostředky včetně robotů a dronů najednou. Technologickou demonstraci RADTECH 2018 na vyškovském letišti s pátráním po skutečném zářiči tak lze označit unikátní.

Na letišti ve Vyškově jsou pod bedlivým dohledem ukryty barely s radioaktivním materiálem. Specialisté s nejmodernější technikou mají za úkol detekovat, přesně lokalizovat, zajistit okolí a pak také odebrat vzorky.

Technologická demonstrace složek Integrovaného záchranného systému a třebíčského výrobce Nuvia, který jim přístroje pro monitorování radiační situace a kontrolu kontaminace radioaktivními látkami řadu let dodává, je vskutku unikátní.

Jak první přichází na řadu policejní vrtulník. Na palubě má speciální letecký gama spektrometr RADPatrol-A. Helikoptéra, ve snaze najít záměrně ukrytý radioaktivní zářič, pročesává prostor letiště z výšky zhruba sto metrů.

Přesnější lokalizaci a detailní průzkum místa nálezu pak dostává na starost dron BRUS z dílen Vojenského technického ústavu se sadou detekčních modulů DRONES-G. Z výšky zhruba deseti metrů prolétává nad inkriminovanou zónou a zdroj radiace zaměřuje s přesností na centimetry.

„Každý systém je určen pro jinou situaci. Dron je flexibilnější, operativnější a levnější systém. Na druhou stranu ale vrtulník může poskytnout s gamaspektrometrickým systémem globální informaci podstatně větší oblasti,“ uvedl Petr Sládek, šéf vývojového týmu třebíčského výrobce Nuvia.

Podle něj tak lze předpokládat, že pokud došlo ke skutečné radiační havárii, tak by na velkém území byl využit vrtulník. Pokud by však šlo o lokální radiační nehodu nebo vyhledání nějakého neznámého zdroje záření, dostal se by se ke slovu dron.

Po vzdušné lokalizaci se na scénu dostává pozemní technika. Cíl je jasný, prozkoumat radiační situaci přímo v „zasaženém“ místě. Do akce vyjíždí čtyřkolový robot Orpheus-X4, vybavený párem kamer a detekčním systémem pro měření gama záření.

Robota vážícího 58 kilogramů lze ovládat na dálku pomocí takzvané vizuální teleprezence s pomocí speciálních brýlí a nebo může pracovat v autonomním režimu. Druhým použitým řešením byl pak gama spektrometr RADScout, který obsluha nese v batohu na zádech a jehož jádro tvoří výkonný mobilní telefon nebo tablet.

Označit zamořenou oblast a odebrat vzorky pak přijíždí armádní specialisté z 31. pluku chemické, biologické a radiační ochrany z Liberce. Odebrané vzorky míří hned do mobilní armádní radiologické laboratoře Al-2 umístěné v přepravním kontejneru, kterou česká armáda mimo jiné vyčleňuje pro potřeby NATO.

„Jde o špičkové mobilní zařízení pro komplexní polní analýzy,“ konstatoval Zdeněk Skaličan, ředitel Ústavu ochrany proti zbraním hromadného ničení brněnské Univerzity obrany, která připravuje armádní specialisty a podílí se na výzkumu.

Alarm kvůli dešti

Přes 200 velmi citlivých detektorů je rozmístěno na území ČRv rámci sítě včasného zjištění. Systematické měření začalo po černobylské havárii, lidé můžou úroveň radiace sledovat na webu.

Zachycují i takzvané přírodní pozadí. Radioaktivní záření je totiž pochopitelně běžně přítomné i v přírodě.

Česko má velmi podrobnou mapu a jednotlivé oblasti se dosti podstatně v intenzitě záření liší. Situací, na kterou ale například zareaguje, může být i déšť. Ten totiž vymývá z atmosféry přírodní renuklidy, které jsou v ní obsaženy a tím, jak se dostanou k zemi, tak při povrchu roste takzvaný dávkový příkon ionizujícího záření. Síť okamžitě varuje, že vrostl dávkový příkon.

Specialisté nepřetržitého monitoringu pak musejí situaci vyhodnotit a potvrdit, že jde o standardní jev. Pokud by však takové vysvětlení s odkazem na meteorology nebylo, přichází na řadu aktivace mobilních monitorovacích týmů a jejich průzkum a ověření situace na konkrétním místě.

Takové společné nasazení systémů je ale podle chlapíka z ústavu naprosto výjimečné.

„Jde o prostředky, které nastupují do akce, až když se opravdu něco stane,“ řekl Zdeněk Rozlívka ze Státního úřadu radiační ochrany.

Česká republika má totiž takzvanou radiační monitorovací síť včasného zjištění, která nepřetržitě sleduje situaci na našem území. Velmi citlivé detektory rozmístěné po celé zemi soustavně měří takzvaný dávkový příkon. Naměřené hodnoty předávají každých patnáct minut. „Je to první signální linie, která by nás varovala: pozor, něco se děje,“ konstatoval Milan Hort ze Státní úřadu pro jadernou bezpečnost.

Pak by do akce vyrazil některý z mobilních týmů. K takovému ostrému nasazení podle něho slov čas od času dochází. Většinou ve chvíli, kdy se najde nějaký zářič, o kterém se dosud nevědělo, že tam je a nebo se nějaký ztratí.

„Jde o nálezy na pracovištích s kovovým šrotem nebo na bývalých pracovištích se zdroji záření, tedy malých uzavřených a vymezených prostorech,“ dodal Rozlívka.

Autor: , natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

S babičkou nepřežila nehodu ani vnučka. Její orgány zachránily tři jiné děti

6. května 2024  12:02,  aktualizováno  13:46

Nehoda z Čáslavic na Třebíčsku si vyžádala druhou oběť. Auto tam minulý čtvrtek zatím z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Experta Antoše srazilo auto. Je mimo ohrožení života, MS komentovat nebude

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  19:07

Hokejový expert České televize Milan Antoš už na domácím světovém šampionátu komentovat nebude. V...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

EU definitivně potvrdila migrační balíček, Česko se ve všech hlasováních zdrželo

14. května 2024  13:14

Členské státy EU v úterním jednání v Bruselu definitivně potvrdily už dříve odsouhlasený migrační...

KOMENTÁŘ: Hon na ukrajinské Švejky. Je správné nahánět muže domů do války?

14. května 2024

Premium TOP 09 žádá, aby Česká republika deportovala na Ukrajinu její bojeschopné muže. A ani ministryně...

Ředitelem Vojenského zpravodajství bude Petr Bartovský. Úřadu se ujme začátkem léta

14. května 2024  12:39

Novým ředitelem Vojenského zpravodajství (VZ) bude brigádní generál Petr Bartovský. K prvnímu...

Kandidát na ministra Ženíšek se přišel představit na Hrad prezidentu Pavlovi

14. května 2024  6:01,  aktualizováno  12:28

Prezident Petr Pavel jedná s kandidátem TOP 09 na ministra pro vědu, výzkum a inovace Markem...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...