Přes 26 tisíc startů a skoro 10 tisíc úderů. NATO končí operaci v Libyi

  9:26aktualizováno  11:33
Po sedmi měsících NATO zastavuje vojenskou operaci v Libyi, přestože nová libyjská vláda požádala o její prodloužení do konce roku. Od konce března letouny NATO podnikly přes 26 tisíc startů a provedly 9 658 úderů proti jednotkám svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Vrtulník Eurocopter Tiger francouzského námořnictva. | foto: NATO

"Operace Unified Protector je jednou z nejúspěšnějších v historii NATO," prohlásil generální tajemník Aliance Anders Fogh Rasmussen.

Připomněl, že jednotky NATO dohlížely na prosazování bezletové zóny, zbrojního embarga a chránily civilní obyvatelstvo před jednotkami Muammara Kaddáfího. "Historický mandát Spojených národů jsme bezezbytku naplnili. Vojenský úkol jsme splnili," dodal Rasmussen.

Vojenské operace skončí v pondělí ve 23:59. Z oblasti se stáhnou desítky bojových letounů, které poslední dny už jen hlídkovaly ve vzdušném prostoru Libye, ale také tucet válečných lodí, které zase dohlížely na dodržování zbrojního embarga.

Za uplynulých sedm měsíců letouny NATO v Libyi podnikly přes 26 tisíc startů a provedly 9 658 náletů na nejrůznější cíle. Ne vždy byl však cíl zasažen a zničen. Do náletů jsou započítány i akce, při kterých sice letouny zaměřily cíle, ale kvůli možnému ohrožení civilistů nemohly zaútočit.

Operace odhalila slabiny Aliance

Od 31. března, kdy NATO velení operace v Libyi převzalo, přišli vojenští velitelé pouze o jediný stroj - americký bezpilotní průzkumný vrtulník MQ-8 Fire Scout, který v okolí Zintánu sledoval pohyb Kaddáfího jednotek. Předtím přišly v březnu americké vzdušné síly o jeden stroj F-15E, který se zřítil kvůli technické závadě. Pilot i navigátor se katapultovali.

Detailní zhodnocení končící operace Alianci podle českého velvyslance při NATO Martina Povejšila teprve čeká. Již nyní lze ale říci, že se ukázalo, že je Aliance schopna vést menší, letecky významnou operaci převážně prostředky a silami evropských spojenců za podpory Spojených států. Nemusejí to tedy být vždy Spojené státy, které operace vedou. Zároveň však mise v Libyi podle Povejšila ukázala, že ne všichni spojenci mají politickou vůli, respektive vojenské prostředky, aby se do takovéto operace zapojili.

Naše pozornost Libyi neměla končit, právě naopak

Komentář armádního generála Jiřího Šedivého

Podle bývalého náčelníka Generálního štábu české armády Jiřího Šedivého byla operace NATO bezesporu rozhodující pro zastavení masakrování především neozbrojeného civilního obyvatelstva. Z hlediska vojenských schopností je pak působení NATO nad Libyí hodně poučné.

"Již krátce po počátku operace, po stažení se USA z operace, se otevřeně projevil problém, o kterém se dlouho mluvilo. USA vynakládají mnohem více na své ozbrojené síly než ostatní státy NATO, a proto vlastní výrazně vyšší kapacity v řadě oblastí. Tak se stalo to, co se stát muselo. Byť operaci prováděly nejsilnější evropské státy NATO, již po čtrnácti dnech nebyl k dispozici dostatek vysoce přesné munice," upozornil Šedivý.

Menší státy NATO nebyly podle jeho slov na takové nasazení vůbec připraveny a nemají ani odpovídající vojenské schopnosti, které jsou limitované především nízkými národními rozpočty. "Kdyby bylo nutné zapojit síly do mnohem delší a intenzivnější operace prováděné bez zásadní podpory USA, pravděpodobně by operace selhala," konstatoval Šedivý.

"Nebýt zásahu NATO, Kaddáfí by povstalce porazil," řekl expert na vojenství a publicista Lukáš Visingr. Kaddáfího jednotky, vyzbrojené těžkými zbraněmi včetně tanků a děl, by na otevřeném území Libye povstalecké oddíly brzy zmasakrovaly. "Naopak boje ve městech, dům od domu, si museli povstalci vybojovat sami," dodal Visingr.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Vozidla Perun pro speciální síly neprošla vojskovými zkouškami

vozidlo Perun 4x4

Bojová vozidla Perun od přeloučského výrobce SVOS určená pro speciální síly české armády neprošla podle ministerstva...

Manévr ruské stíhačky byl nebezpečný, hodnotí NATO incident nad Baltem

Záběr ze záznamu setkání španělského pohotovostního letounu EF-18 (nahoře) a...

Manévr jedné ze dvou ruských stíhaček Su-27, které podle ruské verze v úterý nad Baltem "odehnaly" pohotovostní letoun...

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK VÝROBNÍCH PROCESŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz