Kauza Perun míří do právní bitvy. Česká armáda vozidla nedostane

  11:25aktualizováno  11:25
Výrobce bojového vozidla Perun pro speciální síly trvá na tom, že vozidlo plní podmínky české armády. Ministerstvo obrany ale jednostranně odstoupilo od smlouvy na nákup čtyř těchto vozidel s tím, že nesplnilo vojskové zkoušky. Firma chce situaci řešit právní cestou.

vozidlo Perun 4x4 | foto: SVOS, spol. s r.o.

Výrobce speciálního bojového vozidla, přeloučská společnost SVOS trvá na tom, že do loňského října odstranila všechny nedostatky, na které předtím zástupci ministerstva obrany a armády upozorňovali. Na opětovné ověření ve vojskových zkouškách už ale prý nedošlo.

„Vozidlo Perun nebylo bez jakéhokoliv legitimního důvodu od října 2018 do července 2019 přijato k vojskovým zkouškám a ministerstvem zmíněné dílčí nedostatky, většinou nekolidující se smlouvou, byly již v říjnu 2018 prokazatelně odstraněny,“ uvedla společnost v prohlášení.

Od loňského října prý firma několikrát žádala o pokračování zkoušek, při kterých by ministerstvo mohlo ověřit plnění všech požadavků kupní smlouvy. K tomu ale nedošlo.

Prostějovská 601. skupina speciálních sil měla čtyři vozidla Perun za 94,5 milionu dostat už loni na podzim. Zatímco podnikovými i kontrolními zkouškami vozidla loni prošla, vojskové zkoušky pro ověření, zda splňují požadavky armády, se tehdy nepodařilo dokončit a proběhly až v polovině letošního roku.

Výrobce Perunu jde do boje. Zkoušky byly nestandardní, zlobí se

Ministerstvo obrany v oficiální zprávě uvedlo, že vozidlo nevyhovělo v 85 procentech hodnocených zkoušek včetně hodnocení parametrů, které mají zásadní vliv na spolehlivost vozidla jako celku v bojovém nasazení a na ochranu života posádky. A že odstoupilo od smlouvy.

Firma to odmítá s tím, že průběh zkoušek byl nestandardní s řadou porušení pravidel. Chce situací řešit právní cestou. „Údaj o 85 procentech nevyhovujících zkoušek je použit k poškození dobrého jména vozidla, ačkoliv se netýká smlouvou vyžadovaných a schválených parametrů, které vozidlo bez výjimky plní, ale neprovedených opakovaných zkoušek,“ uvedla společnost.

Vojskové zkoušky vozidla Perun podle ministerstva obrany probíhaly od 23. července do 7. října 2018, ale protože vozidlo vykazovalo řadu odchylek od smluvních podmínek, nechal náčelník Generálního štábu zkoušky prodloužit. „Komise v průběhu 8 měsíců neprovedla jedinou zkoušku, parametry podle kupní smlouvy nebyly ověřeny. Nelze proto v souladu s kupní smlouvou hovořit o nevyhovujícím výsledku,“ uvedla společnost SVOS.

Ministerstvo obrany se k situaci po rozsáhlém úterním vyjádření už dál nechce vyjadřovat. Podle mluvčího Jana Pejška nebude případ vozidel Perun dál komentovat.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Čeští piloti s gripeny převzali od Britů ochranu nebe nad Pobaltím

Češti letci převzali ochranu Pobaltí. Letoun Gripen českých Vzdušných sil na...

Čeští letci v pondělí na estonské základně Ämari převzali od Britů ochranu vzdušného prostoru Pobaltí. Nebe nad Litvou,...

Kauza Perun míří do právní bitvy. Česká armáda vozidla nedostane

vozidlo Perun 4x4

Výrobce bojového vozidla Perun pro speciální síly trvá na tom, že vozidlo plní podmínky české armády. Ministerstvo...

Výsadkoví tygři princezny z Walesu čarují na obloze. Letos i v Ostravě

Seskok britské parašutistické skupiny The Army Tigers

Skupinka britských armádních parašutistů pojmenovaná Tigers budí úžas všude, kde vystupuje. Skupinové seskoky totiž...

Najdete na iDNES.cz