Zastavte americké bezpilotní zabijáky, zní opět z Pákistánu

  14:29aktualizováno  14:29
Nový pákistánský premiér Nawáz Šaríf potvrzuje své předvolební sliby a žádá okamžité ukončení operací amerických bezpilotních letounů na pákistánském území. Spojené státy zatím mlčí, boj proti Talibanu a Al-Kájdě s pomocí "tichých zabijáků" se jim zatím vyplácí. Navíc má Washington v rukávu jeden z důležitých trumfů.

Americký bezpilotní letoun typu MQ-1 Predator | foto: Reuters

"Respektujeme suverenitu ostatních a oni by měli respektovat zase naši suverenitu a nezávislost. Tato kampaň musí skončit," zopakoval premiér Šaríf jedno ze svých předvolebních hesel hned ve svém prvním projevu v pákistánském parlamentu.

Útoky dronů v Pákistánu

Různé zdroje uvádějí, že Američané podnikli od roku 2004 na pákistánském území až 356 úderů prostřednictvím bezpilotních strojů. Většinou letouny MQ-1 Predator a MQ-9 Reaper. Při náletech mělo být zabito celkově 2 000 až 3 300 lidí. Z toho 1 560 až  2 700 povstalců Talibanu a různých militantních islamistických skupin a 250 až 300 civilistů.

Američané využívají bezpilotní drony na afghánsko-pákistánských hranicích k překvapivým útokům na velitele Talibanu a operativce teroristické sítě Al-Kájda. Od roku 2004 bylo při takových útocích zabito přes 2 tisíce povstalců.

Šaríf se opřel do Washingtonu už před volbami s tím, že nebude respektovat bilaterální smlouvy o vstupu bezpilotních letounů USA nad území Pákistánu a bude usilovat o její vypovězení. Krátce před volbami navíc sliboval vyjednávání s pákistánskou odnoží Talibanu a radikálové tomu byli údajně nakloněni.

Relativně "vstřícnější" postoj k jednání se však šmahem rozplynul poté, co byl při útoku amerického bezpilotního letounu 29. května údajně zabit druhý muž pákistánského Talibanu Valí Rahmán a na severu země znovu propukly střety islamistů s vládními jednotkami.

Podle politologa Nikoly Schmidta takovými kroky pákistánský premiér jistě posílí svou pozici u radikálních skupin a nejspíše i celé pákistánské veřejnosti. Při náletech bezpilotních strojů totiž bohužel umírají v některých případech i civilisté a to pokaždé vyvolá u obyčejných Pákistánců protiamerické nálady.

"Naruší však vztahy s USA i s Afghánistánem a bude riskovat vzestup síly lokálních radikálních skupin, které ve svém důsledku mohou ohrozit celou stabilitu země," varuje Schmidt.

Trumfy jsou na druhé straně

Washington k výzvám pákistánského předsedy vlády zatím oficiálně mlčí. Otázkou je, zda bude chtít na způsobu protiteroristického boje něco měnit. Taktika s využíváním speciálních sil a bezpilotních letounů, které loví povstalecké vůdce, se zatím Američanům vyplácí.

Na dálku takto zneškodnili už desítky velmi významných islamistických vůdců, kteří stáli za stovkami útoků na koaliční síly v sousedním Afghánistánu.

ANALÝZA: První demokratické předání moci v Pákistánu

Ostatně Pákistán proti úderům dronů protestuje velmi dlouho s tím, že se o radikální islamisty na nepřístupných kmenových územích "postará" sám. "Kmenová území bohužel nemají pákistánské úřady vůbec pod kontrolou a pákistánská armáda se tam sama bojí," říká vojenský expert Lukáš Visingr.

Pro Američany může být vypovězení dohod problém možná jen navenek. "Otázka je, zda to nebude Američanům jedno a nebudou takto postupovat i bez oficiálního povolení," soudí Visingr.

Washington může Pákistánu pohrozit zastavením vojenské pomoci a v rukávu ještě jeden významný trumf. A tím je připravované velké stahování sil NATO z Afghánistánu příští rok.

"Pákistán je dosud klíčový spojenec pro logistiku v Afghánistánu. Může se ale klidně stát, že spojenci Islámábádu řeknou - promiňte, ale my vás nepotřebujeme," dodává Visingr.

Ostatně americké útoky přes hranice využil Islámábád k "vylepšovací" taktice už loni. Na sedm měsíců v reakci na americký nálet, při kterém zemřelo 24 pákistánských vojáků, uzavřel zásobovací trasy NATO do Afghánistánu přes své území a snažil se kromě omluvy vyjednat i například mnohonásobně vyšší zpoplatnění zásobovacích konvojů. Omluvu Pákistán nakonec vyslyšel, s poplatky neuspěl.

Ameriské bezpolotní letouny Predator a Reaper
Autor: natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Stíhačky, akrobaté i tanky. Na Dny NATO dorazilo v sobotu 125 tisíc lidí

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově na Novojičínsku navštívilo v sobotu 125 000 lidí. ČTK to za pořadatele...

Elitní pilot gripenu a král akrobatů Šonka zopakují své unikátní vystoupení

Elitní předváděcí pilot armádního gripenu Ivo Kardoš a akrobatický král a vítěz prestižního Red Bull Air Race Martin...

Nové vrtulníky nepotřebujeme na hraní, ale k obraně, hájí letectvo nákup

Česká armáda prostřednictvím sociálních sítí spustila v pondělí informační kampaň, která má veřejnosti vysvětlit nákup...

NATO vyzvalo Turecko ke zdrženlivosti. Ankara neustoupí a chce podporu

Severoatlantická aliance sice uznává, že má Turecko v souvislosti se situací v sousední Sýrii legitimní bezpečnostní...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz