Pasivní sledovací systém Věra

Pasivní sledovací systém Věra - Mobilní stanoviště pro vyhodnocování údajů ze sledovacího systému Věra. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

NATO chce sledovací systém Věra do letadel

  • 13
Severoatlantická aliance zkoumá možnosti, jak instalovat unikátní český pasivní sledovací systém Věra do letounů. Jak potvrdil český velvyslanec při NATO Štefan Fülle, o nástupkyni slavné Tamary mají zájem jak jednotlivé členské země tak samotná aliance.

"Zájem o sledovací systém Věra je jak v alianční rovině tak na bilaterární úrovni," řekl pro natoaktual.cz český velvyslanec při NATO Štefan Fülle.

Dodal, že velký podíl na tom má doporučují dopis Spojených států, které jeden komplet pasivního sledovacího systému Věra koupily a nedávno dokončily jeho testování. - více zde

Zatímco o možném prodeji některým aliančním armádám je podle Fülleho zatím předčasné hovořit, "na stole" už existují plány, jak by systém Věra mohla využít samotná aliance.

NATO totiž připravuje nový systém velení a řízení a dosud se experti spoléhali pouze na aktivní radary. "Poté, co měli možnost posoudit Věru a získat detailní informace přímo v Česku, uvažují i o pasivních systémech," konstatoval Fülle.

Sledovací systém Věra na rozdíl od klasického radaru nic nevysílá, ale sám ze tří různých míst elektromagnetické signály monitoruje. Systém přitom dokáže odhalit letadlo, plavidlo nebo pozemní cíl na vzdálenost až pěti set kilometrů. Umí zachytit zdroje, které vyzařují radiové vlny. Bezpečně určí jejich polohu, identifikuje je a dokáže sledovat dráhu až dvou set cílů současně. - více zde

Armáda představí Věru na aliančních manévrech
"Dá se říci, že jsme uprostřed rozhodování, jestli aliance bude používat pasivní systémy a jestli to bude Věra. Každopádně jde o pozitivní signál," uvedl Fülle.

Podle něj experti uvažují o tom, jak systém Věra umístit na letecké platformy. "Tady jsme zatím ve stádiu úvah. Pasivní systémy v letounech by doplňovaly systém včasné výstrahy a varování AWACS a byly by potencionálním důležitým elementem do nově budovaného systému pro sledování pozemních cílů," dodal Fülle s tím, že na podzim se uskuteční v Řecku rozsáhlé manévry aliančních sil, kde chce česká armáda Věru představit.

Česká armáda má k dispozici zatím jeden plně funkcí komplet systému Věra, který je nástupkyní proslulé Tamary. Kromě Spojených států a Estonska si dosud nikdo jiný unikátní zařízení koupit nemohl.

Unikátní zařízení by Česká republika mohla prodat především spojeneckým zemím v NATO. Mobilní přístroj, který je schopen odhalit přítomnost cizího radaru a určit jeho typ, aniž je sám odhalen, čekají ještě alianční testy.

O Věru se zajímá i několik dalších států jako Egypt, Malajsie nebo Vietnam. Jedním z potencionálních zákazníků je i Pákistán. Nedávno se o Věru začala zajímat například Austrálie.

Zájem měla například i Čína, která si objednala šest kompletů za půl druhé miliardy. Na nátlak Washingtonu o nespolehlivosti Číny nakonec česká vláda rozhodla zabránit vývozu vojenských systémů.

"Je jasné, že pokud máme odezvu z USA a začínáme se bavit o využití systému v NATO, pak budeme muset být daleko odpovědnější s výběrem potencionálních zákazníků," konstatoval Fülle.

, natoaktual.cz

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

Video