Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Na čem v Íránu pracují, může sloužit jen armádě, tvrdí velvyslankyně

  15:13
Když dáme dohromady všechny aktuální informace, které o íránském jaderném programu máme, zjistíme, že prostě nemůže sloužit ničemu jinému než vojenským účelům, říká v rozhovoru pro natoaktual.cz česká velvyslankyně při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii Veronika Kuchyňová-Šmigolová.

Test íránské rakety Šaháb-3 (28. června 2011) | foto: AP

Zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) o íránském jaderném programu vychází zhruba tři ročně. Ta poslední je z 8. listopadu 2011 a i když ještě nebyla oficiálně zveřejněna, už vyvolala mediální ohlas. Je totiž nezvykle rozsáhlá a konkrétní, příloha věnující se vojenským souvislostem íránského programu má 12 stran, což je o dvě více než zpráva samotná.

"Svojí podrobností a množstvím argumentů vyvrací íránské tvrzení, že žádný vojenský jaderný program nemá," tvrdí velvyslankyně ČR při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii a dalších mezinárodních organizacích ve Vídni Veronika Kuchyňová-Šmigolová.

Proč MAAE vlastně věnuje takovou pozornost Íránu?

Írán se opravdu snaží o jaderné zbraně, uvádí zpráva MAAE

MAAE věnuje pozornost dlouhodobě třem zemím, a sice Íránu, Sýrii a Severní Koreji. Jsou to totiž všechno země, u kterých existuje podezření na existenci jaderného programu, který nebyl podle platných smluv agentuře deklarován a existuje u nich navíc podezření na vojenský jaderný program. Žádná z těchto tří zemí neplní své povinnosti ohledně spolupráce s MAAE. MAAE se tedy dohodla, že těmto zemím je třeba věnovat speciální pozornost, a tak generální ředitel MAAE vydává k těmto zemím zprávu.

Odkud plynou tyto povinnosti Íránu vůči agentuře?

Írán je totiž stejně jako další země členem MAAE a všichni se svým vstupem do agentury zavazují k určitým standardům spolupráce. Írán má rovněž uzavřenu tzv. Všeobecnou zárukovou dohodu, na jejímž základě tyto země umožňují inspektorům navštěvovat jejich jaderná zařízení a podřizují se standardům agentury tak, aby jejich jaderný program mohl být zcela jasně deklarován jako mírový.

Poslední zpráva o Íránu je stará jen dva měsíce, co nového přináší včerejší zpráva?

Tato nová zpráva je velmi podrobná v analýze možných vojenských aplikací íránského jaderného programu a její přidaná hodnota je ve dvou věcech. Zaprvé právě tou svojí podrobností a tím množstvím argumentů vyvrací íránské tvrzení, že žádný vojenský jaderný program nemá. Zadruhé, jak je ve zprávě specificky uváděno, informace o vojenském programu jsou sesbírány od různých zpravodajských služeb a dalších zdrojů členských zemí MAAE, které jsou na sobě nezávislé, ale vzájemně se potvrzují. Čili jsme získali informace, které jsme už dříve tušili, ale nikdy nebyly takto jasně potvrzeny.

Lze říci, o jaké informace jde?

Těch konkrétních věcí o íránském jaderném programu je celá řada, jde o indikace, které dohromady vytvářejí v podstatě jasný obraz toho, že všechny tyto věci, dáme-li je dohromady, nemohou sloužit ničemu jinému, než vojenským účelům. Od vyrábění generátorů neutronů, přes výrobu kovového uranu, který se dá použít na jaderné zbraně, přes různé specifické trhaviny, až po modifikaci raket a nosičů pro potřeby jaderné nálože, atd. Nebo viz obohacování poměrně velkého množství uranu na 20 % – Írán tvrdí, že jej potřebuje pro svůj vědecký reaktor v Teheránu, ale to množství, které mají, zcela absolutně neodpovídá tomu malému množství, které by ten vědecký reaktor potřeboval. Nejvíce varující je ve výsledku to, že Írán nejen vyrábí ten obohacený uran, který se na jadernou zbraň dá použít, ale že i ty vedlejší aktivity – jako vývoj designu hlavic – směřují k výrobě konkrétní zbraně.

Jak MAAE shromažďuje své důkazy? Podle Íránu žádné neexistují…

MAAE má v podstatě dvě možnosti, jak získávat informace nebo důkazy o aktivitách, které nejsou v souladu s jejími pravidly. První jsou inspekce; agentura má své vlastní inspektory, kteří jsou nominováni a vybíráni z členských zemí. I ČR má mezi inspektory několik svých lidí, kteří jezdí do jaderných zařízení ve členských zemích a zkoumají, jestli jsou splněny všechny podmínky. S inspektory je ten problém, že mohou jít jenom tam, kam je hostitelská země pustí. Od inspektorů jsou například ty informace o množství obohaceného uranu, o tom jaké centrifugy jsou kde namontovány a podobně. Dalším zdrojem informací jsou zejména zpravodajské služby členských států a potom je na MAAE a jejích expertech, aby vyhodnotili, jak důvěryhodné tyto informace jsou a jak moc si navzájem odpovídají. Čili velmi pravděpodobně, když by MAAE dostala jednu informaci od jedné zpravodajské služby s tím, že se někde děje něco, tak by tomu příliš velkou pozornost nevěnovala. Pokud se však těchto informací sejde hodně a z různých zdrojů, tak už to má poměrně velký význam.

Jsou zprávy MAAE nezávislé?

MAAE je v podstatě jediným orgánem, který má jak možnosti, tak pravomoci posuzovat jaderné programy členských zemí. Její orgány jsou velmi nezávislé, jelikož v nich sedí nezávislí odborníci – tedy nikoli diplomaté nebo lidé, kteří by se jadernými otázkami dlouhodobě nezabývali. Takže tito experti vypracují zprávu, v dalším kroku ji schválí Rada guvernérů MAAE (což je volený výkonný orgán Agentury, jehož členy jsou zástupci členských zemí voleni vždy na dva roky, teď je mezi nimi i ČR). Navíc členy MAAE je většina zemí OSN, čili ti všichni mají kontrolu ohledně věcí, které se tam dějí. Samozřejmě USA mají v agentuře poměrně velké slovo, ale to má i Čína a Rusko a další země, které mají rozvinutý jaderný program. Tedy neexistuje žádný nezávislejší orgán, který by mohl vydat oponentní stanovisko a měl by stejnou relevanci.

Autoři:
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...