Voják vyhlíží z obrněného vozu

Voják vyhlíží z obrněného vozu nedaleko čečenské metropole, na kterou ruské jednotky záhájily během vánočního víkendu rozsáhlou ofenzívu ze čtyř směrů. | foto: Reuters

Kde jsou nejhledanější muži Evropy?

Svět už na ně trochu pozapomněl. Před spravedlností unikají již deset let, kategorii "nejhledanějších mužů světa" mezitím obsadili teroristé jako Usáma bin Ládin. Přesto nemálo lidí usiluje o to, aby Radovan Karadžič a Ratko Mladič stanuli před mezinárodním tribunálem.

V sobotu se objevily "věrohodné informace", že předák bosenských Srbů Karadžič se skrývá v hornaté krajině na severozápadě Černé Hory, poblíž města Nikšič.

Podle britské stanice BBC, která tuto zprávu přinesla, jde o jednu z nejkonkrétnějších zpravodajských informací o jeho pohybu, jaká se dostala na veřejnost.

Zda napomůže k jeho zatčení, si nikdo netroufá odhadnout - Karadžič je na útěku už bezmála deset let. A seznam zpráv, že bezpečnostní síly kolem něj stahují smyčku a že už brzy bude dopaden, je za tu dobu hodně dlouhý.

Nemohoucnost dopadnout Karadžiče a Mladiče bývá často kritizována jako důkaz "neschopnosti" západních sil dotáhnout do konce své bosenské operace. V Bosně a Hercegovině dnes působí 7000 vojáků sil EUFOR, tedy sil Evropské unie, které loni převzaly operaci po NATO.

Síly se brání tím, že Karadžič se těší podpoře rozsáhlé sítě jeho spojenců a že má vlastní bezpečnostní službu, která je financovaná z "mafiánských peněz". A proniknout do této chobotnice je nesmírně složité.

Pokud je Karadžič opravdu v Černé Hoře, kam mandát mezinárodních sil nesahá, celá operace by byla velmi složitá.

Přesto tlak stoupá - za týden to bude deset let od začátku masakrů v Srebrenici, které se staly jedním ze symbolů hrůz bosenské války. Srbské jednotky tehdy zmasakrovaly 7-8000 zajatců, a při vzpomínkových akcích tedy nesporně padne otázka: Jak je možné, že dva z klíčových strůjců hrůzné války dosud nebyli dopadeni?
Jedním z důvodů je podle expertů to, že se oba muži těší, či přinejmenším těšili značné podpoře části vlivných kruhů v Srbsku i Černé Hoře.

V sobotu se například objevila zpráva, podle níž se před čtyřmi lety podařilo srbské tajné službě nalézt Mladiče, ale tehdejší vláda se bála, že jeho dopadení by destabilizovalo zemi, a tak ho nechali jít.

Krátce předtím byl do Haagu vydán bývalý prezident Slobodan Miloševič, což otřáslo částí jugoslávské scény, která to považovala za zradu.

"Chytit válečného zločince je dlouhodobá kampaň, útok komanda nic nezmůže," řekl britskému listu Guardian Paddy Ashdown, mezinárodní zmocněnec pro Bosnu a Hercegovinu. "Vyžaduje to změnu politického klimatu, nabourávání korupčních sítí a odříznutí ho od peněz, které získává. Až pochytáme válečné zločince na nižších úrovních, budeme mít větší šanci ho dopadnout."

Minulý týden také šéf srbské vojenské rozvědky prohlásil, že Mladič až do roku 2002 žil nerušeně v Bělehradě. "Do roku 2002 byl generál Ratko Mladič ve svém domě, na adrese, kterou každý zná. Armáda ho občas ukrývala na svých základnách," řekl podle agentury AFP. Od té doby o něm však neví nic.

A co Karadžič? Spekulací a fám se vždy najde dost - podle jedné se například stále přesouvá a hodně času tráví v pravoslavných klášterech. Občas se prý i převléká za duchovního, má kolem sebe soukromou armádu a vždy zná několik únikových cest. Pravda je, že podobné historky znějí již trochu obehraně. Za těch deset let, co je na útěku, se podobné „zaručené informace“ příliš nemění.


Video