Plakáty na podporu Karadžiče

Plakáty na podporu Karadžiče - Bosenský Srb si prohlíží papíry vyjadřující podporu bývalému bosenskému předákovi Radovanu Karadžičovi. Jeho obdivovatelé jimi přelepili plakáty, slibující odměnu 5 milionů dolarů za dopadení Karadžiče a Ratka Mladiče, kteří jsou obviněni z válečných zločinů a genocidy. (5. března 2002) | foto: Reuters

Karadžičův syn je opět na svobodě

Vojáci NATO v neděli propustili Aleksandara Karadžiče. Syna bývalého bosensko-srbského vůdce deset dní drželi a vyslýchali na neznámém místě. Chtěli zjistit, zda nezná místo úkrytu svého otce Radovana Karadžiče, kterého již několik let marně hledají vojáci i policisté.

Radovan Karadžič a generál Ratko Mladič jsou nejhledanějšími lidmi na Balkánu. Za dopadení každého z nich vypsaly Spojené státy odměnu 5 milionů dolarů.

Mezinárodní soudní tribunál pro bývalou Jugoslávii obvinil Karadžiče z válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy, které měl spáchat během občanské války v Bosně a Hercegovině v letech 1992-1995, včetně masakru v Srebrenici v roce 1995, při němž přišlo o život na 8000 muslimských obyvatel.

Aleksandara Karadžiče zatkli vojáci NATO před deseti dny. Vyšetřovatelé jej podezřívají, že ví, kde se jeho otec skrývá. Jak informoval mluvčí NATO Derek Chappell, vojáci předali Aleksandara policii ve městě Pale, kde za války sídlilo bosensko-srbské vedení a kde je dodnes Karadžičův dům. - více zde

"Je to další díl naší strategie zadržet válečné zločince a přerušit síť jejich pomocníků," řekl Chappell. Podle něj byl Aleksandar zatčen, protože má možná životně důležité informace ohledně pobytu osob obviněných z válečných zločinů. "Vyšetřování pokračuje," citovala Chappella agentura AP.

Vojáci NATO i místní policie se už několikrát marně pokusili Radovana Karadžiče zatknout. Podle BBC zpravodajské agentury předpokládají, že by se Karadžič mohl ukrývat v odlehlých částech na severozápadě Černé Hory.

Experti předpokládají, že se navíc pravidelně stěhuje z jednoho úkrytu do druhého. Údajně mu pomáhá i rozsáhlá síť přívrženců.

Na jeho dopadení závisí další směřování Bosny i Srbska do evropských struktur. Představitelé NATO i EU dali několikrát najevo, že pokud chce země uvažovat o členství v těchto organizacích, musí válečné zločince předat do Haagu.

, natoaktual.cz

Video