České vojáky zasáhla smrt kolegy

  8:58aktualizováno  8:58
Nebyla to obvyklá cesta z půlroční mise domů. S šedesátkou českých vojáků, kteří se v pondělí vrátili z Kosova, totiž armádní speciál přepravoval do České republiky i rakev s tělem jejich kolegy. Smrt praporčíka vojenské policie české vojáky zasáhla.

Smrt českého vojáka v Kosovu. - Čestná jednotka vynáší z letounu rakev s ostatky českého vojáka, který zemřel na následky střelného zranění v Kosovu. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Na očekávané objetí s rodinou po dlouhém odloučení museli čeští vojáci, kteří se v pondělí večer vrátili z mise v Kosovu, počkat. Jejich návrat měl trpkou příchuť. Smuteční pochod a ceremoniál s čestnou jednotkou.

Tělo čtyřiatřicetiletého vojáka v neděli objevil kolega v jednom z obytných kontejnerů na základně Šajkovac v Kosovu. Podle vyšetřování zemřel na následky zranění střelnou zbraní, bez cizího zavinění. Armáda zatím nekomentovala, zda šlo o sebevraždu či nešťastnou náhodu.

Do jihosrbské provincie společně s čerstvým 9. kontingentem přicestoval teprve před několika týdny. - více zde

"Jsme daleko od rodin a taková věc zapůsobí na každého, ačkoliv ho nezná. Je to tragédie," řekl velitel 8. českého kontingentu Miroslav Hlaváč, který se spolu se svými vojáky po půlroční misi v Kosovu vracel domů.

Smuteční průvod zažil během jediného dne hned dvakrát. Nejprve na letišti v kosovské metropoli Prištině, když rakev s ostatky vojáka putovala na palubu armádního speciálu. Podruhé pak o dvě hodiny později v Ruzyni, kde čestná jednotka vyzvedla rakev pokrytou českou vlajkou z letounu.

Přímo z letiště vojákovy ostatky putovaly do Ústavu soudního lékařství v Praze, kde mají lékaři definitivně určit, co bylo příčinou smrti.

Smrt kolegy, kterého čekal půlroční pobyt v Kosovu a u armády sloužil deset let včetně dvou předchozí misí, české vojáky zasáhla. "Hned jsme udělali nástup a s vojákem jsme se rozloučili. Všichni to pochopitelně vnímají," řekl velitel 9. českého kontingentu Pavel Lipka.

"Vojáci jsou všichni v pořádku, samozřejmě to lidsky dolehlo na každého. Profesionál určitě počítá s i touto situací a měl by být na ní připraven," řekl vojenský kaplan jednotky Jaroslav Knichal.

Zpráva o smrti čtyřiatřicetiletého praporčíka jej osobně zaskočila. S dotyčným vojákem se setkal několikrát. "Nebylo na něm vůbec vidět, že by byl nějak psychicky nevyrovnaný, naopak jsme se často bavili o budoucnosti," popsal své pocity kaplan.

Bez problémů se jevil armádní psycholožce, která u jednotky v Kosovu pracuje. "Chtěl informace o možné rehabilitaci po misi," popsala setkání s vojákem Zdeňka Košvancová.

Armáda zatím nekomentovala, jestli šlo o nešťastnou náhodu nebo sebevraždu. Všichni vojáci se před odjezdem do mise učí, jak zvládat situace v nestabilních regionech. Musí projít náročnými psychotesty a specializovaným lékařským vyšetřením.

"Sebevražda probíhá v určitém zkratovém jednání, ani nejlepší psychotest neodhalí jakoukoliv budoucnost," konstatovala Košvancová.

Zástupce náčelníka generálního štábu Emil Pupiš potvrdil, že kriminalisté mají už všechny podklady, aby určili skutečnou příčinu smrti. Podle generála je to otázka několika dnů.

V misi KFOR v jihosrbské provincii Kosovo doposud zahynuli tři čeští vojáci. V září 2002 při nehodě obrněného transportéru OT-64 přišli o život dva čeští příslušníci KFOR a další tři byli lehce zraněni. Nehoda se stala nedaleko základny 1. česko-slovenského praporu KFOR poblíž obce Šajkovac.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Odehnali jsme stíhačku NATO nad Baltem, tvrdí ruské letectvo

Letoun F-18 španělských vzdušných sil se připravuje ke startu ze základny v...

Pohotovostní letoun NATO se nad Baltem pokusil přiblížit k letadlu ruského ministra obrany Sergeje Šojgu, tvrdí ruská...

Obtěžující hovory s ruským přízvukem? Jsme připraveni, tvrdí armáda

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

Rodiny nizozemských armádních letců od posledního nasazení v Pobaltí obtěžovaly nevyžádané telefonáty neznámých lidí s...

Obrana chce menší tryskáč pro VIP. Nabídka je široká i z druhé ruky

Gulfstream G650

Ministerstvo obrany chce armádnímu dopravnímu letectvu koupit malý letoun pro přepravu ústavních a vládních činitelů....

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz