Češi po 12 letech opouštějí Kosovo. Budete nám chybět, tvrdí místní

  10:43aktualizováno  10:43
Nejdelší zahraniční mise českých vojáků končí. Poslední z nich po dvanácti letech odjíždějí z Kosova. V malé balkánské zemi, kde k zažehnutí násilí vždy stačila jen malá jiskra, se jich za roky služby vystřídalo osm a půl tisíce.

Česká základna Šajkovac v Kosovu (2008). Vojáci čekají ve frontě na oběd. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Někteří v Kosovu dohlíželi na klid mezi kosovskými Albánci a srbskou menšinou dvakrát, třikrát i čtyřikrát. Teď mise v Kosovu definitivně končí. Na české základně v Šajkovaci poslední měsíce působila už jen stovka českých vojáků, kteří měli za úkol základnu v areálu tamější vodárny rozebrat a předat místním úřadům.

„Šajk“ mizí před očima, Češi rozebírají svou základnu

Ve čtvrtek 27. října odjedou domů zbývající Češi. V Kosovu zůstane na velitelství KFOR do 3. listopadu pouze "likvidační skupina", která dořeší poslední závazky a smluvní vztahy. Poslední vlak s technikou a materiálem bude z Grlice vypraven v pátek a do České republiky dorazí 2. listopadu.

Zástupce společného operačního centra Jaroslav Kankia dopoledne předá symbolické klíče od základny obyvatelům. Zároveň podepíše certifikát o předání základny do jejich rukou. V místech, kde Češi sídlili, bude odhalena pamětní deska. Českou vlajku na kopci nad městem Šajkovac nahradí vlajka Kosova.

"Svůj úkol jste splnili. Teď je na nás, diplomatech, abychom zde v Kosovu vytvořili příznivé podmínky pro příliv podnikatelů ze zahraničí a umožnili této zemi integraci do standardu evropských zemí," poděkoval vojákům během posledního nástupu na základně český velvyslanec v Kosovu Jiří Doležel.

Češi v Kosovu

Česká armáda se mírové mise v Kosovu účastní od roku 1999. Hlavním úkolem vojáků v silách KFOR pod velením NATO bylo dodržování míru mezi znesvářenými etniky, vytváření a udržování bezpečného prostředí, které umožní pokračování mírového procesu a demokratického vývoje země.
Od července 1999 do února 2002 působila v Kosovu česká průzkumná rota podřízená britskému velitelství oblasti. Vojáci střežili 42 kilometrů kosovsko-srbské administrativní hranice.
Od února 2002 až do července 2005 v Kosovu působí společný česko-slovenský prapor. V misi je v té době stále až 400 českých vojáků. Jednotka patřila do mnohonárodní brigády Střed společně s britskými, norskými, finskými, švédskými a irskými vojáky.
Od července 2005 do června 2011 se v misi vystřídalo přes 3 tisíce Čechů. NATO jim dokonce na přelomu let 2005 až 2006 poprvé v historii svěřilo velení v zahraniční operaci. Češi řídili mnohonárodní brigádu, která zodpovídala za celé střední Kosovo. Díky zlepšeným bezpečnostním podmínkám v zemi se čeští vojáci od roku 2010 postupně stáhli. Na základně Šajkovac zůstávala jen necelá stovka Čechů a v ČR byl v pohotovosti celý prapor pro případ, že by se situace zhoršila.

Místní lidé neskrývají, že jim bude každodenní přítomnost českých vojáků chybět. Řada jich našla dobrou práci přímo na základně, nespočtu rodin Češi nezištně pomáhali, kosovským Albáncům i etnickým Srbům v několika enklávách.

Posledních sedm statečných

Jednou takovou je vesnička Sekirača poblíž srbských hranic. "Budete nám tady chybět. Nebýt vás, asi bychom zde už dnes nebyli. Nedokážu si představit, že před domem nezastaví vaše vozidlo a vy nepřijdete na kus řeči. Byli jsme zvyklí na vaši pomoc v nesnázích. Máme strach, jak to bude dále," konstatoval starosta Raša Perovič.

V odlehlé horské vísce žije jen sedm stálých obyvatel. Po jedenáct let zde čeští vojáci prakticky nepřetržitě dohlíželi na jejich bezpečnost a střežili nedalekou hranici. Nad vesnicí kvůli tomu vybudovali zvláštní pozorovací stanoviště přezdívané "Oko". Češi vozili místním humanitární pomoc, zajišťovali zdravotní péči, dováželi potraviny v zimě a pomáhali i třeba na stavbách.

Za tu dobu se mezi starousedlíky a českými vojáky vytvořilo zvláštní pouto, předávané z jednotky na jednotku. Například jeden z posledních obyvatelů Filip Petrovič má dlouhodobé problémy s neléčenou zlomeninou nohy po úrazu v lese. Čeští zdravotníci mu zranění při svých návštěvách pravidelně ošetřovali.

Eskorty dětí i boje na hranicích

Kosovo bylo vždy pomyslným soudkem střelného prachu. O tom se čeští vojáci mohli na vlastní kůži za uplynulých dvanáct let přesvědčit mnohokrát. Například v roce 2008 bezprostředně po jednostranném vyhlášení nezávislosti Kosova museli zasahovat proti srbským demonstrantům během násilností na hranicích.

Srbští veteráni z války o Kosovo tehdy útočili na přechody Gate 3 a 4, pálili pneumatiky a házeli kamení na protest proti vyhlášení kosovské nezávislosti. Z Česka kvůli tomu musely do Kosova posily.

V březnu 2004 zase kosovští Albánci napadli srbskou menšinu. Při násilnostech 30 lidí zahynulo a více než šest stovek jich bylo zraněno, mezi nimi i 61 vojáků mezinárodních sil. Nejméně sedm srbských vesnic, více než 280 domů a třicet srbských kostelů a klášterů bylo vypáleno.

Češi byli tehdy po několik týdnů v nepřetržité akci. Střežili území o rozloze přes 1 150 kilometrů čtverečních, včetně prostoru kolem města Obilic, kde je několik srbských enkláv. Než se situace uklidnila, vozili v obrněných transportérech srbské uprchlíky zpět do jejich domů. Vojenskými náklaďáky pak pomáhali převážet jejich majetek do oblastí, kam utekli před násilnostmi za příbuznými.

Autor: natoaktual.cz

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Hromadný výsadek zaplní nebe. Výsadkáři se snesou na Dny NATO v Ostravě

Hromadný seskok amerických, polských a britských vojáků během cvičení „Anakonda...

Na čtyři desítky českých a polských výsadkářů připravují historicky první společný hromadný bojový seskok na...

Elitní pilot gripenu a král akrobatů Šonka zopakují své unikátní vystoupení

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Elitní předváděcí pilot armádního gripenu Ivo Kardoš a akrobatický král a vítěz prestižního Red Bull Air Race Martin...

Čeští piloti s gripeny převzali od Britů ochranu nebe nad Pobaltím

Češti letci převzali ochranu Pobaltí. Letoun Gripen českých Vzdušných sil na...

Čeští letci v pondělí na estonské základně Ämari převzali od Britů ochranu vzdušného prostoru Pobaltí. Nebe nad Litvou,...

Nechceme stavět vzdušné zámky, říká Metnar o vojenské spolupráci V4

Ministr obrany Lubomír Metnar.

Ministři obrany zemí V4, tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, se scházejí v rámci Dnů NATO v Ostravě. Chtějí najít...

Najdete na iDNES.cz