Brusel nekomentuje odvolání Mojžiše

Brusel - Severoatlantická aliance bere na vědomí rozhodnutí slovenské vlády o odvolání šéfa Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jána Mojžiše. Jak v oficiálním prohlášení uvedl mluvčí aliance Robert Pszczel, vládní rozhodnutí nebude však nijak komentovat s tím, že jde o vnitřní záležitost Slovenska.

Personální otázky nemáme ve zvyku komentovat, uvedl mluvčí.

Anonymní zdroje však potvrdily, že aliancii a její členské země budou zajímat důvody odvolání šéfa NBÚ i osoba, která Mojžiše v úřadě nahradí.

Slovenská vláda odvolala Mojžiše až na druhý pokus, předtím zablokoval rozhodnutí dnes už rovněž odvolaný ministr obrany Ivan Šimko. Důvodem na zbavení funkce šéfa NBÚ je podle premiéra Mikuláše Dzurindy "totální ztráta důvěry".

Dzurinda usiloval o Mojžišovo odvolání už několik týdnů. Do kolotoče odvolávání nakonec spadl i ministr obrany Ivan Šimko, který ve vládě sesazení Mojžiše nepodpořil. Dzurinda pak oznámil, že z funkce musí i Šimko. Podle slovenské ústavy pak musel prezident ministra Šimka odvolat.

"Aliance situaci pozorně sleduje, ale to je všechno, co můžeme říci," uvedl poté jeden z mluvčích NATO. Generální tajemník aliance George Robertson dokonce telefonicky hovořil s premiérem Mikulášem Dzurindou, aby jej o situaci důkladně informoval.

Zdroje blízké aliance uvedly, že členské státy důvěřovaly současnému vedení Národního bezpečnostního úřadu a s průběhem prověrek byly spokojené. Proto je velmi zajímají důvody odvolávání šéfa úřadu Jána Mojžiše. Rovněž ministr obrany Ivan Šimko, kterého premiér Dzurinda odvolává kvůli jeho opačnému názoru na Mojžiše, si v alianci získal důvěru.

Aliance však nehodlá oficiálně vstupovat do personálních otázek svrchované země,

PŘÍLOHY

která je už takřka členem NATO. Obsazení důležitých postů se však promítne na důvěře, kterou bude Slovensko v alianci mít, míní experti.

Národní bezpečnostní úřad začal v souvislosti s členstvím země v NATO už v dubnu prověřovat asi 5200 lidí, kteří budou přicházet do styku s utajovanými skutečnostmi. Právě ochrana utajovaných informací především vojenského charakteru, které budou po vstupu do aliance země z NATO dostávat, považuje Brusel za jednu z nejdůležitějších oblastí.

"Slovensko by mělo vyčistit své bezpečnostní služby, protože ochrana utajovaných skutečností je pro NATO věcí zásadního významu," vyzval generální tajemník George Robertson v březnu v Bratislavě.

Jakékoliv selhání při ochraně utajovaných informací by pak podle Robertsona mohlo ohrozit jak důvěryhodnost kterékoliv z přijímaných zemí tak i samotný ratifikační proces přijetí nových členů do aliance.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

Video