Armáda zdvojnásobí aktivní zálohy

  • 3
Počet příslušníků aktivních vojenských záloh by se měl letos zdvojnásobit. V jejich řadách by mělo sloužit více než dva a půl tisíce dobrovolníků. Vedle čtrnácti pěších, jedné tankové a jedné speciální roty vznikne oddíl mechanizovaný, ženijní a pontonový.

"Přibude také jednotka kaplanů a novinářů," uvedl Miroslav Mana z ministerstva obrany, který má dobrovolné jednotky na starosti.

Záložáci byli dosud bývalí vojáci, se vznikem profesionální armády však budou přijímáni i občané, kteří žádným vojenským výcvikem neprošli. Základní vojenské dovednosti si budou muset osvojit na osmitýdenním výcvikovém kurzu. Teprve potom se mohou začít účastnit pravidelných týdenních cvičení, která se konají dvakrát za rok.

Pěší roty by měly mít po 150 vojácích, ve skutečnosti však žádný ze 14 oddílů spadajících pod jednotlivá krajská velitelství tohoto počtu zatím nedosáhl. Největší zájem o službu v aktivních zálohách je ve středních Čechách, jejichž rota má již 134 členů, nejméně dobrovolníků, teprve 30, se přihlásilo na Zlínsku.

Za jednu z překážek většího zájmu Mana považuje časovou náročnost výcviku. Podle něj existovaly případy, kdy někteří záložáci měli kvůli výcviku například problémy v práci. Mezi vojenskými dobrovolníky lze i tak najít muže z různých oborů, od kuchařů po jaderné fyziky, podotkl. Ženy se zatím žádné nepřihlásily.

"Největší zájem je o tankovou rotu, tam máme naplněno na 100 procent," pokračoval Mana. Tankisté mají svou základnu v Přáslavicích na Olomoucku, jejich výcvik se koná ve vojenském újezdu Libavá. Záložáci cvičí také ve výcvikovém prostoru v Boleticích v jižních Čechách a v Doupově na Karlovarsku. více ZDE

Aktivní zálohy mají v budoucnu hrát významnou roli v rámci pomoci profesionální armádě. Několik tisíc dobrovolníků bude zhruba pětadvacetitisícovému vojsku pomáhat například při živelních pohromách či dalších záchranných pracích. Nepočítá se však s nimi při plnění vojenských úkolů. Záložáci pomáhali nedávno například v Tatrách. více ZDE

Podle Many to je škoda. "Chtěli jsme, aby mohli být nasazeni v souladu s armádou, třeba při spolupráci s policií nebo při střežení objektů," poznamenal. Dodal, že vojenské povinnosti záložáky čekají pouze v případě ohrožení republiky, v tom se však nebudou nijak lišit od ostatních občanů, na které se vztahuje branný zákon.

V současné době je průměrný věk vojenských dobrovolníků vyšší než u profesionálních vojáků; nejstaršímu je 68 let. Podle Many tvoří i kvůli mzdě 500 korun měsíčně většinu členů fanoušci vojenské techniky či historie. V případě, že záložáka přestane výcvik bavit, může kdykoli a bez udání důvodů z jednotky vystoupit.

Zálohy začaly vznikat v roce 1999. Letos na jaře se několik jejích příslušníků postaralo o skandál, když se zjistilo, že ze 60 přihlášených na Královéhradecku 16 zamlčelo své minulé prohřešky proti zákonu. Armáda pak musela i u dalších zájemců prověřit jejich minulost.

,

Video