Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. dubna 2020 Hugo

Týden v médiích: Novináři v akci - Krademe a lžeme jak posedlí. A dostane Jolanda Krameriovu novinářskou cenu?

  20:01aktualizováno  25. června 11:59
Česká média se začínají dělit na zvrhlá a zvrhlejší.

| foto: Dan Materna - MafraMediahub

Stačí sledovat českou mediální scénu zcela povrchně, aby člověku neuniklo, že je nejen víc a víc hysterická, ale stále více se v ní rozvolňují dříve běžná pravidla poctivé žurnalistické práce. Na jedné straně se objevují metody a postupy "ve stylu Přibil", na druhé pak pocit, že v boji za pravdu, lásku a proti Babišovi, je dovoleno naprosto vše, protože "my přece stojíme na správné straně". Nechci teď soudit, kdo na jaké straně stojí. Ostatně, pro redaktora pracujícího pro mediální dům Mafra je tohle vždycky složité téma, které kdokoliv může snadno smést ze stolu právě poukázáním na to, kde pracuje. Chci si jen povzdechnout nad úpadkem žurnalistiky obecně.

Neumím si třeba představit, že by dříve bylo možné, aby médium, které se tváří jako seriózní, ve své propagaci přišlo s naprosto neuvěřitelnou lží. Například nedávno Echo24. Tam vytvořili příspěvek na Facebooku, který nasadili jako sponzorovaný, tedy placenou reklamu. 

Panečku, milion čtenářů za měsíc? No tak to je bomba. To by znamenalo, že Echo24 překonalo třeba iHNED.cz i Lidovky.cz a suverénně strčilo do kapsy takové Parlamentní listy. No, ale nestalo se. Echo mělo podle NetMonitoru, což je jediná skutečná autorita, která počty návštěvníků webů u nás garantuje, 595 501 reálných uživatelů, tedy čtenářů. Ne, vážně, jak uděláte z necelých šesti set tisíc milion? To je nějaký nový způsob zaokrouhlování? Echo24 s nafukováním počtu svých čtenářů nemá, bohužel, problém poprvé. Mimochodem, jak to je s týdeníkem Echo ověřit nejde, protože není ve sledování ABC. Vydavatel tak může tvrdit, že mu prodej z bambilionu triliónů stoupl na dva bambiliony trilionů a ještě kousek navíc, a neověříte to nijak. 

Nedávno pobavilo i Forum24. Přestavte si, že prostě stojíte na tom, že Mafra je zlo, zlo a zlo a říkáte do světa, že Mafra je zlo a vy děláte tu poctivou žurnalistiku. A pak svou žurnalistiku postavíte třeba na tom, že Mafře ukradnete fotku a dáte ji bez uvedení zdroje ke svému článku. 

Konkrétně tu fotku nafotil fotograf z Mafry pro náš web a používáme ji jenom my (a teď tedy Forum24). To je prostě geniální. To se ve Fóru ani nedokáží podívat, odkud co kradou, aby nebyli za pitomce? 

Forum24 se s tím vůbec nepáře. Tento týden se tam objevil článek obhajující Janu Nečasovou a útočící na státního zástupce Ivo Ištvana. No, proč ne? Každý může psát, jak chce, to je v pořádku. Tedy do okamžiku, kdy si uvědomíte, že autorem takovýchto filipik je Jiří Sezemský, podepisovaný jako komentátor webu Forum24. Hm, hm, Jiří Sezemský, co mi to jenom? No jo, jde o bývalou pravou mediální ruku Petra Nečase a také bývalého mluvčího ODS, což je skutečnost, se kterou čtenáře Forum24 nehodlá obtěžovat.To je jako by se Martin Komárek stal teď komentátorem Mf DNES a psal o tom, že koblihový král je náš spasitel a za všechno může Kalousek a uvedeno u něj nebylo, co byl zač a s kým dělal politiku. 

Mimochodem, Martin Komárek se vrátil k novinařině. Založil si Komárkovy noviny. Oznámil to na svém Facebooku. Fotku raději komentovat nebudeme. Nejspíš za ni může to horko. Nebo Kalousek.  

Vraťme se ale k tématu. Z výše přečteného si můžete říct: Dobře, Mafra jsou Babišovci, Echo a Fórum zase zarputilí amatéři (řízení paradoxně nejzkušenějšími mediálními manažery Šafrem a Balšínkem, ale budiž), ale máme tady i seriózní weby mimo tyhle dva tábory. Třeba takové Zprávy na Seznamu.

Jo, Zprávy na Seznamu, to jsou ti, jak mají exkluzivní záběry z celého světa, jo? 

Ehm, teda vlastně nejspíš nemají. 

Dobře, dobře, dost už s tím. Máme tady přece i jiná seriózní média. Co třeba taková Česká televize? Tam se dělá, panečku, žurnalistika. Jistě, třeba taková:

To byl výkon. Vezmu něco, co probíhá jako neformální rozhovor redaktora s političkou, a který se přitom i tak chová, takže má politička důvěru, že to skutečně je neformální rozhovor, a navíc jí redaktor radí, co by mohla pak na kameru říct, a pak to všechno vezmu ven a zveřejním. Skvěle tenhle veřejnoprávní faul rozebral mimo jiné Jan Kruliš

Ale nakonec, víte co? Pořád si nemohu pomoci, ale to, co jsem tu teď vyčetl, jsou sice chyby, které by se stávat neměly a dehonestují novinařinu a novináře, ale máme tu i média, která vlastně ani chyby nedělají, protože celý jejich přístup k novinářské práci je jedna velká chyba. Média, pro která jsou fakta jenom jeden pohled na věc a důležitější je mít jasný názor, ideálně hodně ukřičený a kritický k EU a obdivný k Moskvě, což je považováno za hodnotu samu o sobě. Takovým médiím se říká alternativní. Přináší alternativní pohled na svět a žurnalistiku a jejich představitele vždy trápilo, že je nikdo nepoplácá po rameni a neřekne: Hej, děláš to dobře, kámo.

No a tak si založili vlastní cenu. Má už druhý ročník a už je prý prestižní. Jmenuje se to Krameriovy ceny a uděluje je Asociace nezávislých médií. Tu mimo jiné zakládal Jan Korál z webu NWOO.org. Je to novinářský génius. Nejenže nám vysvětluje, jak je to doopravdy třeba s jedenáctým zářím a útokem na WTC, také se jezdí učit do Ruska, jak šířit všeslovanskou myšlenku a chlubí se tím, že neplatí pokuty a jdou po něm exekutoři, z nichž ta, co jde po něm nejvíc, je fašistka a vůbec jsou to teroristi "a placení výpalného teroristům není řešení. S teroristy se nevyjednává. Zneškodnění těchhle teroristů bude náročné. Lidé tu na to nejsou moc zvyklí, proto si teroristé dělají, co chtějí a stále beztrestně škodí obrovskému množství lidí. Jenže jinou možnost nemáme, alternativou je vlastní smrt. Policisté chránící tyhle zrůdy a tenhle zrůdný systém si budou muset vybrat – buď budou pomáhat ZLU a podle toho s nimi naložíme, nebo budou pomáhat nám – spravedlivým, co žijí v Pravdě a chtějí svět míru a harmonie."

To je, panečku, co? Taky v těch větách vidíte pracovní tábory pro všechny, koho pan Korál nemá rád a představují ten zločinecký systém, co tu vládne? 

Pojďme ale k té rozkošné organizaci, která ceny uděluje. Z jejího prohlášení si dovolím odcitovat: "V posledních měsících a letech se významně mění mediální scéna v České republice. Vedle zavedených mainstreamových médií se čím dál zřetelněji uplatňují nezávislá média, působící především v prostředí internetu, a to jak zpravodajské portály, tak nezávislá rádia a televizní programy. Je zřejmé, že monopolní postavení tradičních médií – printů, terestrické televize a rozhlasu – se pomalu stává minulostí. Nezávislá média tvoří alternativu k mediálním obsahům nabízeným tradičními médii, u nichž navíc dochází k pozvolné erozi důvěry ze strany veřejnosti. Novináři mainstreamových médií velmi často podléhají politické objednávce, neinformují dostatečně komplexně, nestranně a objektivně, a proto veřejnost hledá – a nachází – chybějící informace u nezávislých médií

Tento trend vyvolává samozřejmě obavy u dvou mocných skupin – ve vládnoucích politických strukturách a v tradičních médiích. Pro ty první jsou nezávislá média „hrozbou“, neboť překračují meze oficiální propagandy, neřídí se požadavkem politických elit, šíří informace bez ohledu na to, zda jsou někomu po vůli či ku prospěchu, nebo naopak. To jediné, co nezávislá média chtějí, je poskytovat co možná úplnou a nezkreslenou zprávu o světě, v němž žijeme. To je ovšem pro zjednodušující a politickými cíli podložený propagandistický proud polopravd a neúplných informací či dokonce záměrných dezinformací v mainstreamových médiích jasným ohrožením. Této konkurence se tradiční média a jejich političtí guruové začínají důvodně bát."

Ehm, ta nezkreslená zpráva o světě je zpravidla velmi tvrdá (a často dost stupidní) ruská propaganda a konspirační teorie. No budiž, dneska si může každý mašíbl udělat svůj web a říkat mu jakkoliv, ale v porotě cen pro představitele "nezávislé a neohrožené – a tedy neshrbené – žurnalistiky" jsou mimo jiné šéf Českého rozhlasu a šéfredaktor Mf DNES.  To jsou podle alternativníků ti představitelé mainstreamových médií, kteří podléhají politické objednávce a nezávislá média jsou pro ně hrozbou a bla bla bla.... 

Dává to někomu smysl? Mně ne, a to jsem nad tím přemýšlel už loni. Jeden chce, podle mě naštvat ostatní, druhý stavět mosty nebo tak nějak. Jenže je to od obou dost hloupá a krátkozraká politika. Novinařina je totiž jenom jedna, buď se dělá poctivě nebo nedělá. Buď se novinář snaží psát pravdu nebo nesnaží. Tečka. A alternativní či nezávislá média nebo jak si říkají, zpravidla dělají všechno možné jenom ne skutečnou novinařinu. Legitimizovat je z pozice šéfredaktora největších seriózních novin a šéfa Rozhlasu je, s prominutím, krávovina a sebevražda sebe a principů, které by měli představovat, v přímém přenosu. 

Ta cena ale sama o sobě smysl dává, jejím cílem je dát jistý punc jistému druhu novinářů, kteří jinak nějakou zavedenou novinářskou cenu dostanou jen stěží. Jestli je ale u téhle ceny hlavním požadavkem, aby byl nositel dostatečně alternativní a přinášel jiné názory než mainstreamová média, tak bych si dovolil na základě tipu bývalého novináře Jakuba Kalenského nominovat do příštího ročníku paní Jolandu. Její věštby plně dosahují zavedené úrovně článků z alternativních webů jako je NWOO.org nebo AC24.cz. A navíc je s ní sranda. 

Autor:

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek

Infektolog: Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 % lidí

  • Nejčtenější

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Sestra psala o zoufalství, policie pracuje s verzí náhlého úmrtí

Příčina smrti u osmačtyřicetileté zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice v Praze se vyšetřuje. Podle informací MF...

Šílený experiment? Švédové jsou v klidu, školy a bary nadále fungují

Zatímco většina evropských zemí v boji s koronavirem vyhlásila tvrdé restrikce pohybu, Švédsko volí jinou strategii....

Zemřeli další dva lidé s COVID-19. Čísla nejsou nejpříznivější, říká Vojtěch

V Česku je 2 657 potvrzených případů koronaviru a jedenáct obětí. V sobotu zemřeli další dva lidé. Vyšší nárůsty...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko má šest obětí koronaviru, zesnulí měli i jiné potíže. Nakaženo je 1 654 lidí

Počet obětí koronaviru v Česku dosáhl čísla šest, nakaženo je aktuálně 1 654 lidí. Zemřeli tři muži, kteří měli...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Před koronavirem měla největší důvěru veřejnoprávní média, naznačuje výzkum

Mezi českými médii se největší důvěře veřejnosti před příchodem koronaviru těšila ta veřejnoprávní, ukazují dílčí...

Lidé sedí u televize více, na divácké rekordy však reprízy nestačí

Až pětinásobnou sledovanost proti únoru měla v uplynulém týdnu zpravodajská stanice ČT 24, nicméně nárůst diváckého...

Koronavirus tlumí prodej tisku v Británii, novináři se bojí o práci

Prodej celostátních tištěných novin se v Británii po zavedení opatření proti šíření koronaviru propadl až o 30 procent,...

Český mejdan v obýváku. Z Rádia Impuls zazpívají Bílá, Žbirka i Vondráčková

Lucie Bílá, Helena Vondráčková, Marek Ztracený, Miro Žbirka, No Name. Tyto a mnohé další hvězdy domácí pop music uslyší...

Najdete na iDNES.cz