Nova odmítá rozhodnutí vysílací rady o předvolebním duelu

  12:00aktualizováno  12:00
Televize Nova nesouhlasí s rozhodnutím Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta vydala upozornění na porušení zákona v souvislosti s pořadem Nova Duel v rámci předvolebního vysílání v říjnu 2017. Nova to považuje za zásah do práva vysílatele rozhodovat svobodně, jaký obsah v mezích zákona zařadí do vysílání.

Andrej Babiš a Lubomír Zaorálek v předvolební debatě TV Nova | foto: TV Nova

„Rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) je v rozporu s ústavním právem TV Nova na svobodu projevu, která je pro fungování demokracie zásadní,“ poznamenala v tiskové zprávě mluvčí TV Nova Jana Ondrejechová. 

Dodala, že TV Nova považuje rozhodnutí RRTV za zcela nepodložené a odmítá, že by porušila objektivitu a vyváženost předvolebního vysílání.

Nova podle RRTV porušila zásady objektivity a vyváženosti tím, že pozvala do pořadu Nova Duel pouze dva kandidáty na premiéra, a to z politických stran, které měly podle průzkumů nejvyšší předvolební preference.

„Zásady objektivity a vyváženosti nelze aplikovat pouze na jeden samostatný pořad, ale musí se jednat o vyhodnocení vysílání celého programu. V našem předvolebním vysílání jsme poskytli adekvátní prostor každé relevantní politické straně. Přímý duel dvou nejpravděpodobnějších kandidátů na post premiéra byl pouze jednou ze součástí tohoto vysílání. Duel mezi dvěma nejpravděpodobnějšími kandidáty na premiéra je standardním formátem evropských televizních stanic,“ poznamenal ředitel právní sekce TV Nova Štěpán Peichl.

Nova v tiskové zprávě připomíná, že předvolební vysílání v roce 2017 se skládalo ze série letních interview, on-line rozhovorů a intenzivní komunikace politických témat v rámci denního zpravodajství a publicistických pořadů, kde byl poskytnut adekvátní prostor pro názory všech relevantních politických stran.

RRTV současně neuložila TV Nova podle mluvčí stanice žádnou sankci. „Tato skutečnost neumožňuje TV Nova napadnout vydané upozornění RRTV u soudu,“ dodala Ondrejechová.

V kritizovaném pořadu Nova Duel diskutovali 19. října 2017 šéf ANO Andrej Babiš a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. Nova Duel tehdy nahradil vysílání seriálu Ordinace v růžové zahradě 2.

Autor:

Mazat nebo nemazat? V Rozstřelu o tom diskutovali poslanci

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Křetínský dokončil koupi francouzských časopisů včetně Elle

POD DOHLEDEM. Spolumajitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský sleduje na Letné...

Miliardář Daniel Křetínský prostřednictvím své mediální skupiny Czech Media Invest (CMI) dokončil nákup časopisů...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Americká reportérka se omluvila za výrok o povstání Židů ve Varšavě

Obyvatelé Varšavy prochází místy, kde dříve stávala zeď ghetta. (18. dubna 2013)

Reportérka americké televize MSNBC Andrea Mitchellová se ve čtvrtek omluvila za výrok, že Židé ve varšavském ghettu za...

Najdete na iDNES.cz