Rada ČTK svoje jednání poprvé streamovala a hned kvůli tomu vypukl spor

  • 4
Rada ČTK, která dohlíží nad chodem národní tiskové agentury, se rozhodla od začátku letošního roku svoje pravidelná zasedání streamovat na internetu a následně bez sestřihu kompletní videozáznam umísťovat na svých stránkách. Hned na první schůzi mohli být diváci svědky sporu o to, zda to tak dělat.

Pro hlasovalo pět radních z šesti přítomných. Před hlasováním ale téma online přenosů vzbudilo konflikt. Proti byl totiž radní Pavel Foltán, který sdělil, že do tří dnů, jak mu dovoluje jednací řád, podá rozdílné stanovisko.

Jeho kolegové však chtěli znát jeho argumenty. „Nemůžeme se chovat normálně a říkat si stanoviska rovnou?“ Reagovala například místopředsedkyně rady Michaela Marsková.

Foltánovi vadí, že k přenosům nedostal žádné materiály. „Takže ani neznám podmínky, jak je to ošetřené a to není jednoduchá problematika. Pokud se mám k něčemu vyjadřovat, tak bych měl vědět k čemu,“ namítl.

„Chtěli jsme online přenosy z rady, aby si je každý zpětně mohl přehrát a bylo jasné, kdo co říkal,“ vysvětlil Soukup.

Předseda rady poté radě navrhl zřídit Facebook, jako komunikační kanál s veřejností. Tento bod ale radní na pondělní zasedání nedořešili.

Rada se tak přidala k radám Českého rozhlasu a České televize, které streamují zvukové záznamy z jednání už dlouho.

Rada ČTK navíc oproti nim nahrává kromě zvuku i obraz. Server Médiář připomíná, že jde o jeden z kroků, kterým chce nový předseda rady David Soukup přiblížit činnost rady veřejnosti.

Trápení s cestovními náhradami

Radní na pondělní schůzi dále řešili například stížnosti veřejnosti nebo cestovní náhrady. Ty se rovněž staly už dříve otázkou z Foltánovy iniciativy. Protože ale náhrady nejsou pro Radu ČTK právně ošetřeny, už dříve na její poradě zaznělo, že by se k nim mělo vyjádřit ministerstvo financí. I k tomuto postupu však měl Foltán výhrady.

Žantovský čelí kritice. Chce nutit ČTK do vydávání textů politickým stranám

Mediální podnikatel a zastupitel za hnutí ANO v Praze 3 David Soukup byl předsedou Rady ČTK jednomyslně zvolen v prosinci. Místopředsedkyní rady se opět stala Jaroslava Wenigerová za ODS a nově také bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD, obě byly také zvoleny jednomyslně.

Proti Soukupovu zvolení se nicméně ohrazuje další radní za ANO Petr Žantovský, který ani v prosinci, ani nyní v lednu nebyl na zasedání rady příromen. Žantovský, který je s platností do února rovněž místopředsedou rady, také usiloval o předsednictví.

Sedmičlenná Rada ČTK je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do její působnosti náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu agentury.


Video