Žantovský čelí kritice. Chce nutit ČTK do vydávání textů politickým stranám

  13:19aktualizováno  13:50
Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu vyzval Radu České tiskové kanceláře, aby se nevměšovala do práce redakce národní zpravodajské agentury. Důvodem je návrh místopředsedy rady Petra Žantovského, aby ČTK povinně zařazovala do svého servisu needitované texty dodávané politickými stranami. Žantovský obvinění z vměšování Rady ČTK do práce agentury odmítl.

Kandidát na prezidenta Miloš Zeman pokřtil v Paláci knih Luxor na pražském Václavském náměstí knihu Miloš Zeman, zpověď informovaného optimisty. Na akci zazpíval i politikův přítel Laďa Kerndl. Vpravo Petr Žantovský, který knihu na základě rozhovorů se Zemanem sepsal (9. října 2012, Praha). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Návrh je podle Žantovského pouze námětem pro případnou úvahu o rozvoji služeb ČTK a neznamená ohrožení svobody slova ani redakční práce.

Fotogalerie

Rada se podle své místopředsedkyně Jaroslavy Wenigerové k návrhu Žantovského vrátí na příštím zasedání, kdy se k němu bude moci vyjádřit generální ředitel agentury Jiří Majstr. Reakce veřejnosti se podle ní dala očekávat. 

„Jsem přesvědčená, že by rada žádným způsobem neměla do zpravodajství zasahovat ani v tomto smyslu iniciovat potřebnou změnu zákona,“ řekla ČTK.

Návrh Petra Žantovského o zveřejňování neupravených stanovisek politických stran se nelíbí ani opozičním politikům. Místopředseda výboru Petr Dolínek z ČSSD by podle serveru Mediář raději viděl víc důrazu na regionální zpravodajství. Další místopředseda Tomáš Martínek z Pirátů návrh nepovažuje za vhodný s odkazem na minulost. Služba politikům není potřebná ani podle místopředsedkyně výboru Miroslava Němcová z ODS. 

Návrh naopak podle Mediáře zaujal Martina Kolovratníka z ANO. Návrh se mu líbí, pokud by byla nalezená vhodná forma, která jasně oddělí, co je agenturní zpravodajství a co je poskytnutý prostor. Služba by podle něho pomohla v obecné rovině komunikaci mezi politickou sférou, občany a médií. 

Návrh je v rozporu se zákonem

„Upozorňujeme na to, že návrh je v přímém rozporu se Zákonem o České tiskové kanceláři, který výslovně říká, že členové rady nesmějí působit ve prospěch politických stran a hnutí. Zákon také v sedmi bodech vymezuje působnost rady. V žádném případě do působnosti rady nepatří jakýmkoliv způsobem ovlivňovat natož měnit skladbu zpravodajství ČTK,“ uvedl předseda správní rady českého výboru institutu Michal Klíma.

Mezinárodní tiskový institut (IPI)

  • Je globální organizace sdružující vedoucí pracovníky médií a přední novináře a komentátory. 
  • Založení Českého národního výboru IPI inicioval Nadační fond nezávislé žurnalistiky, 
  • Výbor má 18 členů. Je mezi nimi například Sabina Slonková, Robert Čásenský, Karel Steigerwald, Pavel Šafr, Jaroslav Kmenta nebo Eva Hanáková.

Jakýkoliv návrh rady na změnu skladby informačního servisu ČTK v sobě podle Klímy skrývá nebezpečí dalšího vměšování do redakční práce ČTK v budoucnosti. 

„Jsme přesvědčeni, že moderní komunikační technologie poskytují každému, a tedy i politickým stranám, dost možností oslovit média i veřejnost bez toho, aby k tomu potřeboval servis tiskové agentury. 

Smysl agentury je v tom, že pro média informace profesionálně sbírá, třídí a dává do souvislostí. Jejím úkolem není sloužit jako komunikační kanál komukoliv natož politickým subjektům,“ dodal Klíma.

Jde jen o rozvoj, tvrdí Žantovský

Žantovský v reakci na stanovisko výboru uvedl, že se Rada ČTK do práce agentury nevměšuje. 

Novinář a kritik České televize Petr Žantovský se stal členem rady ČTK

„Návrh je jen námětem pro případnou úvahu o rozvoji služeb ČTK pro její vedení,“ uvedl. Zároveň odmítl, že by návrh představoval ohrožení svobody slova a redakční práce agentury. „Už proto, že služba by měla být označena jako servis, sdělující oficiální stanoviska,“ vysvětlil Žantovský.

Návrh na zveřejňování redakčně neupravovaných stanovisek stran podle Žantovského nelze interpretovat jako činnost ve prospěch politických stran a hnutí, a neporušuje tak zákon o ČTK. Šlo by podle něj o službu veřejnosti, která by získala možnost dozvědět se stanoviska stran v originále.

Výbor vyzval členy rady, aby ve své činnosti postupovali striktně v souladu se zákonem. Pokud by Rada ČTK svůj návrh prosadila, byl by to podle něj další krok k omezení svobody tisku v České republice.

Autoři: ,

Drogy mi vzaly nejlepší roky života, řekl zpěvák Penk v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

MAFRA se nemusí omlouvat Langerovi za článek o korupci

Ivan Langer, bývalý ministr vnitra

Mediální dům MAFRA se s konečnou platností nemusí omlouvat ani vyplácet odškodnění bývalému ministru vnitra Ivanu...

Newton Media může díky aplikaci nově monitorovat i sociální média

Ilustrační snímek

Společnost Newton Media, která se zabývá analýzou tradičních a digitálních médií, přichází s novým nástrojem pro...

Křetínský není připraven podepsat dohodu s Le Monde, píší Financial Times

Majitel Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínský v Brně...

Podnikatel Daniel Křetínský zatím není připraven písemně zaručit novinářům francouzského deníku Le Monde nezávislost. S...

Najdete na iDNES.cz