Český rozhlas zvýší pokrytí digitálním vysíláním a bude propouštět

  14:00aktualizováno  14:00
Český rozhlas postupně do roku 2022 zvýší pokrytí digitálním vysíláním DAB+ ze stávajících 40 na 80 procent. Do konce září pak zruší 86 pracovních míst a dalších 30 míst pak ubude do konce roku. Proti propouštění se již dříve postavily odbory. Vedení rozhlasu chce i vyšší rozhlasový poplatek.

Český rozhlas | foto: Český rozhlas

Redukce pracovních pozic vyplývá z informace, kterou 29. srpna Radě Českého rozhlasu (ČRo) prezentoval generální ředitel René Zavoral.

Rozhlas, který nyní zaměstnává okolo patnácti set lidí, nabídne propouštěným personální poradenství. Ti, kteří ukončí pracovní poměr dohodou, dostanou navíc nad rámec zákoníku práce a kolektivní smlouvy dva průměrné měsíční platy.

„Vedení Českého rozhlasu projednalo plánované hromadné propouštění 31. července s odborovou organizací a rovněž dle zákonné povinnosti o hromadném propouštění informovalo Úřad práce,“ uvedl Zavoral. Proti propouštění se již dříve odbory postavily.

Počet zaměstnanců se podle vedení rozhlasu redukuje kvůli ekonomickým úsporám, vytvoření prostoru pro valorizaci mezd, zvýšení efektivnosti práce a změně struktury zaměstnanců z hlediska jejich kvalifikačního složení.

Ředitelé regionálních stanic obhájili mandát

Koncem srpna obhájili mandát čtyři ředitelé regionálních stanic a Rada ČRo tak jmenovala s účinností od 1. října do funkcí ředitelů regionálních studií České Budějovice a Vysočina Zdeňka Duspivu, pro stanice Plzeň a Karlovy Vary Zdeňka Levého, ČRo Sever a ČRo Liberec Milana Knotka a ČRo Olomouc a ČRo Ostrava Josefa Podstatu.

Novým šéfredaktorem Rádia Junior se stal Tomáš Vacek. Řízením regionálních studií ČRo Regina DAB Praha a ČRo Region byl s účinností od 1. října pověřen ředitel regionálního vysílání Jan Menger.

Lepší pokrytí digitálním signálem i vyšší poplatek

Do čtyř let ČRo zvýší pokrytí digitálním vysíláním DAB+ ze stávajících 40 na 80 procent a rovněž převede financování vysílání ze zvláštního fondu do běžného provozního rozpočtu. Vyplývá to z Rozvojového plánu rozhlasu na období 2019 až 2022.

Veřejnoprávní rozhlas zároveň utlumí analogové vysílání na středních a dlouhých vlnách. Hlavním a nejrozšířenějším způsobem distribuce zůstane analogové vysílání na velmi krátkých vlnách v pásmu FM.

Pokračovat by rovněž měla spolupráce s Českou televizí na takzvaném Multiplexu veřejné služby. Zároveň ale ČRo plánuje snížit náklady na vysílání při televizních standardech DVB-T a DVB-T2.

Český rozhlas rovněž čeká druhá fáze rekonstrukce ostravského studia, pokračování rekonstrukce brněnské stanice a pořízení nemovitosti pro studio v Olomouci. Zároveň chce v příštím roce zahájit prodej zámku v Přerově nad Labem a objektu v brněnské Dvorského ulici.

Vedení rozhlasu bude v rámci rozvojového plánu usilovat i o zvýšení rozhlasového poplatku o pět korun, což by znamenalo navýšení ročních výnosů o 225 milionů korun. Úvahy o zvýšení podporuje novela zákona o DPH, která bude pro rozhlas znamenat výpadek příjmů. Současný koncesionářský poplatek je 45 korun. Naposledy se zvýšil na podzim roku 2005, kdy stoupl o osm korun.

Autoři: ,

Vzduch z Afriky je suchý, silné bouřky nepřijdou, říkají meteorologové

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Polský vicepremiér chce vrátit média do polských rukou

Ilustrační snímek

Polské vládnoucí straně Právo a spravedlnost připadne podle vicepremiéra Jaroslawa Gowina v případě volebního vítězství...

Cenu Nejlepší podcast veřejné služby získal pořad o sexu

První původní podcast z produkce Českého rozhlasu s názvem Zhasni! získal cenu...

První původní podcast z produkce Českého rozhlasu s názvem Zhasni! získal cenu Nejlepší podcast veřejné služby. Ocenění...

Špatné počasí zaskočí jen nepřipraveného turistu. Kde hledat předpovědi?

Žádná předpověď vám neřekne, jaké bude počasí za měsíc. Dobře připraveného...

Ať už vyrážíte na tramp do hor, dovolenou na plachetnici, nebo se chystáte splout řeku, měli byste si zjistit, co vás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz