Český rozhlas zvýší pokrytí digitálním vysíláním a bude propouštět

  14:00aktualizováno  14:00
Český rozhlas postupně do roku 2022 zvýší pokrytí digitálním vysíláním DAB+ ze stávajících 40 na 80 procent. Do konce září pak zruší 86 pracovních míst a dalších 30 míst pak ubude do konce roku. Proti propouštění se již dříve postavily odbory. Vedení rozhlasu chce i vyšší rozhlasový poplatek.

Český rozhlas | foto: Český rozhlas

Redukce pracovních pozic vyplývá z informace, kterou 29. srpna Radě Českého rozhlasu (ČRo) prezentoval generální ředitel René Zavoral.

Rozhlas, který nyní zaměstnává okolo patnácti set lidí, nabídne propouštěným personální poradenství. Ti, kteří ukončí pracovní poměr dohodou, dostanou navíc nad rámec zákoníku práce a kolektivní smlouvy dva průměrné měsíční platy.

„Vedení Českého rozhlasu projednalo plánované hromadné propouštění 31. července s odborovou organizací a rovněž dle zákonné povinnosti o hromadném propouštění informovalo Úřad práce,“ uvedl Zavoral. Proti propouštění se již dříve odbory postavily.

Počet zaměstnanců se podle vedení rozhlasu redukuje kvůli ekonomickým úsporám, vytvoření prostoru pro valorizaci mezd, zvýšení efektivnosti práce a změně struktury zaměstnanců z hlediska jejich kvalifikačního složení.

Ředitelé regionálních stanic obhájili mandát

Koncem srpna obhájili mandát čtyři ředitelé regionálních stanic a Rada ČRo tak jmenovala s účinností od 1. října do funkcí ředitelů regionálních studií České Budějovice a Vysočina Zdeňka Duspivu, pro stanice Plzeň a Karlovy Vary Zdeňka Levého, ČRo Sever a ČRo Liberec Milana Knotka a ČRo Olomouc a ČRo Ostrava Josefa Podstatu.

Novým šéfredaktorem Rádia Junior se stal Tomáš Vacek. Řízením regionálních studií ČRo Regina DAB Praha a ČRo Region byl s účinností od 1. října pověřen ředitel regionálního vysílání Jan Menger.

Lepší pokrytí digitálním signálem i vyšší poplatek

Do čtyř let ČRo zvýší pokrytí digitálním vysíláním DAB+ ze stávajících 40 na 80 procent a rovněž převede financování vysílání ze zvláštního fondu do běžného provozního rozpočtu. Vyplývá to z Rozvojového plánu rozhlasu na období 2019 až 2022.

Veřejnoprávní rozhlas zároveň utlumí analogové vysílání na středních a dlouhých vlnách. Hlavním a nejrozšířenějším způsobem distribuce zůstane analogové vysílání na velmi krátkých vlnách v pásmu FM.

Pokračovat by rovněž měla spolupráce s Českou televizí na takzvaném Multiplexu veřejné služby. Zároveň ale ČRo plánuje snížit náklady na vysílání při televizních standardech DVB-T a DVB-T2.

Český rozhlas rovněž čeká druhá fáze rekonstrukce ostravského studia, pokračování rekonstrukce brněnské stanice a pořízení nemovitosti pro studio v Olomouci. Zároveň chce v příštím roce zahájit prodej zámku v Přerově nad Labem a objektu v brněnské Dvorského ulici.

Vedení rozhlasu bude v rámci rozvojového plánu usilovat i o zvýšení rozhlasového poplatku o pět korun, což by znamenalo navýšení ročních výnosů o 225 milionů korun. Úvahy o zvýšení podporuje novela zákona o DPH, která bude pro rozhlas znamenat výpadek příjmů. Současný koncesionářský poplatek je 45 korun. Naposledy se zvýšil na podzim roku 2005, kdy stoupl o osm korun.

Autoři: ,

Mazat nebo nemazat? V Rozstřelu o tom diskutovali poslanci

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Slovenský soud zakázal neoprávněně šíření TV Nova

logo TV Nova

Okresní soud v Bratislavě vydal ve čtvrtek předběžné opatření proti slovenské společnosti Elson s.r.o. Poskytovatel...

Prodej deníků loni klesl i kvůli problémům s distribucí

Ilustrační snímek

Prodej tuzemských deníků v roce 2018 poklesl v meziročním srovnání o sedm procent, píše server MediaGuru. Z...

V Česku vzniklo nové sdružení novinářů

Ilustrační snímek

Česko má novou novinářskou organizaci, Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI). IPI je globální...

Najdete na iDNES.cz