„U psaní předložek s a z se chybujeme často především proto, že se tyto předložky neřídí výslovností, ale gramatickou platností,“ připomíná Jan Chromý z oddělení jazykové kultury Ústavu pro jazyk český.
O tom, zda použít předložku s nebo z, rozhoduje pád, se kterým se tato předložka ve větě pojí.
S druhým pádem (koho, čeho) se pojí předložka z (ze). Například vstal z postele, vyšel z banky, vystoupil z raketoplánu, působící ze zákona.
vyplňte si test na idnes.czVíte, kam napsat „s“ a kam „z“? Zkuste si jazykový test |
V případě, že chceme vyjádřit význam „z povrchu pryč“ či „po povrchu dolů“, můžeme místo předložky z zvolit předložku s, například vzít se stolu, sundat se skříně. I v těchto případech je však základní předložka z, psaní s je považováno za knižní až zastaralé.
Naopak s pádem sedmým (kým, čím) se pojí jedině předložka s (se). Například trávil čas s knihou; s pilinami si lze hrát, počítač s internetem; šel tam s nadějí, že uspěje, mítink se starostou.
Ve frazeologických spojeních být s to a kdo s koho se zachovala stará, dnes již neužívaná (a také pro většinu mluvčích češtiny neprůhledná) vazba předložky „s“ s čtvrtým pádem (koho, co).
Nést s sebou versus škubat sebou
Problémy dělá užívání výrazů s sebou a sebou. Předložka s se píše ve spojeních jako brát s sebou, vzít s sebou, nést s sebou, vést s sebou apod.
Prosté sebou bývá po slovesech, jimiž se označují pohyby, které dělá původce děje svým tělem: mrskat (mrsknout) sebou, škubat (škubnout) sebou, hýbat (pohnout) sebou. Samotné sebou je též součástí spojení jistý (sám) sebou, překvapený sám sebou, rozumí se samo sebou.
Vhodné je připomenout, že by předložky s a z (stejně jako předložky k a v) nikdy neměly stát v textu na konci řádku.
Zpátky do lavicRedakce iDNES.cz připravuje společně s Ústavem pro jazyk český Akademie věd ČR sérii testů, které prověří vaše znalosti pravopisu. Každý test se bude vždy týkat jednoho jazykového jevu. Spolu s testem dostanete také výklad a dozvíte se i o příkladech, v nichž se často chybuje. Jak dopadli čtenáři iDNES.cz v minulém testu z českého jazyka? - čtěte Zpátky do lavic: Netvař se tak tajemně, nebo snad tajemě? Jedničku z testu dostalo celkem 648 čtenářů iDNES.cz, dvojku 1048, trojku 1109, čtyřku 1049 a pětku 2746 čtenářů. Máte problémy s pravopisem? Na stránkách Ústavu pro jazyk český najdete jazykovou příručku http://prirucka.ujc.cas.cz/. |