Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ať lidé za zneužití záchranky platí, navrhuje ministerstvo zdravotnictví

  19:26
Odstraňování klíštěte, stahování snubního prstenu z oteklého prstu, vyjmutí zhnisaného piercingu, kašel vydávaný za dušnost, teploty u chřipky, vyndání třísky či zhmožděnina opilce. To jsou jen některé příklady toho, s čím lidé opakovaně volají záchrannou službu. Brzy by však měli lidé zbytečné výjezdy platit ze svého.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ZZS Jihomoravského kraje

„Obávám se, že v celé ČR je podobných výjezdů až 30 procent,“ říká šéf Asociace záchranných služeb Marek Slabý. Ve Středočeském kraji je situace ještě horší: nutné jsou dokonce jen dva z deseti zásahů.

Každý výjezd přitom znamená, že v tu dobu není posádka k dispozici pro ostatní pacienty, kterým jde opravdu o život. Počty výjezdů záchranky přitom každý rok rostou. Loni jeli záchranáři k téměř 1,1 milionu případů, což je zhruba o třetinu více než před deseti lety.

Ministerstvo zdravotnictví plánuje, že pacient si zbytečný výjezd zaplatí ze svého. „Uvažujeme o tom, že zbytečné výjezdy zpoplatníme. Budeme postihovat takové pacienty, kteří si volají záchranku jen kvůli tomu, aby nemuseli jezdit k praktickému lékaři a sedět v čekárně,“ uvedl pro MF DNES náměstek ministerstva zdravotnictví Roman Prymula. 

Kvůli čemu si někteří lidé volají záchranku

  • Dva dny staré zhmoždění lokte při sportu, týden stará modřina po pádu na ledu, kašel (který je vydávaný za dušnost), horečky při chřipce. 
  • Bolest zad (zpravidla trvající několik týdnů i měsíců), výměna močové cévky, potřeba uložení extrémně obézního člověka zpět do postele, ze které spadl. 
  • Tříska pod nehtem, vyndávání klíštěte, stahování snubního prstenu z oteklého prstu, vyjmutí zhnisaného piercingu z tváře, pohlavních orgánů u mužů i žen.
  • Praktický lékař dnes nemá ordinační hodiny, lékař zařízení sociální péče nepřijel na kontrolu. 

Zdroj: Asociace zdravotnických záchranných služeb 

Zdůrazňuje, že účelem samozřejmě není trestat pacienty, kteří mají například podezření na infarkt či jiný závažný problém a jejichž vyšetření pak ukáže, že o infarkt nešlo. „Ale v případech, kdy dojde ke zjevnému zneužití záchranné služby, budeme vyžadovat úhradu nákladů.“

Zda došlo ke zneužití, by podle ministerstva měla posuzovat právě záchranka.

„Vítám jakoukoli iniciativu v této věci. Bude ale složité říct, co je a co není indikovaný výjezd. Bude třeba nastavit pravidla tak, aby lidé neměli strach zavolat na 155, že to bude zbytečný výjezd,“ říká šéf středočeských záchranářů Martin Houdek. Podle něj by si výjezd měli platit například lidé s úrazy, ke kterým došlo kvůli alkoholu nebo drogám.

Podle pojišťoven bude vymáhání plateb od pacienta složité. „Obáváme se, že prokazovat jednoznačné zneužití a následně vymáhat od pacienta určitou finanční náhradu nebude úplně jednoduché,“ říká mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková.

Koho přiveze sanitka, má v ambulanci přednost

Člověk, který se do nemocniční ambulance dopravil se zlomenou rukou sám, čeká v přecpané čekárně už čtvrtou hodinu na ošetření. Záchranář přivádí do čekárny pacienta, kterého přivezla sanitka, a ten jde do ambulance bez čekání. A to přesto, že jeho stav není o nic závažnější než u většiny ostatních naštvaných pacientů v místnosti.

Přednostní ošetření je jedním z důvodů, proč někteří volají i k banálním úrazům záchranku. „Lidé dnes mají tendenci své potíže zveličovat. Často se jim třeba nechce čekat v ambulanci na vyšetření, tak jednoduše zavolají nás,“ říká ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek.

Sanitky fungují jako taxi pro bezdomovce, stěžují si záchranáři v Brně

Jeho slova potvrzuje i šéf Asociace zdravotnických záchranných služeb Marek Slabý: „Můžeme namítat, že dispečer přijímající výzvu má možnost odmítnout neindikovaný stav nebo alespoň situaci nějak regulovat. To je sice pravda, ale jen do padesáté nadávky a třetí stížnosti. Poté zpravidla rezignuje.“

Ministerstvo zdravotnictví se nyní rozhodlo zneužívání záchranné služby řešit. Napříště by si měl pacient nedůvodný výjezd zaplatit ze svého. Posoudit, zda došlo ke zneužití, by přitom záviselo přímo na samotných záchranářích.

Kdy jde o zdraví a o život

Současný zákon říká, že člověk by měl volat záchranku jen tehdy, pokud jde o „závažné postižení zdraví náhle vzniklé onemocnění či úraz, který může vést bez neprodleného poskytnutí zdravotnické záchranné služby ke vzniku dlouhodobých nebo trvalých následků, případně až k náhlé smrti“.

Jenže rozlišit, kdy jde o zdraví, nebude lehké. Situace pacientů v různých regionech republiky je totiž odlišná. V Praze je k dispozici sedm velkých nemocnic, jejichž ambulance jsou otevřené nonstop v noci i o víkendu. Oproti tomu lidé třeba z pohraničních obcí musí cestovat desítky kilometrů, než najdou nejbližšího dostupného lékaře. Akutní péče je přitom čím dál hůře dostupná – v obcích postupně končí přesluhující praktici a pediatři důchodového věku a nemocnice ruší interní a chirurgická lůžka.

Takový je například problém na Karlovarsku. „Obáváme se, že posuzovat zneužití záchranky bude velmi obtížné. Mohlo by to vyvolat řadu sporů,“ říká Jiří Smetana, ředitel záchranné služby Karlovarského kraje.

Čísla na lampách, stromech i přejezdech zachraňují životy. Lidé o nich nevědí

Uprostřed přírody využívají záchranáři, hasiči i horská služba k lokalizaci...

Jako příklad uvádí situaci, kdy má pacient v noci nebo o víkendu obtíže, ale v blízkosti není dostupný žádný lékař. Čekat do rána nebo do pondělí by mohlo být pro pacienta fatální. Proto zavolá záchrannou službu, která ho odveze na vyšetření do nemocnice.

„Budeme brát takový výjezd jako zneužití záchranné služby?“ ptá se šéf karlovarské záchranky a dodává: „Nám by mnohem více pomohlo, kdyby praktičtí lékaři provozovali nepřetržitou návštěvní službu a spolupracovali se záchrannou službou. To by situaci řešilo více než úvahy o penalizaci zneužití záchranné služby,“ dodává Smetana.

Rozdílný přístup k případům v jednotlivých regionech uznává i ministerstvo zdravotnictví. „Obecná pravidla pro volání záchranné služby budou identická, je však zcela zřejmé, že posuzování případného zneužití záchranné služby bude odlišné v odlehlých regionech, kde jsou další možnosti omezené, a v městských aglomeracích, kde je nabídka poskytovatelů zdravotní péče významně širší,“ plánuje ministerstvo.

Za uvážlivý postup se přimlouvá také šéf středočeských záchranářů Martin Houdek. „Jsou případy, kdy je posouzení složité, protože i u zdánlivě banálních úrazů je někdy člověku na omdlení, zvrací. Je tedy těžké poznat, kde je hranice. Nerad bych, aby se lidé báli volat záchranáře.“

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Pro mírové rozhovory s Ukrajinou nejsou důvody, řekl Kreml. Jednat odmítá i Kyjev

27. dubna 2024  11:45,  aktualizováno  12:14

V současné době neexistují důvody pro mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, protože Kyjev...

KOMENTÁŘ: Jako figurky na šachovnici StB. Akce Skaut byla obří past na odboj

27. dubna 2024

Premium Odboj, nebo provokace? Před pětasedmdesáti lety, v dubnu roku 1949, vrcholila u nás akce Skaut,...

Sociální nůžky se rozevírají. Češi chudnou, ač pracují, říká antropoložka

27. dubna 2024

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činila 45 573 korun hrubého, vypočítala Platforma pro...

Precheza dostala novou pokutu za únik oxidu siřičitého, má zaplatit půl milionu

27. dubna 2024  11:27

Přerovská chemička Precheza dostala za únik oxidu siřičitého do ovzduší v říjnu 2014 od České...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...