Značky o měření rychlosti jsem nikdy nechtěl, tvrdí ministr vnitra Langer

  12:17aktualizováno  18:24
Ministr vnitra Ivan Langer podpořil Petra Bendla v záměru zrušit dopravní značky Měření rychlosti. Ty přitom vznikly z debaty poslanců bezpečnostního výboru jen před pár měsíci. "Byl to nápad parlamentu, já ho musel respektovat," řekl Langer iDNES.cz.

Nový ministr dopravy Petr Bendl včera překvapil návrhem projednat zrušení dopravních značek, které ještě nestačily vzniknout. Místo nich by místa, kde by se konala kontrola rychlosti, určovala nadále republiková policie, a ne místní samospráva.

"Návrh podporuji, je to pozměňovací návrh z parlamentu," řekl iDNES.cz ministr vnitra Ivan Langer, který právo měřit rychlost městskými strážníky dosud nejhlasitěji podporoval. - Ministr Bendl chce jednat o zrušení značek měření rychlosti

"Vždy jsem tvrdil, že bez strážníků se neobejdeme. Značka byla výmysl parlamentu, já to respektoval a musel se s tím smířit," doplnil Ivan Langer.

Šéf městské policie v Lázních Bohdaneč Pavel Řehoř Bendlovu iniciativu vítá. "Konečně někomu došlo, jak nesmyslné ty značkou jsou," řekl iDNES.cz. Argumentuje tím, že řidiči musí dodržovat předpisy bez ohledu na to, zda je k tomu vybízí dopravní značka. "V obci prostě platí padesátka. Značka, že policie kontroluje její dodržování, je zbytečná," dodal Řehoř.

Stejně se na povinnost označovat měřené úseky dívá i ředitel metropolitní policie Ludvík Klema. "Současný stav, kdy strážníci musí značky instalovat a policie nemusí, nemá logiku. Projevuje se to negativně na silnicích. Řidiči se vymlouvají, že jsme měřili tajně," uvedl příklad z praxe.

Značky zmizí až v roce 2010, soudí poslanec

Značky vymysleli poslanci bezpečnostního výboru. Reagovali na vzrušenou debatu o možnosti, aby si obce samy určovaly, kde budou rychlost měřit. Zákonodárci tím chtěli některým obcím utnout výnosný obchod, při kterém kontrolovaly na nesmyslných místech.

Kladně se k Bendlovu úmyslu staví také další poslanci napříč politickým spektrem. Komunista Karel Šidlo, který je zpravodajem novely zákona o silničním provozu, ale upozorňuje, že pokud by došlo ke zrušení značek, které de facto oficiálně ještě neexistují, pak by to pravděpodobně nastalo až v roce 2010.

S tím se ztotožňuje i Milan Šimonovský z KDU-ČSL. Podle něj se Sněmovna bude nejdříve zabývat zvýšením rychlosti na některých úsecích dálnic na 160 km nebo výmluvami na osobu blízkou.

Zrušení povinnosti oznámit měřený úsek by ovšem znamenalo zbytečné utrácení za výrobu značek. Jedna podle informací MF DNES přijde na pět tisíc korun. Loni strážníci měřili rychlost ve 157 obcích a městech.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Česko trápí nedostatek lékařů. Řešením má být větší počet mediků

Ilustrační snímek

V Česku chybí podle České lékařské komory okolo dvou až tří tisíc doktorů. Navíc stárnou, z fakult jich do praxe...

Bez vstupu do NATO by byl z naší armády skanzen, řekl generál Šedivý

Ukázka z pořadu Rozstřel - Jiří Šedivý a Otakar Foltýn

Severoatlantická aliance je pro českou armádu zásadní. Tak to vidí v souvislosti s 20. výročím vstupu ČR do NATO...

Mosty u pražského metra Vltavská procházejí zkouškou, doprava je omezená

Na most v pražské Bubenské ulici u metra Vltavská se vrátila auta do 3,5 tuny. ...

Obyvatelé hlavního města musí tuto sobotu a neděli počítat s omezením dopravy kolem stanice metra Vltavská v Praze 7....

Najdete na iDNES.cz