Ženy se mají mužům rovnat i v penzi

  • 22
Už šest let se vláda snaží o zrovnoprávnění mužů a žen. A pořád to není ono: ať se ženy snaží sebevíc, berou nižší platy než muži. Navíc se nedokážou prosadit do vedoucích funkcí. Kabinetu se zatím na tomto poli příliš nedaří.

Píše se o tom ve zprávě, kterou dnes předloží svým kolegům ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

"Není to jen otázka zákonů, předpisů, chtění, ale i určité změny myšlení. I v těch zemích, kde byli úspěšní, trvalo zrovnoprávnění řádově desítky let," uklidňuje Škromach.

Ve své zprávě si pro letošek vytkl dva cíle: prosadit, aby se veřejné rozpočty sestavovaly i s ohledem na to, jaký mají z té či oné investice prospěch muži a jaký ženy, a "zrovnoprávnit" obě pohlaví, pokud jde o věk odchodu do důchodu.

"Ženy zatím odcházejí do důchodu dříve než muži. V roce 2013 by, v případě, že nebudou mít děti, měly už mít nárok na penzi teprve ve třiašedesáti letech, tedy ve stejném věku jako muži," vysvětluje Škromach.

Ministr chce také prosadit, aby byli všichni státní úředníci proškoleni v otázkách rovnosti pohlaví. "Peníze se na to určitě najdou," slibuje ministr. Ve zprávě také kritizuje, že ministerstva nejdou soukromým firmám příkladem a nedělají nic pro to, aby do vlivných pozic získaly adekvátní počet žen: včetně jeho vlastního resortu.  

Ženy i muži mají přijít o část svých výsad
Rozhodne-li se stát za dva roky postavit fotbalový stadion, věnuje stejnou částku třeba na opravu tělocvičny, kde se cvičí aerobik.

Vláda zjistila, že "mužské koníčky" ukrajují z rozpočtu víc než ty "ženské". A chce to napravit. Mužským, ale i těm ženským výsadám má zanedlouho "odzvonit". I když jen částečně. Slibuje to zpráva o rovnoprávnosti mužů a žen, kterou ve středu projedná vláda.

Už v přespříštím roce se mají podle dokumentu veřejné rozpočty sestavovat tak, aby ze společných peněz měla stejný užitek obě pohlaví. Tam, kde nyní obec staví pivnici (jejíž hosty tvoří z více než poloviny pánové), bude muset vyrůst třeba i zastávka autobusu (pokud v dané obci jezdí hromadnou dopravou častěji ženy).

"Myslím, že kabinet zprávu schválí, nečekám s tím žádné problémy," říká předkladatel dokumentu ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Ten podporuje i doporučení Evropské unie, podle kterého by se jeho ministerstvo mělo přejmenovat tak, aby se do jeho názvu dostala i rovnost žen a mužů.

Škromach, ministr rovných šancí mužů a žen?
"Samozřejmě vím, že přejmenování ministerstva ten problém nevyřeší. Na druhou stranu by to mohlo přispět k tomu, aby věc začala citlivěji vnímat široká veřejnost," podotkl Škromach.

Více konkrétních návrhů, jak s nespravedlností mezi oběma pohlavími "zatočit", však v jeho pětašedesátistránkové zprávě není. A právě to mu vytýkají organizace zabývající se ženskými právy.

"Vláda bere prosazování rovnosti žen a mužů spíše jako formalitu, situace se příliš nezlepšuje," upozorňují ženské aktivistky ve své vlastní zprávě o rovnosti obou pohlaví. Škromachovi vyčítají, že nedělá nic proti nejpalčivějšímu problému, a to diskriminaci žen na trhu práce - ať už jde o to, že berou menší platy než muži, či o jejich ztížený přístup k vyšším funkcím.

Žen je ve funkcích málo
Statistiky jim dávají za pravdu. Vláda sice už od předloňska hlásá, že chce dostat do vedoucích pozic více žen, zatím se to však ani samým ministrům nedaří. V sedmnáctičlenné vládě zůstala po odvolání Marie Součkové jen jedna žena: Petra Buzková.

Stejné je to i s počty ministerských náměstků. Ministr zahraničí Cyril Svoboda má kolem sebe jen muže. Ženu v roli náměstkyně nelze nalézt ani v resortu školství, který vede Petra Buzková. "Rekord" v počtu dvou žen ve vedoucích pozicích drží ministerstvo informatiky Vladimíra Mlynáře.

Slavné to není ani v nižších "vládních patrech". Jen každý pátý odbor na ministerstvech řídí ženy. Zbylé ovládají muži. Že se ani vládě nedaří dávat stejné šance ženám jako mužům, přiznává i Škromachova zpráva: "Většina resortů nepřijala žádné konkrétní opatření, aby dosáhla vyváženého zastoupení žen a mužů ve vedoucích funkcích."

Ženy ve vlivných pozicích

• vláda 6 %
• ředitelé ministerských odborů 21 %
• poslanci 17 %
• senátoři 12 %
• krajští zastupitelé 13 %
• obecní zastupitelé 23 %
• soudci 63 %
• policie 13 %

Zdroj: Český statistický úřad


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video