Žena je ministryně, ale já se omezovat nebudu

  1:00aktualizováno  1:00
Ministryně informatiky Dana Bérová se ještě ani nestačila pořádně usadit do svého nového vládního křesla a už musí řešit problém s případným střetem zájmů. Její muž, podnikatel Jan Dobrovský, totiž pracuje pro firmu, která se bude ucházet o největší privatizační sousto: Severočeské doly.

Bérová už veřejnost ujistila, že až se tato privatizace bude projednávat, bude ve vládě mlčet jako hrob a zdrží se i hlasování. Ale co doma?

Skutečně může slíbit, že manželovi nic o připravované privatizaci neřekne? Že se od ní muž nedozví něco, co by ho před ostatními zvýhodnilo? Jan Dobrovský, který pracuje jako poradce Sokolovské uhelné společnosti, která se o doly uchází, říká, že si žádného bobříka mlčení dávat určitě nebudou.

"Nerozumím tomu. Proč bychom to měli dělat?" řekl v úterý MF DNES Dobrovský.

"Nevím, proč bych neměla s manželem sdílet informace o svém resortu. Veškeré tyto informace jsou přece veřejné," doplňuje ho Bérová.

Dobrovský tvrdí, že by žádné informace nezneužil. "Já jsem měl odjakživa spoustu kamarádů, kteří se pohybovali v politice. A nikdy se mi nestalo, že bych takových informací zneužíval. Všichni, kdo mě znají, vědí, že jsem poctivý člověk a že u mě střet zájmů nehrozí," řekl.

Jeho otec Luboš Dobrovský byl ministrem obrany, přítel Karel Schwarzenberg byl kancléřem na Hradě a dlouholetý kamarád Vladimír Mlynář byl členem tří vlád.

Dobrovský tvrdí, že je povoláním poradce. "Říkám vám všechno, nic nezamlčuji: teď už dělám jen jednu jedinou práci pro společnost Appian Group, která se právě teď přejmenovává, protože byla prodána Sokolovské uhelné společnosti. Radím jim ve strategických věcech," řekl Dobrovský.

Na upozornění, že v obchodním rejstříku je veden ještě jako člen dozorčí rady reklamní a poradenské firmy Inetbon, reagoval: "Jéžiš, na to jsem úplně zapomněl. Ale není to nic podstatného. Navíc mě to dost nebaví, takže přemýšlím, že toho nechám." Dobrovský, který je považován za vlivného lobbistu, teď říká, že s lobbingem skončil. "Naposledy jsem lobboval zákon o lese v době, kdy jsem dělal restituce pro knížete Schwarzenberga. Já už jsem nelobboval, ani nepamatuji," uvedl.

O tom, že by dočasně – během ministrování své ženy – přerušil své podnikání, neuvažuje. "Už jsem toho omezil docela dost. Moje minulost a pověst je dostatečně dobrá na to, aby mě nikdo nepodezříval z nějakých trapných nekalostí," řekl a Bérová nad touto otázkou nechápavě kroutí hlavou: "Proč myslíte, že by o tom měl uvažovat?"


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Najdete na iDNES.cz